TTFB Nedir?

TTFB Nedir?

Sitenizin hızını ve performansını optimize etmek istiyorsanız, TTFB Nedir? sorusuyla dikkat etmeniz gereken temel metriklerden birini anlamaya çalışabilirsiniz. Genellikle gözden kaçan bir performans faktörü olan TTFB (Time To First Byte), sitede geçirilen süreyi ve dönüşümü etkileme potansiyeli nedeniyle düzenli olarak takip edilmelidir.

Time To First Byte Nedir?

Time To First Byte Nedir?, TTFB Nedir?
Sunucu yanıtının gecikmesi erken çıkma oranlarının artmasına ve dönüşüm oranlarının düşmesine yol açabilir.

İlk bayta kadar geçen süre anlamına gelen TTFB, sunucunuzun bir ziyaretçinin isteğine yanıt verme hızını ölçer. Başka bir deyişle, bir ziyaretçinin tarayıcısının web sitenizin sunucusundan ilk “bayt” veriyi alması için geçen süre; TTFB değerini oluşturur.

Tarayıcının sunucudan ilk veri baytını alması ne kadar uzun sürerse, sayfanın yüklenmesi de o kadar uzun sürer. TTFB ilk etkileşim olduğu için, ilk veri baytının alınmasının uzun sürmesi sayfanın geri kalanının yüklenmesinin başlayamayacağı anlamına da gelebilir. Çünkü sunucu henüz yanıt vermemiştir.

İlk Bayt Süresi de denen TTFB, üç aşama içerir ve her aşamada gecikmelere neden olabilecek çeşitli faktörler söz konusu olabilir.;

  • Sunucuya istek gönderilmesi: Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde gerçekleşen ilk şey, istemciden (tarayıcıdan), sunucuya bir HTTP isteğinin gönderilmesidir.
  • İsteğin İşlenmesi: İstek gönderildikten sonra, sunucu isteği işler ve yanıtını hazırlar. Bu adım, veritabanına çağrı yapmayı, komut dosyalarını çalıştırmayı ve diğer ağ bağlantılı sistemlerle iletişim kurmayı içerir.
  • İstemciye yanıt gönderilmesi: İstek sunucu tarafından işlendikten sonra, istemciye geri gönderilir. Bu adım, hem sunucu hem de istemci ağ hızından önemli ölçüde etkilenir.

TTFB’nin 200 milisaniyenin altında tutulması önerilmektedir. Uygun hosting çözümü, veritabanı optimizasyonu, önbelleğe alma ve CDN, bu değeri azaltmaya yardımcı olan faktörler arasındadır.

İlk Bayta Kadar Geçen Süreyi Ne Yavaşlatır?

Genellikle sayfa yüklemelerinizin yavaşlamasına neden olan yüksek TTFB değeri; sitenizin bir performans sorunu olup olmadığını kontrol etmeniz için önemli bir uyarıdır. Ancak gerçekte bir yanıt verme metriği olan TTFB’nin site hızıyla aynı şey olmadığını anlamak önemlidir.

TTFB gecikmelerine sebep olabilen en önemli etkenler arasında; teslim edilmesi gereken dinamik içeriğin miktarı, DNS çözünürlüğü, veritabanı, sunucu donanımı, istemci ve sunucu arasındaki ağ koşulları sayılabilir. Sunucu coğrafi olarak uzaktaysa, bu, verilerin kat etmesi gereken mesafede gecikmeye neden olabilir. Ayrıca, karmaşık güvenlik duvarı kurallarınız yönlendirme süresini artırabilir. Ziyaretçilerin internet hızı da önemlidir.

Bir web sitesi ziyaret edilğinde, istemciden (tarayıcıdan) sunucuya HTTP isteği gönderildikten sonra sunucunun bu isteği işlemesi ve bir yanıt oluşturması gerekir. Bu adımda; yavaş veritabanı çağrıları, çok fazla 3. taraf komut dosyası, ilk yanıtın önbelleğe alınmaması, kötü optimize edilmiş kod veya tema ya da verimsiz sunucu kaynakları gibi bir dizi etken gecikmeye neden olabilir.

Sunucun iyi yapılandırılmamış olması ve kaynaklar ortak kullanıldığından paylaşımlı hosting çözümlerinde sunucudaki trafik miktarı da TTFB değerini etkileyebilir. Sunucunuzun işlem performansı, trafikteki ani artışlar nedeniyle yavaşlayabilir.

TTFB Nasıl Ölçülür?

TTFB Nasıl Ölçülür?
TTFB’yi azaltmak, sayfa yükleme sürelerini optimize etmeye ve Web Vitals bileşenlerinden FCP, LCP gibi diğer sayfa hızı metriklerini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

TTFB’nin hesaplamasında yukarıda sözünü ettiğimiz 3 adımlı sürecin herhangi bir aşamasında meydana gelen gecikmelerin toplam TTFB değerinize eklenmesi söz konusudur.

Google PageSpeed ​​Insights, sunucu yanıt süresinin 200 ms’nin altında olmasını önerir. 300-500 ms aralığı, standarttır. 600 ms’nin üzerindeyseniz, sunucunuz yanlış yapılandırılmış olabilir veya daha üstün bir hosting çözümüne geçme zamanı gelmiş olabilir. Daha hızlı bir sunucuya geçmek sitenizin TTFB değerini %200’e kadar azaltabilir.

Google, sayfa hızını bir sıralama kriteri olarak sunduğundan ve TTFB değerinin düşük olması önemli olduğundan birçok web sitesi sahibi TTFB’yi 100 ms’nin altına çekmeye çalışmaktadır.

TTFB’yi ölçmek için kullanılan araçları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • WebPageTest, sayfa hızınızı test etmenizi sağlayan çevrimiçi bir araçtır ancak TTFB dahil olmak üzere temel ölçümleri içeren ayrıntılı bir rapora erişmek için kullanılmaktadır. Sonuçlar sayfasında, Web Vitals dahil sitenizle ilgili birçok ölçümü görüntüleyebilirsiniz. TTFB değeriniz için en üstte A, B şeklinde görülen genel puanınız, aşağıda First Bayt sütunu altında milisaniye cinsinden verilir. WebPageTest’e göre hedef süre; DNS, soket ve SSL görüşmeleri için gereken süre + 100ms’dir ve TTFB’nin aldığı her ek 100 ms için sitenizin puanı bir harf notu düşürülür.
  • KeyCDN, TTFB’nizi aynı anda 10 kadar farklı konumdan ölçebileceğiniz bir performans testi aracına sahiptir. Burada TTFB değerinizin denizaşırı ülkelerde çok daha yüksek çıkması mesafenin TTFB’de etkili olduğunun kanıtıdır.
  • GTmetrix, TTFB’yi ölçmek için kullanabileceğiniz bir başka ücretsiz çevrimiçi araçtır. URL’nizi analiz etmeyi bitirdiğinde, tarayıcı zamanlamaları bölümünün altında TTFB’yi bulabilirsiniz.

Çevrimiçi test araçlarının benzer şeklide çalışan Geekflare, Bytecheck, Pingdom gibi alternatifleri de vardır. Ancak, her aracın biraz olsun farklı sonuçlar verebileceği unutulmamalıdır, bu nedenle düzenli olarak en azından birini kullanmak ve ona bağlı kalmak önerilir.

TTFB Önemli mi?

TTFB; Google’ın sitenizdeki sayfa deneyimine bağlı olarak sıralamalarda dikkate aldığı Web Vitals değerlerinden biri olan First Contentful Paint’e (FCP) benzetilen bir metriktir. FCP; sayfada ilk öğenin göründüğü ana kadar geçen süreyi ölçer. Ayrıca bir diğer Web Vitals metriği olan LCP puanlarının düşük olmasına neden olan faktörler arasında da sunucu yanıt süresinin düşük olması yer alır. Bu nedenle; TTFB’yi azaltmak, sayfa yükleme sürelerini optimize etmeye ve FCP, LCP gibi diğer sayfa hızı metriklerini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

TTFB değerinin önemli olup olmadığı yönünde tartışmalara rastlansa da yüksek TTFB değerinin kullanıcı deneyimi açısından iyileştirilmesi gereken bir metrik olduğunu anlamak önemlidir.

Bir pizzacıya girdiğinizde ödeme yapmak için sırada beklemeye başladığınız andan, pizzanızdan ilk ısırığı aldığınız ana kadar geçen süreyi TTFB’ye benzetirsek, TTFB’nin kullanıcı deneyimi (UX) ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından oynadığı rolün önemi daha iyi anlaşılabilir.

TTFB Nasıl Optimize Edilir?

TTFB için en etkili faktör sitenizin hosting sağlayıcısıdır. Sitenizi mümkün olan her şekilde optimize etseniz de sitenizin hızını ve performansında söz sahibi olan asıl bileşenler sunucunuz ve almakta olduğunuz hosting hizmetidir. Ayrıca, DNS arama süreleri, yüksek TTFB değerine katkıda bulunabilir. Premium DNS araçlarından yararlanmak, ağ gecikmesini azaltmaya yardımcı olabilir ve buna bağlı olarak yükleme sürelerinizi iyileştirebilir.

Dünya’nın farklı yerlerinden ziyaretçilere hizmet veren bir web siteniz varsa, İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak TTFB’nizi önemli ölçüde azaltabilir. CDN, küresel olarak dağıtılmış sunuculardan oluşan bir ağ olduğundan ziyaretçiler sitenizi kendilerine en yakın veri merkezi konumundan hızlıca yükleyebilir. Performans amaçlarının ötesinde CDN, Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları gibi tehditleri önleyerek sitenizin güvenliğini güçlendirmeye de yardımcı olabilir.

TTFB’nizi azaltmanın en kolay yollarından biri de içeriği daha hızlı sunmaya yardımcı olan önbelleğe alma özelliğini kullanmaktır. Bu çözüm yalnızca yükleme sürelerinizi azaltmaya değil sunucu işlem süresini kısaltmaya da yardımcı olduğu için önemlidir. Web sitenize yükleyebileceğiniz çeşitli WordPress önbellek eklentileri arasında en popüler olanları WP Rocket ve W3 Total Cache’dir.

Bildiğiniz gibi eklenti ve tema geliştiricileri, araçları için düzenli olarak performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri yayınlar. Özellikle de kodları olabildiğince optimize edilmemişse TTFB darbe alabilir. Tema ve eklentilerinizin son sürümlerden haberdar olmanız ve artık bir amaca hizmet etmeyenleri kaldırmanız, sunucu şişmesini en aza indirmenize yardımcı olabilir, yükleme sürelerine gereksiz yük binmesini engelleyebilir ve güvenlik açıklarından korunmanızı sağlayabilir.

Ayrıca yeni nesil görüntü formatı webp’yi kullanmak, JSS ve CSS dosyalarını küçültmek, kaydırma hareketine göre görsellerin yüklenmesi için tembel yüklemeyi (Lazy Loading) etkinleştirmek TTFB’yi optimize etme yolları arasında sayılabilir.

Özet

İlk bayta kadar geçen süre (TTFB), bir web sunucusunun yanıt verme hızının ölçer. Web sitesi ziyaretçilerine kaliteli bir deneyim sunma konusunda önemli bir bileşen olan sunucu yanıtının gecikmesi erken çıkma oranlarının artmasına ve dönüşüm oranlarının düşmesine yol açabilir. Bu nedenle Google, sunucu yanıt süresini azaltmayı önerir.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteyenlerin TTFB Nedir? sorusundan yola çıkarak sayfa yüklenme sürelerini iyileştirmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.