Twitter SEO İpuçları

Twitter SEO İpuçları

SEO stratejilerinin Twitter ayağını sağlamlaştırmak isteyenler buraya!

Arama görünürlüğünün artmasına katkıda bulunabilecek Twitter SEO ipuçları ve taktikleri; Twitter algoritmalarının araştırılması ve Twitter’ı kimlerin neden kullandığının anlaşılmasını gerektirir.

Twitter gibi devasa sosyal ağları, arama motorlarından izole platformlar gibi düşünmek doğru değildir. Google; Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya devlerinden tonlarca bilgi çekerek arama sonuçlarında listeler. Bu platformlarda gönderileriniz ne kadar çok görüntülenirse, ne kadar çok beğeni, etiketleme ve yorum alırsa ve retweet’lerle desteklenirse, arama motoru sıralamalarınız o kadar yüksek olacaktır.

Twitter Kullanıcıları Kimlerdir?

Twitter, 2020’nin dördüncü çeyreği itibariyle Dünya çapında günlük 192 milyon aktif kullanıcıya sahiptir. Facebook’un günlük 1,84 milyar kullanıcı istatistiğine kıyasla bu veri soluk görünse de Twitter’ın pazarlama kampanyaları açısından güzel fırsatlarla dolu olduğu inkar edilemez.

Twitter kullanıcılarının sayısı
2010- 2019 arasında Dünya çapında aylık aktif Twitter kullanıcılarının sayısı (Q’lar yılın kaçıncı çeyreği olduğunu ifade etmektedir)

2019’un ilk çeyreğinden itibaren Twitter’ın aylık ortalama kullanıcı sayısının 330 milyona ulaştığı biliniyor (Statista). Kullancıların ünlülerle ve markalarla etkileşime girmesine olanak sağlayan platform, hükümetler ve devlet başkanları için de önemli bir iletişim kanalı haline gelmiş durumda. Öyle ki Mart 2021 itibariyle, en çok takip edilen ünlü yaklaşık 130 milyon takipçisi ile Barack Obama.

Dünya çapındaki her 10 Twitter kullanıcısının altısının (yüzde 63), 35 ile 65 yaş arasında olduğunu gösteren theVAB (2018) verileri gibi çok sayıda araştırma Twitter’ın Snapchat ve Instagram’den daha olgun bir kitleye sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.

yaş gruplarına göre Twitter kullanıcıları
Statista verilerine göre 2021’in ilk çeyreğinde yaş gruplarına göre Twitter kullanıcılarının dağılımı

Ayrıca Twitter’ın, erkekler arasında kadınlardan daha popüler olduğu da artık kanıksanan istatistiklerden. Erkeklerin kadınlara oranını ikiye bir veren DataReportal’a göre Dünya çapında Twitter kullanıcılarının yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü ise kadınlardan oluşuyor (2019).

15 yaşına giren Twitter’ı hedef kitlenizle bağlantı kurmak için nasıl kullanabileceğinizi düşünürken bu verileri dikkate almanız önerilir.

Kullanıcılar Twitter’ı Neden Tercih Ediyor?

İnsanların Twitter’ı kullanmasının en önemli nedenlerinden biri Twitter’ın bir haber kaynağı olarak görülmesidir. Bunda tweet’lere kısa haber özetleri şeklinde, kolay ve hızlıca erişilmesinin payı büyüktür. Gerçekte de gazeteciler Twitter’daki tüm doğrulanmış hesapların neredeyse dörtte birini oluşturur.

Twitter’ın ürünlerle ilgili hashtag’leri, ürünün nasıl olduğu hakkında hızlıca fikir edinmeye yarar. B2B işletmelerinin büyük çoğunluğu da Twitter’ı bir dijital pazarlama aracı olarak kullanır. Dahası işletmeler, insanların ürünlerine / hizmetlerine nasıl tepki verdiklerini Twitter’la öğrenebilir. Twitter, bir şirketin hem müşterileriyle hem de çalışanlarıyla olan ilişkisini güçlendirme aracı da olabilir.

Ayrıca web sitesi SEO’sunu iyileştirmenin bir yolu olarak da Twitter tercih sebebidir. Çünkü Twitter ve Google arasında güçlü bir ortaklık ilişkisi söz konusudur. Bu ilişki Google’ın Twitter akışına erişmesine ve arama trafiği için sonuçları dizine eklemesine olanak tanır. Bu da Twitter’ın, arama motoru optimizasyonunda önemli bir rol oynadığı anlamına gelir.

Tweet trendleri her yıl değişse de en ilginç veriler pandemi nedeniyle 2020’ye aittir. Küresel bir sağlık krizinin ortasında Twitter, insanların haberleri, güncellemeleri kontrol etmek ve karantina sırasında eğlenmek için bir araya geldiği bir platform görevi görmüştür. Her bir dakikada TV ve filmler hakkında 7.000’den fazla Tweet gönderilmiş ve ev emojisinin kullanımında % 40 artış kaydedilmiştir. Bunun da ötesinde, yemek pişirme ile ilgili Tweet’ler 2020’de neredeyse üç katına çıkmıştır. Birçok yiyecek ve içecek emojisinin Dünya çapında kullanımda da önemli bir artış görülmüştür.

Twitter Google Ortaklığı Nedir?

Birçok kişi Twitter ve Google’ın birbiriyle hiçbir ilgisi olmadığını düşünse de 2015 yılında, iki şirket SEO’nun işleyişini değiştiren bir ortaklık kurmuştur. Bu ortaklık Twitter’ı arama motoru optimizasyonunda etkili bir oyuncuya dönüştürmüştür çünkü Google’ın, Twitter akışına erişmesi ve tweet’leri arama sonuçlarında dizine eklemesi sağlanmıştır.

Peki Twitter’da olup bitenlere erişim sayesinde Google’ın elde etmek istediği neydi? Google’ın amacı kullanıcılara eş zamanlı bilgi sağlamaktı, çünkü baş döndürücü hızla dönen Dünyamız’da beş saat öncesinin haberleri bile bir çok kullanıcı için eski!

Twitter için SEO Nasıl Yapılır?

Sosyal medya doğrudan bir sıralama faktörü değildir, ancak diğer önemli sıralama faktörlerini etkilediğinden Google arama görünürlüğünüz üzerinde fark yaratır.

Twitter takipçilerle iletişim halinde olmanın en etkili yollarından biridir. Bazı SEO taktikleri ile Twitter hesabınızı optimize etmek, daha fazla potansiyel takipçiye ya da müşteriye ulaşmanıza olanak tanır. Takipçilerin tweet’lerinizle düzenli olarak etkileşime girmesine ihtiyacınız olduğundan, çok sayıda takipçinizin olması elbette ki önemlidir. Ancak Twitter kullanıcılarının her gün yaklaşık 500 milyon tweet attığı ve bunun yılda yaklaşık 200 milyar tweet anlamına geldiği göz önüne alındığında Twitter sayesinde arama motorlarında görünürlük kazanmak için bazı ipuçlarına başvurulması bir nevi zorunluluktur.

Twitter Profili

Twitter Profili

Twitter profilinizin Google’da markanızı ve misyonunuzu doğru bir şekilde tanımlıyor olması; potansiyel takipçilerde yaratacağı ilk izlenim açısından önemlidir.

Twitter sayfanızın Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, biyografiyi buna göre optimize etmeniz gerekir. Twitter profillerini endekslerken, Google görünen adı ve kullanıcı adını başlık etiketi olarak okur. Bu, Google arama sonuçlarında mavi, bağlantılı metin olarak görünür. Birisi bir marka / site adı aradığında, Google arama listesinde Twitter hesaplarını da görüntülediğinden markanızın / sitenizin adıyla kullanıcı adı oluşturmanız kritik öneme sahiptir.

Meta açıklama kısmı Google arama sonuçları sayfasındaki başlık etiketinin altındaki metin bloğudur. Biyografi bölümü, Twitter profil sayfanızın meta açıklaması olarak dizine eklenir. Bu nedenle Twitter biyografinizi dikkatlice oluşturmak için zaman ayırmanız, öne çıkmak için doğru anahtar kelimelerden oluşan hashtag’leri kullanarak işletmenizin veya markanızın etkili bir özetini eklemeniz önerilir.

Twitter profilinize web sitesi bağlantınızı eklemek sitenizin backlink profilini iyileştiren unsurlardandır, arama motorunun gözünde Twitter hesabınızın daha fazla güvenilirlik kazanmasını sağlar.

Ayrıca tüm sosyal medya profillerinizde aynı kullanıcı adını kullanmanız, sahip olduğunuz herhangi bir platformda kolaylıkla bulunmanızı sağlayacaktır. Bu tutarlılık, dolandırıcıların ayıklanmasına ve belirlenmesine yardımcı olur. Dahası sosyal medya hesaplarının SEO’sunu geliştirir çünkü arama motorlarının arkasındaki yapay zeka, hesabın doğruluğunu onaylamak için tekrarı kullandığından arama motorlarının markaya verdiği ağırlık artar.

Hashtag’ler

Twitter Hashtag'leri

Hashtag “Hash simgesi (#) ile başlayan ve kullanıcı tarafından oluşturulan bir etiketleme biçimidir. Twitter ve Instagram gibi paylaşım ortamlarında yaygın olarak kullanılan hashtag’ler, gönderileri aynı başlıklarda toplama işlevi görür.

Bir kullanıcı bir hashtag’e tıklarsa, o hashtag’i içeren diğer tweet’leri görebilir. Belirli bir konu veya olay hakkında dikkat çekmede oldukça etkili olan hashtag’ler; bir tweet’in herhangi bir yerine eklenebilir ve eğer gündemin nabzını tutan etkili bir mesaja eklenmişse Trending Topics’te (Trendler Akışı’nda) görüntülenebilir.

Twitter’da trend konu; politikadan modaya, teknolojiden gıdaya pek çok insanın bahsettiği konulara denir. Tweet’lere Dünya çapında ya da ülke bazında trend olan hashtag’leri eklemek daha fazla görülme şansı ve etkileşim fırsatı anlamına gelir. Ancak spam olarak algılanmaması açısından aşırıya kaçılmaması önemlidir.Twitter, tweet başına ikiden fazla hashtag kullanılmamasını önerir.

Hashtag’ler Twitter’da, SEO’daki anahtar kelimelerle aynı role sahiptir. Web sitenizde de kullandığınız temel anahtar kelimeleri tweet’lerinizde hashtaglere dönüştürdüğünüzde tweet’leriniz hedeflediğiniz kitle için Twitter aramasında görünürlük kazanacaktır.

Hashtag kullanırken tweet’in içeriğiyle veya markanızla alakasız olan hashtag’leri tweet’lere dahil etmeniz önerilmez. Yalnızca sektörünüze / kitlenize dair anahtar kelimeler içeren trend konulara odaklanmanız önemlidir.

Arama motorları tarafından indekslendiğinde kalabalığın arasından sıyrılmak için marka adınızı ve ürün adlarınızı tweet’lerde hashtag olarak kullanmanız önerilir.

Gün içinde trend olan hashtag’lere göz atarak tweet’lemeye değer bir şey olup olmadığına bakmak ve konserler, spor karşılaşmaları gibi önemli etkinliklerle ilgili hashtag’leri kullanmak; aynı hashtag’i paylaşan diğer kişilerden hesabınıza hızlıca trafik çekebilir.

Atıf / Etiketleme

Twitter’da @ etiketi ile diğer kullanıcı hesaplarından bahsetmek; tweet’lerinizi ileten kişilere atıfta bulunmak için ve tweet’inizin bu hesapların hedef kitlelerine ulaşmasını sağlamak için kullanılır.

Markanızla / nişinizle bağlantılı olarak Twitter’da hashtag’ler ve anahtar kelimeler arayabilir aynı tonda konuştuğunu düşündüğünüz mesajları retweetleyerek, tweet’leri paylaşarak ilgili hesaptan bahsedebilirsiniz. Böylece mesajınız yayınlanır yayınlanmaz atıfta bulunduğunuz hesapların; tweet’inizi beğenme ve yeniden tweetleme olasılığını artırısınız.

Blog Yazılarını Paylaşmak

Twitter SEO taktikleri

Takip edebileceğiniz en iyi Twitter SEO ipuçlarından biri, Twitter sayfanıza içerik pazarlaması uygulamaktır. Bunu, nişinizle alakalı gönderiler yayınlayarak yaparken düzenli olarak web sitenizin, bloğunuzun bağlantılarını tweetlemek, Google’a web sitenizin aktif olduğunu söylemeniz anlamına da gelecektir.

Gönderi Sıklığı ve Zamanı

Etkili pazarlama doğru zamanda doğru kişiye doğru mesajı vermeyi gerektirir. Bu gerçeğe bir de bir tweet’in ömrünün çok kısa olması gerçeği eklenince, kitlenizin en yoğun etkileşim saatlerini dikkate alarak tweet’lerinizi atmanız çok büyük önem arz eder.

Bu konudaki araştırmalar genellikle 12:00, 17:00 ve 18:00’in günün en etkili zamanları olduğunu vurgulamaktadır. Örneğin Hootsuite araştırmaları, Twitter’da gönderi yayınlamak için en iyi zamanın sabah 9 ile akşam 4 arasında olduğunu gösterir.

Özellikle pazartesi ve perşembe günleri 13:00 – 15:00 arasının da etkili olma potansiyelinden söz eden verilere rastlamak da mümkündür. Tweet atmak için en uygunsuz zaman ise hafta sonu akşam 20: 00 sonrası ve Cuma günleri 15: 00 sonrasıdır. Bu zaman aralıkları en düşük etkileşim, tıklama ve retweet oranlarına sahiptir. Bu hususta takipçilerinizin çoğunun çevrimiçi ve aktif olduğunu doğrulamak için Twitter Analytics’i kontrol etmenizde de elbette ki yarar vardır.

Küresel bir kitleye sahip olan markalar ve hesaplar için ise günün her saatinin önemli olduğu belirtilmekte ve saat dilimlerine göre uygun planlamalar yapılması önerilmektedir.

Twitter’da ne sıklıkta gönderi paylaşacağınız konusuna gelince bu, sektöre ve nişe göre değişkenlik gösterebilir. Bazı şirketler günde üçten fazla gönderi paylaştıktan sonra katılımın düşmeye başladığını görebilir. Bu noktada kendi araştırmanızı yapmanız ve takipçilerinizde neyin işe yaradığını görmeye çalışmanız önemlidir.

İçeriği Yeniden Paylaşmak

Yoğun zamanlarda tweet atsanız bile, zaman zaman birçok takipçinin tweetinizi kaçırmış olma ihtimali söz konusu olabilir. Yeni takipçilerin de önceki en eğitici / bilgilendirici tweet’lerinizi kaçırmış olması elbette ki muhtemeldir.

Bu nedenle bir tweet’in ilk seferde iyi performans gösterdiyse, tekrar benzer şekilde etki yaratacağı varsayımıyla en iyi performans gösteren mesajınızı retweet’lemeniz işe yarayabilir. Hatta retweet’lemekle kalmayıp yeniden paylaşmanın yaratıcı yollarını bulmalısınız. Spam olarak algılanmaması için de orijinalden yeterince farklı bir teklif veya slogan seçtiğinizden emin olmalısınız.

Aynı içeriği bir kereden fazla paylaşmak istiyorsanız, aralarında yeteri kadar geniş zaman olması da önemlidir. Takipçileriniz her gün aynı tweet’leri görmekten hoşlanmayacaktır. Ayrıca bu tweet’leri profilinizin en üstüne sabitlemeniz de önerilir.

Etkileşimi Artırmak

Sosyal medya, takipçilerle ve tüketicilerle kişisel olarak iletişim kurma olasılığını doğurmuştur. Öyle ki, marka-müşteri ilişkisi tek yönlü bir ilişkiden çift yönlü ve hatta çok yönlü bir ilişkiye geçmiştir. Bununla birlikte, markaların yalnızca Twitter’da yer alması değil, aynı zamanda etkileşimli ve ilgi çekici olması da giderek daha önemli hale gelmektedir.

Twitter’ın faydalarından biri, hedef kitlenize ulaşma kolaylığıdır. İşletmeler için bu, müşteri bağlılığı ve marka bilinirliği oluşturmanın bir yolu olarak görülmelidir.

Gerçek hayatta olduğu gibi sanal alemde de tüm iyi ilişkiler bağlılık gerektirir. Twitter’da da böyledir. Şirketlerin herkesin göreceği şekilde, sorulara ve şikayetlere yanıt vermesi tüketicilerin satın alma davranışında etkili olmaktadır.

Ancak Twitter’ın dezavantajlarından biri, bir tartışmanın binlerce kişi tarafından izlenen bir kavgaya dönüşme ihtimali barındırmasıdır. Bu nedenle Twitter’ı müşteri etkileşimi için kullanan şirketlerin markanın imajını göz önünde bulundurarak profesyonel davranmaları önerilir. Müşteriler arasında para iadesi için kurnazlığa odaklananlar olsa da sadık müşterilerin çoğunluğunun geçerli şikayetleri söz konusudur. Bu insanların genellikle şirketten birinin konuyu dinlediğine ve üzerinde çalıştığına dair bir işarete ihtiyacı vardır.

Twitter, müşterilere kişiselleştirilmiş yanıt verme fırsatı verir. Bu şekilde, sorunları çok daha hızlı çözebilirsiniz, bu nedenle birçok önemli marka için müşteri tabanıyla iletişim kurmak için tercih edilen kanal Twitter’dır.

Dikkat çeken kişiselleştirilmiş harika bir yanıt örneği, Morton’s Steakhouse ve Peter Shankman arasında yaşanmıştır: Peter Shankman, şaka amacıyla Morton’s Steakhouse’a tweet atarak, restorandan birisinin onunla Newark Havaalanında buluşmasını istemiştir. Ve gerçekten de et lokantasından biri onu havaalanında biftekle karşılamıştır! Hikaye Twitter’da ve sosyal platformlarda viral olmuş ve Morton’s Steakhouse için güçlü bir reklama dönüşmüştür.

Anket, İleti Dizisi, Retweet’ler

Twitter’da ihtiyacınız olan etkileşimi elde etmenizi sağlayacak yollar; benzer ilgi alanlarına ve uzmanlığa sahip diğer hesaplarla sohbet etmek, tartışmalı konular hakkında fikrinizi dile getirmek veya komik bir şeyler yazmaktır. Ayrıca insanların gönderilerine cevap vermeniz ve beğen butonuna basmanız da önemlidir çünkü insanlar takdir edildiğinde ve söylemleri dikkate alındığında tatmin olurlar.

Twitter’da anketler hazırlayarak takipçilerinizin katılımını talep etmek tonlarca müşteri / takipçi geri bildirimi sağlayabilir ve değerli içgörüler sunabilir. Anketlerde GIF’lerle veya emojilerle yanıt istemek yorumları artırabilir.

Bir ileti dizisi şeklinde Tweet atmak da bir tema veya anlatı oluşturmanın eğlenceli bir yolu olabilir ve takipçilerin etkileşim kurması için güzel fırsatlar yaratabilir. Hikayeler, inandığınız şeyleri savunmak ve sizin için önemli olan şeyleri vurgulamak için kitleleri etkileme potansiyeli taşır.

Retweet’ler, ilgi alanlarınızı hedef kitlenize göstermek için etkili bir yöntem olarak düşünülmelidir. Ancak olumsuz sonuçlar getirdiği için kullanıcılardan retweet yapmalarını veya bir tweet’inizi beğenmelerini istemeyin. Olumlu yorumları da retweet’leyebilir, alıntılayabilir ve takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Müşteri geri bildirimlerini bu şekilde kullanmak katılımı artırır.

Ayrıca promosyonlar, yarışmalar ve sosyal yardımlaşma hakkında adımlar atmak,
takipçilerinize hizmet sunup / ürününüzü gönderip sesli geri bildirim istemek de etkileşimi artıracaktır.

Fotoğraflar, Videolar, GIF’ler

Fotoğraflar, videolar ve GIF’ler içeren tweet’ler daha fazla ilgi çekme eğilimindedir. Tweetlerinizde görseller kullanmak, insanların etkileşimde bulunma olasılığını üç kat artırır ve etkileşimdeki artış, Twitter algoritmasının tweet’inizin sıralamasını yükseltmesini sağlar.

Twitter'da etkileşimi artırmak

Twitter verileri, video içeren tweet’lerin içermeyenlere oranla 10 kat daha fazla etkileşime sahip olduğunu, GIF’lere sahip tweet’lerin ise bunları içermeyen tweet’lerden % 55 daha fazla etkileşim aldığını göstermektedir.

Mizah

Tweetlerinde mizah kullanan markaların daha çok retweet’lendiğini ve diğerlerinden çok daha fazla kişi tarafından takip edildiğini tahmin edebilirsiniz. Durum tam olarak budur çünkü mizahı bir markanın / hesabın sesi olarak kullanmak insanları o Twitter sayfasını tekrar ziyaret etme ve mesajları arkadaşlarıyla paylaşma konusunda heyecanlandırır.

Sesli Tweet’ler

Sesli tweet’ler, sesinizi bir ses klibi olarak kaydetmenize ve tweet olarak göndermenize olanak tanır. Orijinal karakter sınırına bir gönderme yaparak, sesli tweet’ler mesajınızı iletmeniz için size 140 saniye verir. Daha uzun süreye ihtiyaç duyarsanız, konuşmaya devam ettiğinizde yeni bir sesli tweet otomatik olarak kayda başlayacaktır.

Tutkunuzu, uzmanlığınızı ve yaratıcılığınızı sergilemenize yardımcı olan sesli tweet’leri tweet denizi arasında duyulduğunuzdan emin olma fırsatı olarak düşünebilirsiniz.

Müşterilerin yüzde seksen altısı dürüst, açık ve özgün bir kimliğe sahip şirketleri tercih ettiğinden sesli tweetler markanızı daha gerçek ve samimi algılanmasına yardımcı olacaktır.

Sesli tweet’leri kullanırken anlatmak istediğiniz noktayı hızlıca belirtmeniz, mesajları kısa, net ve basit tutmanız önemlidir. Mesajınızı güçlendirmek için ses efektleri veya sloganlar eklemek işe yarayacaktır. Ayrıca sesli tweet’leri takipçileri web sitenize yönlendirmek gibi harekete geçirici bir mesajla (CTA) bitirmeniz önerilir.

Müşterilerin çoğu şirketlerin kendileriyle sosyal medyada etkileşimde bulunma beklentisine sahip olduğundan sesli tweet’leri kullanıcı deneyimini kişiselleştirmek adına markanıza / kimliğinize farklı bir boyut katmaları amacıyla da kullanmayı düşünebilirsiniz. Sesli tweet’lerle soruları yanıtlamak gibi bir etkileşimde bulunmanız, takipçilerinizin kendilerine değer verildiğini hissetmelerine neden olacaktır. Hatta yanıtta takipçinin adını tweet’e ekleyebilirsiniz bu tür kişisel dokunuşlar, insanların rakipleriniz yerine markanızı tercih etmelerine neden olabilir.

Bir ileti dizisinde 10-15 tane SSS’yi yanıtlayan bir dizi sesli tweet kullanmak da SEO uzmanlarının önerileri arasında yer alır. Dilerseniz şirket politikasını ve sss’leri yanıtlayan sesli tweet’leri profilinize sabitleyebilirsiniz.

Sesli Tweetler, kullanıcıların ve markaların hayranları ve takipçileriyle yepyeni bir şekilde bağlantı kurmasını sağlayan heyecan verici bir fırsat olarak görüldüğünden marka oluşturmak, katılımı ve takipçi sayınızı artırmak için sesli tweet’leri kullanmanız önemlidir.

Twitter Algoritması Nasıl Çalışır?

Twitter Algoritması

Twitter en parlak dönemleri sayılan 2006-2015 arasında diğer sosyal medya platformları gibi verileri kronolojik sırada sunuyordu ve yayınlandığı zamana göre içeriği görüntülüyordu. Twitter’ın kullanıcı tabanı genişledikçe, platformda artan içerik Twitter algoritmasının ortaya çıkmasına yol açtı. Çünkü kullanıcıların her gün kendi zaman çizelgesine düşen tüm tweet’leri takip etmesi oldukça zorlaşmıştı.

Böylece, platform, kullanıcıların alaka düzeyine ve popülerliğe göre tweet’leri izlemesine izin veren bir algoritma tanıttı. Bu algoritma, ilgili içeriği Twitter izleyicilerine göstermeyi amaçladı ve kullanıcıların önemli tweet’leri kaçırmamalarına yardımcı oldu.

Aslında çoğu sosyal medya algoritması gibi Twitter’ın algoritması da tamamen kişiselleştirmeyle ilgilidir. Twitter’ın zaman çizelgesi, gerçek zamanlı Tweetleri ve kişiselleştirilmiş Tweetleri birleştirir.

Twitter algoritması; etkileşim oranı, kullanıcılarla alaka düzeyi ve gönderi türü gibi çeşitli faktörleri analiz ederek ilgili içeriği akıllı bir şekilde eşleştirir. Ayrıca, bir kullanıcının içeriği beğenip beğenmeyeceğini belirleyen farklı sıralama faktörleri kullanır. Sonuç olarak kullanıcı, takip ettiği kişilerin en son tweetlerini ve algoritmanın en çok ilgisini çekeceğini düşündüğü tweet’leri görebilir.

Twitter algoritması ve içerik sıralama parametreleri sürekli değişmektedir. Alaka düzeyini tanımlayan faktörler oldukça karmaşıktır. Twitter, bir tweet gönderildikten hemen sonra, bir alaka modeline göre tweet’i derecelendirildiğini belirtir. Bu alaka modeli, belirli bir tweet’in sizin için uygun olup olmayacağını tanımlayan algoritmalara dayanmaktadır.

Twitter her geçen gün kullanıcılarını ilgilendiren en yeni tweet’lerle akışı güncel tutmanın yeni yollarını bulmaktadır. Özetle; Twitter’ın sıralama sinyallerinin yenilik, alaka düzeyi, katılım, zengin medya gibi faktörleri içerdiğini söyleyebiliriz. Yani tweet’in güncelliği, görsel veya video içerip içermediği, retweet veya beğenme sayısı gibi etkileşimlerin toplamı, tweet sahibi ile geçmişteki etkileşimleriniz, bağlantınızın gücü, geçmişte ilgi çekici bulduğunuz tweet’ler, Twitter’ı ne sıklıkta ve ne kadar yoğun kullandığınız gibi kriterler algoritmada etkilidir.

Algoritmalar söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir çözümden bahsetmek zordur. Genel olarak tweet’lerinizden çokça etkileşim almanız, kullanıcıların zaman çizelgesinde üst sıralarda yer almanıza yol açacaktır. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını izlemek için Twitter Analytics’i kullanmanız ve bu ipuçlarını hesabınız için uygun şekilde uyarlamanız önerilir.

Özet

Twitter’ın trafiği ve marka farkındalığını artırma, potansiyel müşteriler oluşturma ve satışları olumlu etkileme potansiyeli giderek daha fazla kullanıcı tarafından önemsenmektedir.

Dünya’nın en büyük haber kaynaklarından birine dönüşmüş olanTwitter’ı doğru kullanmayan şirketlerin, değerlli bir pazarlama fırsatını kaçırdığı aşikardır.

Twitter’da bir markayı takip eden kullanıcıların yaklaşık olarak yarısının satın alma işlemini tamamladığı bilinmektedir.

Tüm bu nedenlerden bu devasa tüketici havuzunu SEO stratejilerinize bilinçli bir şekilde dahil etmeniz ve düzenli olarak Twitter SEO ipuçları hakkında araştırmalar yapmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir