URL Nedir? URL Alma Hakkında Her Şey

Yaygın olarak kullanılan modern bilgi işlem terimlerinden biri olan URL (Uniform Resource Locator), çoğu zaman internette bulunan belirli bir web sitesine erişmek için kullanılan “http://www.siteadı.com/index.html” şeklinde bir adres linki olarak karşımıza çıkar.

Genelde URL, üç bölümden oluşur:

 • protokol (http:// ya da https://)
 • alan adı (domain) içeren site adresi (siteadi.com)
 • site içerisinde görüntülenecek kaynağın konumu (/galeri.html)

URL’ler ağdaki web sayfaları, metin belgeleri, grafikler, programlar gibi dijital olarak saklanabilecek hemen hemen her şeyin kaynağına atıfta bulunur. Bu nedenle tanımı genelde; bilgisayar ağındaki bir kaynağın konumuna başvuran, adresleme düzeni olarak yapılır.

url nedir

URL Almak Ne Demektir?

URL almak genelde bir web sitesinin adresini, bir görseli ya da bir videoyu paylaşmak için ona ait linki kopyalamak anlamında kullanılır.

Bilgisayarda görüntülediğiniz sitede adres çubuğuna 1 kez tıklayarak ve sağ tıklayıp kopyala’yı seçerek o sayfanın URL’sini almış olursunuz. Paylaşmak istediğiniz yerde sağ tıklayıp URL’yi yapıştırabilirsiniz.

Akıllı telefonlarda ise web sayfasının üst kısmındaki adres çubuğuna dokunup basılı tutarak: Android için; “Kes”, iOS için “Seç > Kopyala’yı seçerek URL’yi alabilir ve dilediğiniz yere sağ tıklayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir görselin URL’sini almak için üzerine sağ tıklayıp “Resim adresini kopyala” seçeneğini kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlarda görsele dokunup basılı tutarak “Bağlantı adresini kopyala” demeniz yeterli.

Kullanışlı bir URL için İpuçları

URL’ler internet’e erişen herkes tarafından sürekli olarak kullanıldığından ve paylaşıldığından hedef kitlenize ulaşma yöntemlerinden biri olarak düşünülebilir.

 • Bir URL’nin üst düzey bölümü diyebileceğimizcom ya da twitter.com gibi sitenin adını içeren bölümünün kısa, benzersiz, akılda kalıcı bir alan adından (domain) oluşması oldukça önemli. Çoğu insan adresleri hatırlarken .com uzantısı ile bittiğini varsaydığından domainlerin .com, .net, .gov gibi yaygın kullanılan uzantılar içermesi de öneriliyor. Sitenizin tekrar ziyaret edilmesini kolaylaştırmak için URL’ler; kullanıcıların URL’nizi basitçe yazabileceği kadar kolay hatırlanabilir olmalı.
 • Arama motorları subdomain denilen alt alan adıyla oluşturduğunuz sayfaları ayrı bir site olarak görü Bunun da arama motorları sıralamasını olumsuz etkileyebileceği düşünülür bu nedenle subdomain kullanımı çok da önerilmez.
 • URL’de anahtar kelimeler kullanmak, ziyaretçilere ve arama motorlarına çok önemli bilgiler iletmeniz anlamına gelir.

” http://www.mağazaadı.com/kitap/bilimkurgu  “şeklinde bir URL ziyaretçilerinize sayfanın tam olarak ne içerdiğini, şöyle bir URL’den daha net ifade eder:

” http://www.mağazaadi.com/category141/11963  ”

 • URL’nizi inceleyenlerde oluşacak beklentiye uygun içerik sunabilmek adına URL’leri başlıklarla eşleştirmek de oldukça mantıklıdır. Makalenizde kullandığınız başlık uzunsa uzun bir URL oluşturmanız gerekmez; başlıktaki önemli terimleri içermesi yeterli olacaktır.
 • Kaynak konumunu basit tutmak gerekir.”  http://örnek.com/spor/futbol/takımlar”  gibi bir URL; spor, futbol, takımlar adında üç adet iç içe katman içerdiğinden görüntüleme olasılığı az olabilir.
 • Önceden arama motorları alt çizgi içeren URL’leri ayrıştırmada daha iyiydi ama artık bu durum değişti. Bu nedenle artık kullanımı daha kolay olan tire işareti URL’ler için alt çizgiden daha iyi bir seçim olarak görülü
 • Kullanıcılar genellikle URL’leri yazarken tümünde küçük harfleri kullanır ancak URL’lerinizi büyük/küçük harflere duyarlı hale getirmek, küçük bir detay gibi görünse de, büyük harf kullanan ziyaretçilerinizi kaybetmemenizi sağlayacaktır.
 • ASCII olmayan karakterler kullanmak, içeriğiniz hakkında kullanıcıya bilgi aktarma olasılığını düşüreceğinden kaçınılması gereken konular arasında.
 • URL’de dosya uzantılarını kullanmak da ö

Özetle daha fazla sayfa görüntüleme olanağı elde etmek için URL’nin sağladığı katkı göz ardı edilmemesi gereken su götürmez bir gerçek. Bu nedenle URL oluştururken mümkün olduğunca bilgilendirici olması, anahtar kelime barındırması, subdomain içermemesi ve kısa olması gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir.

URL Kısaltmak

URL kısaltma ihtiyacının; Twitter’ın kullanımının yaygınlaşmasıyla artmış olduğunu biliyor muydunuz?

Önceden Twitter gönderileri için 140 karakter limiti bulunuyordu. İnsanların uzun URL’leri kullanmak istemedikleri, kısa URL’leri daha kullanışlı buldukları anlaşılınca Twitter, karakter limitini 280’e çıkardı ve ”  http://t.co ” şeklinde bir bağlantı kısaltma hizmeti sunmaya başladı.

Uzun URL’leri kısaltmak; sadece gönderilerdeki sınırlı alan açısından değil marka bilinirliği ve estetik açısından da önemli çünkü URL kısaltıldığında marka adının ön plana çıkması ve dikkat çekmesi sağlanmış oluyor. Ayrıca URL’de ziyaretçilerin görmesini istemediğiniz bilgileri ya da gereksiz bölümleri de gizlemiş oluyorsunuz.

Bir web sitesinin URL’sini kısaltmak için Bitly, TinyURL gibi online araçları kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonları da mevcut olan bu tür araçlar; tıklama analizleri, UTM parametre desteği ve yeniden hedefleme gibi özellikler sunabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir