URL Nedir? URL Alma Hakkında Her Şey


Uniform Resource Loader, yani URL; web alanlarına erişim için kullanılan adreslerin görüntüsüdür. Yani aslında ulaştığınız web alanı ile kullandığınız URL, aynı olmayabilir. Web erişiminde kullanılan adresler, slug ismi verilen değerlere sahiptir. Anlaşılabilir ve çözümlenebilir değerler olan web adresleri; dosya ismi ve benzeri yapıların kısaltıldığı yapılar olabilir. Bunun için çeşitli yazılımlar kullanılabileceği gibi, zaten web yazılımlarında URL kısaltma ve biçimlendirme özellikleri yerleşik özelliklerdir. URL nedir? dendiğinde; kabaca bu yapıların web sitelerinin adresleri olduğu söylenebilir. Daha kolay erişimin sağlanabilmesi için ve google altyapısında sitelerin daha doğru indexleme bilmesi için URL biçimlendirmesi kullanılır. Oldukça uzun URL yapıları yerine google URL kısaltma opsiyonları kullanılarak, kolaylık elde edilebilir. Kaldı ki, bazı web adresleri zaten kullanılabilir değildir. WordPress gibi yapılarda, kullanıcılara URL dönüştürücü araçlar sistemin bir bileşeni olarak sunulur. Bu yapılarda linki adresleri kolayca düzenlene bilmektedir. Linklerin dönüşümü, sunucu önbelleğinde yer alan yapılandırma dosyalarında tanımlanır.

URL Bölümleri

URL 4 kısımdan oluşur. Hepimizin bildiği gibi; sitelere erişirken adres çubuğuna sitenin ismini, ön ekini, uzantısını ve sayfa yolunu gireriz. Yapının en başında ise iletişim protokolü bilgisi gereklidir. “http://” biçiminde adresin en başına eklenen kısım, iletişim protokolüdür. Bağlantı yolunun hangi Rotayı takip edeceği ve adrese ne şekilde bağlanacağı burada tayin edilir. Örneğin; “https” güvenli bağlantı yolu iken “http” güvenli olmayan bağlantı yoludur. Öte yandan, “ftp” gibi ön eklerle, sunucu tarafına dosya transferi yapılabilen arayüze ulaşabilmek mümkündür. Iletişim protokolünden sonra; “www” ile başlayan site adresi yazılır. “www” ifadesi, site sahibinin tercihine göre kullanılmayabilir. Bu günümüzde zorunlu bir protokol ifadesi değildir. Ancak “siteadi.com” yazılmadan siteye erişebilmesi mümkün değildir. Bu kısma, eğer bağlanacağını site sabit ip ye sahip ise ip adresi yazılarak da erişilebilir.

Yeni bölümleri içerisinde 3. aşama; kategori veya sayfa yoludur. Örneğin; “https://www.siteadi.com/kategori/” üçüncü bölümü ifade edebileceğimiz, örnek URL olarak gösterilebilir. dördüncü ve son kısım; kategori veya adres yolu sonrasında erişilecek dosyanın gösterilmesidir. “https://www.siteadi.com/kategori/dosya.php” örnek olarak tanımlanabilir.

URL Alma

URL Alma; platform ve durumlarda farklı anlamlar ifade edilebilen bir uygulamadır. Örneğin; bir sosyal medya platformunda size tahsis edilen erişim yolu; karmaşık yapılar ifade edebilen bir kod olabilir. Bu durumda platformun size sunduğu url alma seçeneklerini kullanabilirsiniz. Çok uzun kodlar biçiminde sunulan erişim yolları, seçeceğiniz kullanıcı adı erişim yolu olarak tahsis edilerek size verilebilir.

Url alma uygulamasında mevcut yapıyı url kısaltma araçları kullanarak değiştirme uygulaması bir başka uygulamadır. Burada çeşitli sebeplerle adres yolunun basitleştirilmesi için uygulamalar kullanılır. Web sitelerinde, url alma uygulaması site geliştiricilerinin tercih edebileceği herhangi bir şekilde yapılabilir. Gidilecek adres yolunu yazılımcı kolayca ayarlayabilmektedir. Web sitelerinin güvenlik protokolleri gereği, site alt kodlarını ve gerçek erişim yollarına ulaşılması yazılımsal olarak engellenir. Bu noktada gerçek Yollar yerine, değiştirilmiş URL seçenekleri kullanılır. Dosya yoluna doğrudan erişim çeşitli güvenlik risklerini barındırabilir bu nedenle günümüzde kullanılan teknolojilerde doğrudan erişim yerine farklı url alma yöntemleri kullanılarak erişim söz konusudur.

URL Kısaltma

URL nedir? sorusuna cevap olarak, bu yapıların sitelere erişim için kullanılan adresler olduğunu belirtmiştik. URL kısaltma; adrese çok daha kısa metinler yazarak ulaşabilmeyi mümkün kılar. Örneğin bir sosyal medya linki paylaşılırken, onlarca harfi barındıran bir adres yolu kullanmak yerine, kısaltılmış URL tercih ederek daha kolay paylaşımda bulunabilmek mümkündür. Zira Örneğin Twitter; 280 kelime sınır içerisinde adres paylaşımı bilmesinin mümkün kılar. Oysa kime adresler bundan çok daha uzun değerlere sahip olabilir. Bunun yanında, dijital yapılarda her karakter ayrı bir alan kapladığından, alan tasarrufu elde edebilmek için bu yöntem kullanılır. URL kısaltma; google başta olmak üzere, bu alanda hizmet veren çeşit işletmeler tarafından sunulur. Ayrıca paylaşımda Bulunduğunuz platformlar da bu özelliği size sağlayabilir.

URL hakkında birkaç önemli detaylar bu noktada bahsetmek gerekir. Çok sorulan sorular arasında, steam ne işe yarar? trade URL nerde ne için kullanılır? soruları gelmektedir. Dijitalleşen dünyada internet ortamına kayan reklam dünyası, kişiden kişiye reklam protokollerini de kullanıcılara sunar. Trade url; bağlantıların, steam platformu gibi platformlarda kullanıcıların kendi arasında link paylaşarak, diğer kullanıcılara erişim verdikleri, para kazanma araçlarıdır. link ne kadar fazla kullanıcı ile paylaşılır ve etkileşim alırsa, paylaşımda bulunan tüm kullanıcılar kazanım elde eder.

URL nedir? URL kısaltma nedir? ve Trade URL nedir? Gibi soruların yanında site sahipleri için çok önemli son bir noktaya değinelim. “Google url ekle” araması site sahipleri tarafından sıkça yapılır. Burada maksat sitenin Google veritabanına kaydedilmesidir. Esasında Google; tarayıcı robotları ile diğer sitelerden aldığınız linkler doğrultusunda sitenize zaten indekslerine alır. Ancak dilerseniz, google URL ekle bağlantısını kullanarak sitenizi derhal veritabanına ekleyebilir, google web yöneticisi araçları aracılığıyla sitenizi google’a verimli biçimde tanıtabilirsiniz.


Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir