URL Nedir? URL Alma Hakkında Her Şey

URL Nedir? URL Alma Hakkında Her Şey

” Url nedir?” ve “url alma” nasıl gerçekleşir gibi sorulara kapsamlı yanıtlar bulacağınız yazımızla karşınızdayız!

Yaygın olarak kullanılan modern bilgi işlem terimlerinden biri olan URL (Uniform Resource Locator), çoğu zaman internette bulunan belirli bir web sitesine erişmek için kullanılan “http://www.siteadı.com/index.html” şeklinde bir adres linki olarak karşımıza çıkar.

Genelde URL, üç bölümden oluşur:

 • protokol (http:// ya da https://)
 • alan adı (domain) içeren site adresi (siteadi.com)
 • site içerisinde görüntülenecek kaynağın konumu (/galeri.html)

URL’ler ağdaki web sayfaları, metin belgeleri, grafikler, programlar gibi dijital olarak saklanabilecek hemen hemen her şeyin kaynağına atıfta bulunur. Bu nedenle tanımı genelde; bilgisayar ağındaki bir kaynağın konumuna başvuran, adresleme düzeni şeklinde yapılır.

URL Almak Ne Demektir?

URL almak genelde bir web sitesinin adresini, bir görseli ya da bir videoyu paylaşmak için ona ait linki kopyalamak anlamında kullanılır.

Bilgisayarda görüntülediğiniz sitede adres çubuğuna 1 kez tıklayarak ve sağ tıklayıp Kopyala’yı seçerek o sayfanın URL’sini almış olursunuz. Paylaşmak istediğiniz yerde sağ tıklayıp URL’yi yapıştırabilirsiniz.

Akıllı telefonlarda ise web sayfasının üst kısmındaki adres çubuğuna dokunup basılı tutarak: Android için; “Kes”, iOS için “Seç > Kopyala’yı seçerek URL alabilir ve dilediğiniz yere sağ tıklayıp yapıştırabilirsiniz.

Bir görselin URL’sini almak için üzerine sağ tıklayıp “Resim Adresini Kopyala” seçeneğini kullanabilirsiniz. Akıllı telefonlarda görsele dokunup basılı tutarak “Bağlantı Adresini Kopyala” demeniz yeterli.

Kullanışlı bir URL için İpuçları

URL’ler internet’e erişen herkes tarafından sürekli olarak kullanıldığından ve paylaşıldığından hedef kitlenize ulaşma yöntemlerinden biri olarak düşünülebilir.

 • Bir URL’nin üst düzey bölümü diyebileceğimiz twitter.com gibi sitenin adını içeren bölümünün kısa, benzersiz, akılda kalıcı bir alan adından (domain) oluşması oldukça önemli.

  Çoğu insan adresleri hatırlarken .com uzantısı ile bittiğini varsaydığından domain’lerin .com, .net, .gov gibi yaygın kullanılan uzantılar içermesi önerilir.

  Sitenizin tekrar ziyaret edilmesini kolaylaştırmak için URL’ler; kullanıcıların URL’nizi basitçe yazabileceği kadar kolay hatırlanabilir olmalıdır.
 • Arama motorları subdomain denilen alt alan adıyla oluşturduğunuz sayfaları ayrı bir site olarak görür. Bunun da arama motorları sıralamasını olumsuz etkileyebileceği düşünülür bu nedenle genellikle subdomain kullanımı önerilmemektedir.
 • URL’de anahtar kelimeler kullanmak, ziyaretçilere ve arama motorlarına çok önemli bilgiler iletmeniz anlamına gelir.

” http://www.mağazaadı.com/kitap/bilimkurgu  “şeklinde bir URL ziyaretçilerinize sayfanın tam olarak ne içerdiğini, şöyle bir URL’den daha net ifade eder:

” http://www.mağazaadi.com/category141/11963  “

 • URL’nizi inceleyenlerde oluşacak beklentiye uygun içerik sunabilmek adına URL’leri başlıklarla eşleştirmek de oldukça mantıklıdır. Makalenizde kullandığınız başlık uzunsa, uzun bir URL oluşturmanız gerekmez; başlıktaki önemli terimleri içermesi yeterli olacaktır.

 • Kaynak konumunu basit tutmak gerekir.”  http://örnek.com/spor/futbol/takımlar”  gibi bir URL; spor, futbol, takımlar adında üç adet iç içe katman içerdiğinden görüntüleme olasılığı az olabilir.
 • Önceden arama motorları alt çizgi içeren URL’leri ayrıştırmada daha iyiydi ama artık bu durum değişti. Bu nedenle artık kullanımı daha kolay olan tire işareti URL’ler için alt çizgiden daha iyi bir seçim olarak görülür.

 • Kullanıcılar genellikle URL’leri yazarken tümünde küçük harfleri kullanır ancak URL’lerinizi büyük/küçük harflere duyarlı hale getirmek, küçük bir detay gibi görünse de, büyük harf kullanan ziyaretçilerinizi kaybetmemenizi sağlayacaktır.

 • ASCII olmayan karakterler kullanmak, içeriğiniz hakkında kullanıcıya bilgi aktarma olasılığını düşüreceğinden kaçınılması gereken konular arasında.

Özetle daha fazla sayfa görüntüleme olanağı elde etmede URL etkilidir. Bu nedenle URL oluştururken mümkün olduğunca bilgilendirici olması, anahtar kelime barındırması, subdomain içermemesi ve kısa olması gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir.

URL Kısaltma Siteleri

URL kısaltma ihtiyacının; Twitter’ın kullanımının yaygınlaşmasıyla artmış olduğunu biliyor muydunuz?

Önceden Twitter gönderileri için 140 karakter limiti bulunuyordu. İnsanların uzun URL’leri kullanmak istemedikleri, kısa URL’leri daha kullanışlı buldukları anlaşılınca Twitter, karakter limitini 280’e çıkardı ve ”  http://t.co ” şeklinde bir bağlantı kısaltma hizmeti sunmaya başladı.

URL kısaltıldığında marka adının ön plana çıkması ve dikkat çekmesi sağlanır. Bu nedenle, Uzun URL’leri kısaltmak; sadece gönderilerdeki sınırlı alan açısından değil marka bilinirliği ve estetik açıdan da önemlidir. Ayrıca, URL kısaltarak; URL’de ziyaretçilerin görmesini istemediğiniz bilgileri ya da gereksiz bölümleri gizlemiş olursunuz.

Bir web sitesinin URL’sini kısaltmak için Bitly, TinyURL gibi online araçları kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonları da mevcut olan bu tür araçlar; tıklama analizleri, UTM parametre desteği ve yeniden hedefleme gibi özelliklere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.