UTM Nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hedef kitlenizi mümkün olduğunca iyi anlamanıza yardımcı olacak veriler toplamak, pazarlama stratejilerinizin başarılı olmasıyla doğru orantılıdır. Bu tip verileri sağlayacak araçlara olan ihtiyacınızı UTM Nedir? sorusunu yanıtlayarak giderebiliriz.

UTM (Urchin Tracking Model), Urchin İzleme Modülünün kısaltmasıdır. Adını, onu oluşturan yazılım şirketi Urchin Software Corporation’dan alır. Urchin; pazarlamacılar için web analizi sağlayan bir yazılımdır.

UTM; girişimcilerin ve pazarlama profesyonellerinin web sitesi trafiğinin nereden geldiğini belirlemek, kampanyaların ve içeriğin performansını izlemek için kullandıkları en önemli araçlardan biridir.

UTM kodlarını kullanmak, ziyaretçiler hakkında hemen çıkma oranları ve dönüşüm oranları gibi temel etkileşim bilgilerine sahip olmanızı sağlar.

UTM Kodları Nasıl Kullanılır?

URL’nize ekleyebileceğiniz 5 farklı UTM parametresi ya da kodu vardır. Source, medium, campaign, content ve term adındaki bu parametreler izleme bilgilerini daraltmanıza yardımcı olur.

Source

Source etiketi sayfanıza gelen trafiğin Facebook, Twitter, LinkedIn, arama motoru, haber bülteni gibi platformların hangisinden geldiğini bilmenizi sağlar. Ör: &utm_source = facebook

Medium

Ziyaretçilerinizin ne tür bir trafikten geldiğini anlamanıza yardımcı olur. Marka ortaklıkları, sosyal medya, tıklama başına ödeme yapılan reklamlar, organik, e-posta, banner gibi bir ziyaretçiyi web sitenize yönlendiren pazarlama kanalını gösterir. Ör: &utm_medium = e-posta

Campaign

Anahtar kelime analizi için kullanılır. Belirli bir ürün tanıtımı için utm_campaign’i kullanabilirsiniz. Trafikle sonuçlanan kampanyanızın performansını izlemenize yardımcı olur. Ör: &utm_campaign = ad (kampanya adı, slogan, promosyon kodu…)

Content

A/B testi ve içerik hedefli reklamlar için kullanılır. Call-to-action denen harekete geçirici kelimeleri test edebilirsiniz. Aynı URL’yi gösteren reklamları veya bağlantıları farklılaştırmak, hangi bağlantının kullanıldığını görmek için de utm_content’i kullanabilirsiniz.
Örnek: &utm_content = hemen-al (buraya-tıkla, sepete-at veya hadi-dene…)

Term

Tıklama başına ödeme yapılan reklamlarda kullanılan “alerji için göz damlası” gibi anahtar kelimeler için utm_term’i kullanabilirsiniz. Böylece çoğu insanın reklamlarınızı tıkladığında ne aradığını görebilirsiniz, utm_term’de ürünü ve kategoriyi kullanmanız önerilir. Örnek: &utm_term = tenis-topu

UTM kodlarını ekleyerek URL oluşturmak istiyorsanız: Google Analytics Kampanya URL’si Oluşturucu‘yu kullanabilirsiniz. Android uygulamalarının reklamı için Google Play URL Oluşturucu‘yu, iOS uygulamalarının reklamını yapıyorsanız iOS URL Oluşturucu‘yu kullanmanız gerekir.

Örnek

Her parametre atadığınız bir değerle eşleştirildiğinde kampanyayla ilgili bilgiler içerir. Örneğin, Mavi Cuma kampanyanız için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz;

 • utm_source = mavi-posta (Mavi cuma adlı kampanyanızın e-posta trafiğini tanımlamak için)
 • utm_medium = banner (banner kampanyasından gelen trafiği tanımlamak için)
 • utm_campaign = mavi-cuma: genel kampanyayı tanımlamak için

Bu parametreleri kullandığınızda kampanya URL’niz şöyle olacaktır:

utm kodları

UTM Neden Önemli?

Dijital kampanyalarınızın verimliliğini ölçmek, mevcut stratejiyi optimize etmek ve yatırım getirisini artırmak açısından UTM kodları fark yaratabilir.
Dijital kampanyalarınızın verimliliğini ölçmek, mevcut stratejiyi optimize etmek ve yatırım getirisini artırmak açısından UTM kodları fark yaratabilir.

Güçlü dijital pazarlama kampanyaları ve reklamcılık çalışmalarının temelini oluşturan UTM parametrelerinin en önemli avantajlarından biri gelirinizin kaynağını izlemenizi sağlamasıdır. Ayrıca;

 • değerli trafiği artırmak için hangi tür içeriklerin en uygun olduğunu anlamak,
 • farklı departmanlardaki ekiplerin ilgili hedeflerine göre kampanyalar oluşturmaları ve çapraz işlevsellik,
 • mevcut stratejiyi optimize etmek ve yatırım getirisini artırmak açısından UTM parametreleri kullanmak önemlidir.

Diğer avantajlarına göz atarak UTM kodlarının neden önemli olduklarını görebiliriz:

 • Deneme Yanılma Stratejilerinde Hatayı Azaltmak

Bazen bir pazarlamacının yeni bir pazarda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için deneme yanılma yapmaktan başka seçeneği yoktur. Ancak, bu şekilde birden çok kampanya yürütmek pahalıya mal olabilir. UTM Parametreleri, bu tür durumlarda deneme yanılmaların zaman aralığını sınırlar.

UTM kodları kampanya izleme sürecini anlamanıza ve kampanyaların en üst düzeyde performans göstermesi için ayarlamalar yapmanıza olanak tanır.

 • Dönüşüm Hunilerini Anlamak

Sosyal medya kanalları gibi bazı dönüşüm hunilerinin maliyeti yoktur. Instagramda paylaştığınız alt yazılarda URL’ler tıklanabilir olmasa da web sitesi trafiğinizin çoğu Instagram’dan gelebilir. Benzer şekilde, küçük niş bir web sitesinden tonlarca başvuru alınabilir. Instagram’dan, büyük bir haber kanalından ya da niş bir blogdan trafik aldığınızda hangisinin iyi çalıştığını bulmak için UTM etiketlerini kullanabilirsiniz.

 • Raporlama

Genellikle işverenler veya müşteriler tarafından, pazarlamacıların kampanya etkinliğini kanıtlamaları istenir. UTM parametreleri, hangi kampanyaların işe yarayıp hangilerinin işe yaramadığına, yatırım getirisine veya büyümeye dair raporlar oluşturmalarını sağlar.

 • Satış Ortaklığı Anlaşmalarını İzlemek

Markanızı temsil etmesi için influencer denen sosyal medya fenomenleri ile satış ortaklığı anlaşmaları yaparken UTM parametreleri kullanmak, doğru komisyonlar ödemenize ve en etkilisinin hangisi olduğunu anlamanıza olanak tanır.

UTM Kodları Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • UTM kodlarını kullanırken tutarlılık önemlidir. Örneğin, tüm sosyal medya gönderileriniz için utm_medium “sosyal” şeklinde yazılabilir. Bazıları “sosyal”, bazıları “sosyal_ medya” ise, grafiklerde her biri için ayrı bir çubuk oluşacaktır.

 • Google Analytics üzerinden UTM istatistiklerini takip edebilirsiniz. Google Analytics büyük / küçük harfe duyarlı olduğundan küçük harf kullanmanız önerilir.

 • UTM kodları ile link oluştururken Türkçe karakter kulanmamalı ve kelimelerin arasında boşluk bırakmamalısınız.

 • Hem kısa çizgi (tire) hem de alt çizgi kelimeler arasında kullanılabilir ama tutarlılığı korumak için sadece birini seçmenizde yarar var.

 • Kampanyanızın adını olabildiğince kısa tutmalı ve mümkün olduğunca açıklayıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak, utm_campaign etiketi, kampanya adına kodlanmış birçok ek bilgiyi içerebilir. Örneğin, markanızla zaten ilgili olan ve hedefi ön sipariş vermek olan kadınlara kışlık botlar gösteren kampanyaya, “kıslık botlar-2020_K_onsiparis” gibi bir isim verilebilir.

 • Görüntü boyutlarını utm_campaign değerinin bir parçası olarak ekleyebilirsiniz. Görüntü boyutu, reklam öğesi türü (A ve B) ve yazı türü için utm_content etiketini de kullanabilirsiniz.

 • UTM’lerle sadece gerçekten ihtiyacınız olan bilgilere odaklanmalısınız.

 • Ürün veya hizmetin adını içeren www.firmaadı.com/tv gibi bir URL’nin UTM koduna “tv” eklemek gereksiz olacaktır.

 • Her uzman pratik bulmasa da UTM’lere hedef eklemek, belirli bir kampanyanın ne yapmaya çalıştığını tanımlamaya yardımcı olabilir. Tüm ekip için açıklık ve amaç sağlayabilir. Hangi metriklere bakmanız konusunda da yardımcı olabilir. UTM’ler oluşturanlar ve analiz raporlarına bakanlar farklı kişilerse, utm_campaign’e hedef eklemek önerilir.
UTM kodları, tüm ekibin hedefe odaklanmasını kolaylaştırır.
UTM kodları, tüm ekibin hedefe odaklanmasını kolaylaştırır.
 • URL’ler çok uzun olduğunda sorun oluşturur. Ayrıca kullanıcıların kısaltılmış bağlantıları tıklama olasılığı daha yüksektir. Kullanılan utm’lerle birlikte URL’lerin karakter sayılarını 2.000’in altında tutmak tüm tarayıcılar açısından uygun olacaktır.

 • UTM etiketlerini kullanmak yaygın kanının aksine SEO için etkisizdir. Tıklama başına ödeme yapılan reklamlarda hangi anahtar kelimelerin iyi performans gösterdiğini izlemek için UTM kodları kullanılır ama bu; anahtar kelimeye ilişkin sıralamanızı iyileştirmeye yaramayacaktır.

 • UTM kodlarını manuel olarak oluştururken, işletmeniz ve pazarlama kampanyalarınız büyüdükçe tutarlılığı korumak ve yazım hataları açısından dikkatli davranmak URL’ye dair sorunların önüne geçebilir.

 • Web sitenizdeki iç bağlantılar için asla UTM kodları kullanmamalısınız.

Özet

UTM Nedir? sorusunun yanıtını; linklere takip kodları ekleyerek; kullanıcı davranışları, platform, cihaz, cep telefonu işletim sistemi, sayfalarınızdaki butonlardan hangisinin daha iyi performans gösterdiği gibi çok sayıda konu hakkında veri toplamanıza yardımcı olan araç şeklinde özetleyebiliriz. Yukarıdaki açıklamalarımızı dikkate alarak, dijital pazarlamaya yönelik kampanyalarınızın verimliliğini ölçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.