Veeam Cloud Connect Nedir?

Veeam Cloud Connect Nedir?

Veeam Cloud Connect Nedir? sorusu hızlı, güvenli bulut tabanlı yedekleme ve replikasyon çözümleri arayanlar için iddialı yanıtlara sahip.

Bilindiği gibi siber saldırılar, donanım arızaları, doğal afetler veya personel hataları gibi bir dizi tehdit karşısında kuruluşların verilerinin kesintisiz erişilebilir ve tamamen korunuyor olması kazanç, üretkenlik ve marka itibarı açısından oldukça önemlidir.

Siber saldırıların çoğunun amacı para kazanmak olsa da sistemlerin çalışmasını durdurmaları nedeniyle ne yazık ki hayati riskler de söz konusu olmaktadır. Örneğin Eylül 2020’de siber korsanlar Almanya’da bir hastanenin bilgisayar sistemini devre dışı bırakmış ve bu nedenle başka bir hastaneye nakledilmeye çalışılan bir hasta vefat etmiştir.

Bunun gibi öngörülemeyen sonuçlar doğurabilecek beklenmeyen durumların yarattığı kısa süreli kesintilerde bile sistemlerin korunması ve verilerin hızla kurtarılması kritik önem arz etmektedir.

En iyi felaket kurtarma yazılımları listelerinde karşımıza çıkan Veeam Cloud Connect, sanal, fiziksel ve bulut tabanlı görevlerde kapsamlı veri koruması sunar. Yedekleri birden fazla konumdan birincil veri merkezine kopyalamaya ve sunucu kopyaları oluşturmaya yarar. VPN bağlantısı ihtiyacını ortadan kaldırarak tüm yedekleme ve yönetim trafiğini tek bir bağlantı noktasında toplar.

Ek bant genişliği gibi çözümlerin maliyetlerinden kurtulmanızı sağlayan Veeam Cloud Connect, sayıları giderek artan, kritik verilerin tehlikeye atıldığı felaket niteliğindeki “veri sızıntıları” ve ihlaller karşısında hazırlıklı olmanızı sağlar.

Veeam Cloud Connect, bir hizmet sağlayıcısının, site dışı yedeklemeleri ve çoğaltılmış VM’leri barındırmak için güvenli, çok kiracılı bir ortamı kolaylıkla kurmasını ve sürdürmesini sağlayan teknolojidir.

Cloud Connect; bir “bulut hizmeti sağlayıcısı” tarafı ve bir de “kiracı” tarafı olan Veeam Backup & Replication’a entegre edilebilmektedir. Veeam Backup & Replication, 200’den fazla sektörel ödüle sahip olan Veeam tarafından sanal ortamlar için geliştirilmiş bir yedekleme ve felaket kurtarma yazılımıdır.  Veeam Backup & Replication’ın artılarını Veeam Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Veeam Backup & Replication’a Veeam Cloud Connect entegre edildiğinde; depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve veri koruma amacıyla bir ürünle 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümüne sahip olmak mümkündür.

Yedeklemenin Altın Kuralı: 3-2-1-1-0

Veeam Cloud Connect Nedir?, 3-2-1-1-0 kuralı, 3-2-1 kuralı, kurumsal bulut yedekleme
Siber tehditlere karşı fidye yazılımı ve güvenlik koruması içeren Veeam Cloud Connect, yedekleri birden fazla konumdan birincil veri merkezine kopyalamaya yarar.

3-2-1-1-0 kuralı, 3-2-1 kuralının modern bir yorumudur ve Veeam Cloud Connect; ikinci bir veri merkezi için para ve kaynak ayırmadan ya da bant genişliği eklemeden 3-2-1-1-0 kuralını uygulamanızı sağlar.

Veri koruma için uzmanların odaklandığı 3-2-1 kuralı verilerin en az 3 kopyasının alınmasını ve bunların en az ikisinin farklı ortamlarda, birinin ise kurum dışında tutulmasını gerektirir. 3-2-1-1-0 kuralında Veeam, aksamaya neden olabilecek hemen hemen tüm olasılıkların göz önünde bulundurulmasını hedeflemektedir.

Kurumsal Bulut Yedekleme ve Felaket Kurtarmada Veeam Cloud Connect’in Önemi

Yedeklemenin tek başına yetersiz kaldığı geleneksel veri koruma teknikleri yerine artık işletmeler felaket kurtarma, fidye yazılımlara karşı koruma, bulut ve veri merkezlerinde veri taşınabilirliği gibi özelliklerin bir arada sunulduğu çözümlere yönelmektedir.

Cloud Connect ile bulut, sanal ve fiziksel sunucular için güvenilir koruma sağlayan Veeam, dünya çapında ikinci büyük yedekleme ve kurtarma yazılımı sağlayıcısıdır.

Veeam Cloud Connect, bir kurumun tüm şubeleri ve mobil kullanıcıları için yedekleme ve replikasyon hizmetlerini merkezi olarak yöneten tek bir BT altyapısı işlevi görür.

İşletmeleri ikinci bir altyapının getireceği maliyet ve iş yükünün sorumluluğundan kurtaran Veeam Cloud Connect, yedekleri ve replikaları kurum dışında Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) veya Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcısına aktarmayı kolaylaştırır.

Birden çok konumdan sanal, fiziksel ve bulut sunucuların birincil veri merkezi için replikalarını oluşturmak, sanal makine ve sunucu yedeklerini doğrudan genel buluta arşivlemek, mobil kullanıcılara ait iş istasyonlarını sorunsuz bir şekilde yedeklemek gibi çok sayıda özellik Veeam Cloud Connect’in kurumsal bulut yedekleme ve felaket kurtarmada tercih edilme sebeplerindendir.

Özet

Çoklu bulut stratejileri arttıkça, işletmelerin öngörülemeyen risklere karşı hazırlıklı olması zorunluluk halini almaktadır. Siber tehditlere karşı fidye yazılımı ve güvenlik koruması içeren Veeam’in lider yedekleme çözümü, bu konuda farklı ölçeklerdeki birçok işletme için en güçlü seçeneklerden biridir.

Modern veri koruma stratejileri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin Veeam Cloud Connect Nedir? sorusunun yanıtlarından yola çıkarak yedekleme ve kurtarma eğilimlerini incelemeleri önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.