Web Site Seo Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Web siteleri, arama motorlarındaki sıralamalarına bağlı olarak efektif olabilmektedir. Bunu sağlayan uygulama ise son zamanlarda ismini sıkça duymakta olduğumuz SEO işlemleridir.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe’ye çevirisi yapılan Search Engine Optimization; sitenizin arama motorlarının kabul ettiği standartlara erişmesini ve arama sonuçlarında yükselmesini sağlayan uygulamaların bütünüdür. Tabii SEO uygulamalarının gerçekleşebilmesi için sitenin mevcut durumunun analiz edilmesi ve orta vadeli bir stratejinin belirlenmesi gereklidir. Pekiyi Web Site Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo Analizi Nedir?

SEO analizi; sitenin arama motorları optimizasyonu ilkeleri bakımından çeşitli testlere tabi tutulması ve raporlamasının yapılmasıdır. Sitelerin Google aramalarında öne çıkmaları için bazı kriterler söz konusudur ki, bu kriterlerin genelinde başarılı olunmaması durumunda, SEO uygulamalarının etkili olabilmesi mümkün değildir.

SEO, bir kaç katmanda sürdürülen bir uygulamalar bütünüdür. Analiz yapılırken de, bir çok farklı kriter değerlendirmeye alınır. Öncelikle sitenin sunucu özellikleri ve yapısal analizinin yapılması gerekir. Yükleme hızı, Kodlama yapısı ve bu değerlerin kullanıcı deneyimine etkisi analiz edilir.

Hız ve Uyumluluk Analizi

Google için son zamanlarda gelen güncellemelerle birlikte web sitesi hızı çok önemli noktaya gelmektedir.  Sizlere önereceğimiz 2 web sitesi site hızınızı yorumlamaya ve iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Gtmetrix >>  https://gtmetrix.com/

Google Page Insight >> https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR

Web siteniz eğer WordPress ise sizler için hazırladığımız “WordPress Site hızlandırma” yazısını okuyabilirsiniz!

Bu aralar sitenizi gerçek zamanlı olarak test ederek, mevcut şartlarda hangi noktalarda sorunlar olduğunu size rapor edecektir. Her iki sistem de ücrete tabi değildir ve her ikisinde de mümkün olan en yüksek puana erişilmesi gereklidir.

Web sitenizin Hız verilerini artık Google Search Console aracından hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Search Console hakkında daha fazla bilgi sahip olmak isterseniz ” Search Console Rehberi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İç SEO Analizi

İç SEO bir web sitesinin iç yapısındaki kodlama, hız, heading başlık etiketleri gibi Google’ ın web sitenizi anlamlandırmanıza yarayan temel özelliklerdir. İç SEO analizi  yaparken aşağıdaki programlar kullanılır:

* DeepCrawl
* Screaming Frog
* Ahrefs Site Audit 

Kodlama Analizi

Sitenizin kaynak kodlarının analiz edildiği bu aşamada, html analizleri yapılır. Sitenizde kullanılan yazılımda kodlama hatalarının var olup olmadığı, etiketlerin doğru kullanılıp kullanılmadığı bu analizle tespit edilir. Bu analizi Google Webmaster araçları ile yapabileceğiniz gibi, html analiz eden sitelerden de destek alabilirsiniz.

Heading  ve Meta Yapısı 

Sitenizde bulunması gereken etiketlerin genel analiz raporudur. Ana sayfanın veya alt sayfaların analizi yapılabilir. Head yapılandırması, meta etiketlerinin yapılandırılması ve sosyal medya tanımlamalarının yapılması gibi bileşenlerin test edildiği analizdir.

Tavsiye edilen Araç >> SEO META in 1 Click

Özgünlük Analizi

Sitenizde bulunan görsellerin ve metin içeriğinin özgünlüğünün kontrol edildiği analizdir. En kritik analizlerin başında gelir. Sitenizin özgünlüğü diğer pek çok faktörden daha önemlidir. Bu analizi, özgünlük denetimi yapılan siteler üzerinden ücretsiz biçimde yapabilirsiniz.

DA ve PA Analizleri

Sitenizin ala adı bazında ve sayfa bazında otoritesini ölçtüğünüz analiz yöntemleridir. Bu testlerin detaylı sürümlerini, pek çok analiz sitesi ücretsiz olarak sunar. Ancak temel bilgilere ücretsiz olarak erişebilmeniz mümkündür.

Sitenize dışarıdan gelen bağlantıların sayısını ve özelliklerini görebildiğiniz analizdir. Bu uygulama da çoğu zaman ücretli olarak sunulur ancak, sitenize gelen bağlantıları Google Webmaster tools üzerinden de görebilirsiniz.

Ama Google, zararlı linkleri bu listeye çoğu zaman almadığından, sitenize gelen bu tür linkleri tespit edip kaldırma talebinde bunabilmeniz için ücretli de olsa, analiz sitelerini kullanmanız gerekecektir.

Önerebileceğimiz Site dışı seo analizi araçları:
* Ahrefs (Favorim)
* Semrush

Zararlı gördüğünüz Backlinkleri ise   ” Disavow Links Tool ” aracıyla Google’ a bildirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Mevcut durum ile birlikte, gelecekte sitenin etkinliklerini planlayabilmek için anahtar kelime analizi hayati öneme sahip bir uygulamadır. Bir içerik oluşturmadan önce yapılması gereken en önemli özelliklerden biri olan ” Keyword Research ”  kısmında önerebileceğimiz en iyi araçlardan biri Keyword Tool io , bir diğer işinize görecek araç ise Ahrefs Keyword Research aracıdır.
keyword research

Bütçem yok diyorsanız hızlı ve pratik olması açısından Google’ a yazmak istediğiniz konunun başlığını yazarak Search Intent hakkında bilgi edinebilir ve içeriğinizi ona göre şekillendirebilirsiniz.
hosting-nedir-kw-2

Buradaki kare içindeki kelimeleri doğrudan kullanın gibi bir genelleme yapamayız ama bir içeriği oluştururken bu konulara da değinmenin Google’ ın da yazınızı ilişkilendirmesinde ciddi faydaları olacaktır.

Görüldüğü üzere Web site seo analizi görüldüğü gibi oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Birçok bileşeni söz konusudur ve hassas bir süreçtir. Bu konularda kesinlikle profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalışınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…