Web Site SEO Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Web Site SEO Analizi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Web siteleri için, arama motorlarındaki sıralamalarda üst sıralarda listelenmek çok önemlidir. Bu, hem alanında otoriter olduğunun göstergesidir hem de yüksek trafik almasının garantisidir. Bunu sağlamak için yapılan çalışmalar SEO (Search Engine Optimization) olarak adlandırılır. Türkçesi; arama motoru optimizasyonudur.

SEO; sitenizin arama motorlarının kabul ettiği standartlara erişmesini ve arama sonuçlarında yükselmesini sağlayan uygulamalar bütünüdür. SEO çalışmaları için sitenin mevcut durumunun analiz edilmesi ve bir stratejinin belirlenmesi gereklidir. Peki bunlar nelerdir? Web Site Seo Analizi Nasıl Yapılır?

Seo Analizi Nedir?

SEO analizi; sitenizin arama motorları optimizasyonu ilkeleri bakımından çeşitli testlere tabi tutulması ve raporlamasının yapılmasıdır.

Sitelerin Google aramalarında öne çıkması için bazı kriterler söz konusudur ki, bu kriterlerin genelinde başarılı olunmaması durumunda, SEO uygulamalarının etkili olabilmesi mümkün değildir.

SEO, birkaç katmanda sürdürülen bir uygulamalar bütünüdür. Analiz yapılırken de, birçok farklı kriter değerlendirmeye alınır. Öncelikle sitenin sunucu özellikleri ve yapısal analizinin yapılması gerekir. Yükleme hızı, kodlama yapısı ve bu değerlerin kullanıcı deneyimine etkisi analiz edilir.

Hız ve Uyumluluk Analizi

Google için son zamanlarda gelen güncellemelerle birlikte site hızı çok önemlidir. Sizlere önereceğimiz 2 web sitesi, site hızınızı yorumlamaya ve iyileştirmenizi yardımcı olacaktır.

Bu araçlar sitenizi gerçek zamanlı olarak test ederek, hangi noktalarda sorunlar olduğunu size rapor edecektir. Ücretsiz olan bu araçlarda mümkün olan en yüksek puana erişilmesi değil, uyarıların dikkate alınması önemlidir.

Site hızı hakkında daha detaylı bilgi almak için ” Site hızı nedir? En iyi 5 Site hızı test aracı ” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Web siteniz eğer WordPress ile oluşturulduysa sizler için hazırladığımız “WordPress Site hızlandırma” yazısına göz atabilirsiniz.

Web sitenizin hız verilerini Google Search Console aracından da hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Search Console hakkında daha fazla bilgi sahip olmak isterseniz ” Search Console Rehberi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İç SEO Analizi

İç SEO bir web sitesinin iç yapısındaki kodlama, hız, başlık gibi Google’ın web sitenizi anlamlandırmanıza yarayan temel özelliklerdir. İç SEO analizi  yaparken aşağıdaki programlar kullanılır:

* DeepCrawl
* Screaming Frog
* Ahrefs Site Audit 

Kodlama Analizi

Sitenizin kaynak kodlarının analiz edildiği bu aşamada, html analizleri yapılır. Sitenizde kullanılan yazılımda kodlama hatalarının var olup olmadığı, etiketlerin doğru kullanılıp kullanılmadığı bu analizle tespit edilir. Bu analizi Google Search Console ile yapabileceğiniz gibi, html analiz eden sitelerden de destek alabilirsiniz.

Heading ve Meta Yapısı 

Sitenizde bulunması gereken etiketlerin genel analiz raporudur. Ana sayfanın veya alt sayfaların analizi yapılabilir. Head yapılandırması, meta etiketlerinin yapılandırılması ve sosyal medya tanımlamalarının yapılması gibi bileşenlerin test edildiği analizdir.

Tavsiye edilen Araç >> SEO META in 1 Click

Özgünlük Analizi

Sitenizde bulunan görsellerin ve metin içeriğinin özgünlüğünün kontrol edildiği analizdir. En kritik analizlerin başında gelir. Sitenizin özgünlüğü diğer pek çok faktörden daha önemlidir. Bu analizi, özgünlük denetimi yapılan siteler üzerinden ücretsiz biçimde yapabilirsiniz.

DA ve PA Analizleri

Sitenizin ala adı bazında ve sayfa bazında otoritesini ölçtüğünüz analiz yöntemleridir. Bu testlerin detaylı sürümlerini, pek çok analiz sitesi ücretsiz olarak sunar. Ancak temel bilgilere ücretsiz olarak erişebilmeniz mümkündür.

Sitenize dışarıdan gelen bağlantıların sayısını ve özelliklerini görebildiğiniz analizdir. Bu uygulama da çoğu zaman ücretli olarak sunulur ancak, sitenize gelen bağlantıları Google Arama Konsolu üzerinden de görebilirsiniz.

Ama Google, zararlı linkleri bu listeye çoğu zaman almadığından, sitenize gelen bu tür linkleri tespit edip kaldırma talebi için ücretli de olsa, analiz sitelerini kullanmanız gerekebilir.

Önerebileceğimiz site dışı seo analizi araçları:
* Ahrefs
* Semrush

Zararlı gördüğünüz Backlinkleri ise ” Disavow Links Tool ” aracıyla Google’ a bildirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

keyword research

Mevcut durum ile birlikte, gelecekte sitenin etkinliklerini planlayabilmek için anahtar kelime analizi hayati öneme sahiptir. Bir içerik oluşturmadan önce yapılması gereken en önemli özelliklerden biri olan ” Keyword Research ”  kısmında önerebileceğimiz en iyi araçlardan biri Keyword Tool io , bir diğer işinizi görecek araç ise Ahrefs Keyword Research aracıdır.

hosting-nedir-kw-2

Bütçem yok diyorsanız hızlı ve pratik olması açısından Google’ a yazmak istediğiniz konunun başlığını yazarak Search Intent hakkında bilgi edinebilir ve içeriğinizi ona göre şekillendirebilirsiniz.

Buradaki kare içindeki kelimeleri doğrudan kullanın gibi bir genelleme yapamayız ama bir içeriği oluştururken bu konulara da değinmenin Google’ ın da yazınızı ilişkilendirmesinde ciddi faydaları olacaktır.

Görüldüğü üzere Web site seo analizi görüldüğü gibi oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Birçok bileşeni söz konusudur ve hassas bir süreçtir. Bu konularda kesinlikle profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalışınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.