Web Sitenin Detaylı Hız Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin yaşadığı anlık yavaşlıklar ve anlık kesintilerin sorunlarının nedeni sadece hosting değildir. Hosting dışında bu performansı etkileyen yazılım taraflı faktörlerde mevcuttur. Yazılım tarafında etkileyen hız sorunlarını tespit etmek zahmetli bir iştir. Hangi eklenti veya hangi dosyadan fazla işlem yapıyor veya anlık olarak ne kadar proccess çalışıyor bunları takip etmeniz kolay değildir. Web sitenizin hız testini yapabileceğiniz en önemli platformlar aşağıdaki gibidir;

  • Google PageSpeed
  • Pingdom

Belirtilen platformlar dışında yapan hız testi sitelerini tercih etmemenizi öneririz. Bu platformlar sunucunun ve yazılımınızın içeriğini tamamen kontrol etmektedir. Yüklenme süreleri ve tarama sürelerini ölçmektedir. Dosyaların tarama ve yüklenme süreleri web sitenin hızını etkilediği gibi resimlerin boyutları ve yüklenme süreleride hızı etkilemektedir. Bu platformlar ile nasıl analiz yapacağınızı aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

1- Google PageSpeed Hız Testi Nasıl Yapılır?

Web site analizini gerçekleştirebilmek için “GooglePageSpeed İnsight” sayfasına ilerleyiniz.

Açılan sayfada ki kutucuğa alan adınızı yazıp “Analiz et” butonuna tıklayınız.

 

 

Bu analiz sırasında google, hem mobil hemde masaüstü görünümlerini ve hızlarını test ederek sizlere sonuçları sunmaktadır. Üst tarafta verilen resim mobil görünüm kısmıdır ve genel olarak mobil cihazlarda yaşanan sorun yazılım tarafında ve resimlerin geç yüklenmesi sonucu yavaşlıklar ortaya çıkabiliyor. Ek olarak masaüstü hız testinin sonuçlarınıda bu sayfada dahil etmektedir.

 

GooglePagespeed, web sitenin her detayını kontrol ediyor ancak sizlere sunduğu belirli öneriler ve sonuçlar mevcuttur. Detaylı bir hız test sonucunu gtmetrix ve pingdom gibi platformlardan öğrenebilirsiniz. Googlepagespeed üzerinden alacağınız öneriler web sitesi için önemli bir etkendir. Eğer web sitenizi googlepagespeed üzerinde test ettiğinizde çok fazla öneri satırı ile karşılaşmadıysanız web sitenizin dizaynı, optimizasyonu ve yükleme hızları başarılıdır.

Googlepagespeed insight platformunda yapacağınız test bununla sınırlıdır. Haricinde web sitenizin genel analizi için diğer google platformlarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında google pagespeed uygulamasından alacağınız verim bununla sınırlıdır.

 

2- Pingdom Hız Testi Nasıl Yapılır?

Pingdom üzerinde sunucudan gelen bütün verileri detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz. Bu şekilde gelen bütün verilerin ne kadar saniyede yüklendiğini ve hangi dosyaların fazla yer kapladığını göstermekte. Bu şekilde web sitesinde yavaşlık sağlayan noktayı kolayca bulabilirsiniz. Pingdom uygulamasında yapılan hız testlerinde farklı lokasyonlar bulunmaktadır. Lokasyonlardan en iyi verimi almak için en yakın ülkeyi seçmeniz daha doğru bir sonuç verecektir.

1- tools.pingdom.com adresine giriş yapınız ve alan adını sağlayıp en yakın ülkeyi seçiniz.

2- Ölçümleme tamamlandıktan sonra ilk kısım web sitenizin boyutu ve kaç saniyede açıldığını göstermektedir. Önizleme tarafı bazen hatalı resimler çıkarabilmektedir. Ek olarak burada “Request” yani çalışan fonksiyonları görüntüleyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki resimdeki gibi en fazla boyut kaplayan dosyalar, çalışan requestlerin sayısını ve detaylandırmalarını görüntüleyebilirsiniz.

Devamında aşağıya doğru inerek uzun süre bekleyen işlemleri görüntüleyebilirsiniz. Geç gelen CSS,JS veya resim dosyalarını görüntüleyebilirsiniz.

 

Bu şekilde web sitenizin detaylı hız ölçümlerini yapabilirsiniz. Bu ölçümlerde detaylandırmaları inceleyerek yazılım tarafında iyileştirmeleri yapabilir ve web sitenizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Unutmayın sadece yazılım tarafında yaptıklarınız hızlandırmaya yaramayabilir. SSD’li bir hosting paketi tercih etmeniz büyük etki yaratacaktır.

NVME SSD disk alt yapısına sahip hosting paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?
Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…