Siteniz İçin Hosting Seçimi Tavsiyeleri

Barındırma anlamına gelen hosting, sitenizin, içeriğinin depolanmasını ve dünyanın her yerinden her an erişilebilecek şekilde yayınlanmasını sağlayan teknolojidir.

Web sitelerinin tüm verilerinin depolandığı, kesintisiz internet bağlantısı bulunan sunucu denen gelişmiş bilgisayarlar hostingin kalbidir!

Web sitenizin türü, amacı, içerik yoğunluğu, tahmini trafiği, veritabanı ihtiyaçları, hangi içerik yönetim platformunu kullandığı gibi özellikler hosting seçiminde önemlidir.

Bu gibi kriterlere en uygun hosting planını seçtiğinizde; sitenizi yüksek performansla yayınlayabilir, ilerleyen dönemlerde network altyapısı ve paket özelliklerinden dolayı oluşabilecek performans ve kesinti sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

Web siteniz için seçeceğiniz web hosting paketi, sitenizin hızlı ve başarılı olmasını sağlayabilecek en temel kriterdir. Çünkü aslında sitenizin depolandığı sunucuyu seçmiş olursunuz.

1- Kişisel Blog Açmak İçin Hosting Tavsiyesi

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşacağınız bir blog açmak binlerce kişiye yardımcı olmanızı, tanınmanızı, cv’inizin daha etkili olmasını sağlayabilir.

Kişisel bloglar için genellikle WordPress, Joomla gibi içerik yönetim sistemleri (CMS) kullanılır.

Bunların en popüleri olan WordPress, dünya genelindeki sitelerin %65’ini oluşturmaktadır. WordPress kullanımı, tema ve eklenti seçeneği, yönetim kolaylığı gibi özellikler nedeniyle çokça tercih edilir.

Turhost, Joomla! seven web sitesi sahipleri için de Joomla’ya özel olarak optimize edilmiş yüksek performanslı hosting planları sunmaktadır.

Blogger’lar için oluşturduğumuz, “WordPress Hosting” paketleri, WordPress ile %100 uyumludur ve en yüksek seviyede performans sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca hosting paketleri arasında Linux ya da Windows hosting gibi seçenekler gördüğünüzde bunun ne anlama geldiğini bilmeyebilirsiniz.

Hosting paketleri Linux ya da Windows işletim sistemleri üzerinden hizmet verir: 

Web sitenizin program dili ASP ve ASPX’i destekliyorsa Windows işletim sistemine sahip hosting paketlerini seçmelisiniz.

Eğer siteniz PHP ile yazılmış ise Linux Hosting paketlerini seçmeniz sitenizin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

WordPress ile oluşturulan siteler Linux işletim sistemince desteklenir.

Yeni Başlayanlar

Bloğunuz için çok fazla trafik öngörmüyorsanız ve yoğun içeriğe sahip değilseniz aşağıdaki paketleri seçmenizi öneririz. Sitenizin ihtiyacı dahilinde paketinizin özelliklerinde yükseltme yapabilirsiniz.

Düzenli içerik yayınlayıp yüzlerce görsel içerebilecek bloglar için “Disk Alanı” ve “Trafik Kotası” gibi özellikleri “Limitsiz” olan hosting paketleri uygun olacaktır.

Tecrübeli Olanlar

Web sitenizde çok fazla içerik paylaşımı yapacaksanız eğer disk alanı kullanımı yoğun olacaktır. Bu durumda aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Linux için;

  • cPanel Bireysel Limitsiz
  • cPanel Bireysel Limitsiz ++

Windows için;

  • Plesk Windows Limitsiz
  • Plesk Windows Limitsiz 3

Profesyoneller

Yoğun içerik bulundurmayan, birden fazla blog açmak istiyorsanız, aşağıdaki paketlere göz atabilirsiniz.

2- Kurumsal Bir Site Kurmak İçin Hosting Tavsiyesi

İşletmeniz için sadece tanıtım amaçlı kurumsal bir web sitesi kurmak istiyorsanız hosting paketi alırken çok yüksek özelliklere sahip bir planı seçmenize gerek yok. Sitenizin adını içeren mail hesabının sayısının ihtiyacınız dahilinde olmasına dikkat ederek aşağıdaki paketleri inceleyebilirsiniz.

Kurumsal Başlangıç

İşletmeniz için yeni bir başlangıç yapıyorsanız;

  • Kurumsal-1 paketi işletmenizin web sitesi için yeterli olacaktır. Sitenizin ihtiyacı dahilinde paketinizin özelliklerinde yükseltme yapabilirsiniz.
  • Kurumsal web siteniz mail hesabı ve kotası yüksek olacak şekilde sizi desteklesin istiyorsanız ve sitenizin adı altında (subdomain olarak) içeriği yoğun bir blog oluşturma planınız varsa Kurumsal-2 hosting paketi siteniz için daha uygun olacaktır.

Kurumsal Profesyonel

İşletmeniz için birden fazla site barındırmayı planlıyorsanız, yönetim sistemleri, mail, içerik, ürün satışı gibi çok amaçlı siteler yönetmeniz gerekiyorsa Bulut Sunucu (Cloud Server) ya da Dedicated Sunucu (Fiziksel Sunucu) gibi hosting çözümlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Sunucu kiralama konusunda destek birimimizle görüşüp detaylı bilgi alabilirsiniz.

3- E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Hosting Tavsiyesi

E-ticaret sitesi de denen online satış sitesi kurmak isteyenlerin, ürün girişinin veritabanında yük oluşturması gibi nedenlerle limitsiz hosting paketlerini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

E-ticaret siteleri çok fazla disk alanı tüketir ve yoğun trafik alabilir, bu nedenle aşağıdaki hosting paketleri siteniz için sağlam alt yapı oluşturacaktır.

E-Ticaret Başlangıç

Küçük çaplı bir e-ticaret sitesi için aşağıdaki hosting paketleri yeterli olacaktır. Sitenizin ihtiyacı dahilinde paketinizin özelliklerinde yükseltme yapabilirsiniz.

E-Ticaret Profesyonel

E-ticaret sitenizin içeriğinin, trafiğinin yoğunlaşması daha özel hosting çözümlerini değerlendirmenizi gerektirir. Fiziksel Sunucu (Dedicated Server) sahip olduğu yüksek donanımları ile e-ticaret sitenizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek, tümüyle size ayrılmış, sunucu kaynaklarını başka web siteleri ile paylaşmadığınız bir hosting çözümüdür.

Web sitenizin türü, boyutu ne olursa olsun, tüm hosting ihtiyaçlarınız için destek birimimizle görüşebilirsiniz.

Turhost’un son teknoloji sunucu alt yapısı ve ihtiyaçlarınız için özel olarak geliştirilmiş hosting paketleri; sitenizi en yüksek performansına taşımaya hazır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir