Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Kendilerini etkili bir şekilde ifade etmek isteyen işletmelerin WebTasarım Nedir? sorusuyla tasarımın temel unsurlarından ve son trendlerinden haberdar olması önerilir. Çünkü tutarsız, modası geçmiş, geç yüklenen tasarımlar; web sitelerini güvenilmez ve amatörce göstereceği gibi, işletmelerin saygınlığını da sorgulatır.

Covid-19’la her tür işletmenin belkemiği olduğu anlaşılan web siteleri, potansiyel müşterilerin genellikle bir şirket ve markayla temasa geçtiği en önemli pazarlama bileşenlerindendir. Web sitelerinde profesyonel ve kullanıcı dostu tasarım ilkelerinin uygulanması; şirketlerin marka bilinirliği ve ticari güven oluşturmasına katkıda bulunmaktadır.

Web Tasarımı Nedir? Neden Önemlidir?

Web Tasarımı Nedir? Neden Önemlidir?
Kaliteli web tasarımı, insanların markayla iletişim kurmak veya sipariş vermek için ihtiyaç duyduğu bilgileri hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olur.

Web tasarımı, sunulması istenen bilgilerin estetik olarak ilgi çekici bir düzenle birleştirilmesini hedefleyen ve bunu yaparken kullanıcı deneyiminin göz önünde bulundurulduğu web sitesi oluşturma sürecidir. Bu süreç, içeriği bir hikaye anlatacak şekilde organize etmeyi, sitenin görünümüne ve işlevselliğine odaklanmayı, tipografiden SEO’ya çok sayıda detayı dikkate almayı gerektirir.

Web tasarımının görsel bileşenleri; metin, resim, video, renkler, yazı tipleri, butonlar, ikonlar gibi farklı öğeleri ve bu öğeler arasındaki boşlukları kapsar. Web tasarımının işlevselliği ise; kullanıcı arayüzü (UX), yüklenme hızı, SEO, tarayıcılar-platformlar-cihazlar arası tasarım tutarlılığı gibi bileşenlere dayanır.

Kaliteli web tasarımı, insanların markayla iletişim kurmak veya sipariş vermek için ihtiyaç duyduğu bilgileri hızlı bir şekilde bulmasına yardımcı olur. Diğer sayfalardan ana sayfaya erişim sağlayacak ögelerle ve önemli bölümleri vurgulamak için renk kodlaması ve yazı tipi biçimlendirmeleri gibi unsurlarla desteklenen göz alıcı, davetkar bir tasarım; ziyaretçilerin sayfalarda gezinmesini, daha uzun süre sitede kalmasını ve içeriği keşfetmelerini kolaylaştırır.

John Kramer Marketing’in verilerine göre, ziyaretçilerin bir web sitesi hakkında fikir edinmesi 0,05 saniye sürmektedir ve tüketicilerin % 75’i bir işletmenin güvenilirliğini tasarımına göre değerlendirmektedir. Pek çok araştırmada elde edilen buna benzer veriler, iyi tasarlanmamış web sitelerinin hoş olmayan bir izlenim bırakacağı ve kurumsal büyümeye yardımcı olamayacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

İşletmelerin yapısını, imajını, amacını, kurumsal kimliğini, değerlerini yansıtmaya yarayan web tasarım, arama motoru algoritmalarının web sitelerini görüntüleme ve dizine alma biçiminde, dolayısıyla çevrimiçi fırsatları önemli ölçüde artırmada da pay sahibidir. İyi yapılandırılmış ve optimize edilmiş kod yapısı ve değer katan içerikleri yayınlama sıklığınız güçlü tasarım ilkeleriyle birleştiğinde SERP görünürlüğü için çok sıkı savaşmanıza gerek kalmaz.

Web tasarımı, dönüşüm oranlarınızı iyileştirmek ve satışları artırmada da etkilidir. Dönüşüm oranı; bir ürünü satın almak veya bir e-posta listesine kaydolmak gibi istenen bir işlemi gerçekleştiren web sitesi ziyaretçilerinin yüzdesini ifade eder.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?
Siteniz kullanıcılar için ne kadar iyi performans gösterirse, Google sıralamalarınızın iyileşme olasılığı o kadar yüksektir.

Web tasarımı için, hazır tema ve şablonlar seçebilir, bir ajansla çalışabilir ya da teknik bilgilerinizi ve sanatsal becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Bir ajansla çalışmayı seçtiğinizde süreç proje yöneticinizle, hedeflerinizi tanımlamanız, tasarımın markanızla eşleşmesi için gereken adımları planlamanızla başlar. Yeni web sitenizin özel bir prototipi oluşturulur. Onaylarsanız yüksek performanslı bir web sitesine dönüşecek şekilde kodlamalar tamamlanır. İstediğiniz revizyonlar eklenerek SEO’ya uygun, mobil uyumlu, işlevsel bir tasarıma ulaşmanız sağlanır.

Web sitenizin tasarımı için, bir ajansla çalışacak bütçe ayırmak istemezseniz, hazır tema ve şablonlardan yararlanabilirsiniz. Dilerseniz WordPress için hız testlerinden en yüksek puanları alan temaları bir araya topladığımız En İyi Ücretsiz WordPress Temaları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer sitenizi kendiniz tasarlamak istiyorsanız;

adlı yazılarımıza göz atarak kolları sıvayabilirsiniz.

Web Tasarım Unsurları

Her bir tasarımcı, web geliştiricisi ve site sahibi, web sitesi oluşturmak için farklı yaklaşımlar benimseyebilir, ancak belli başlı ögeler ve kavramların dikkate alınması önemlidir. Web tasarımının tanımına, önemine ve nasıl yapıldığına değindiğimize göre artık, web tasarımının temel unsurlarını ele alabilir ve tasarım sürecinde nelere odaklanılması gerektiğini açıklayabiliriz.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi ziyaretçileri çekmek ve tekrar gelmelerini sağlamak açısından kritiktir. Web siteniz yükleme sürelerini yavaşlatan bileşenlere sahipse ve ziyaretçiler aradıklarını hızlı bir şekilde bulamıyorsa tasarımın kullanıcı dostu olduğunu söyleyemeyiz. Web tasarım planınız, baştan sona tüm detaylarda kullanıcı deneyimini dikkate alarak hazırlanmalıdır.

Etkili web tasarımı, kalabalıktan sıyrılmanızı sağlar ve dijital pazarlama planınızın çeşitli bileşenlerini birbirine bağlar. Bunları başarabilmesi kullanıcı deneyimine odaklanmasına bağlıdır çünkü hedef kitlenin siteyi tekrar ziyaret etmesini sağlayan budur. Kullanıcı deneyimi arama motorlarının en sevdiği kriterlerin de başında gelir.

SEO

SEO, web tasarım ve SEO
Arama motoru optimizasyonunu abartmak, sitenizin algoritma değişikliklerine karşı aşırı duyarlı olmasına neden olabilir.

SEO bir siteyi arama motoru dostu haline getiren taktiklerle sitenize trafik çekmeyi ve SERP sıralamanızı yükseltmeyi hedefler. Arama motoru algoritmaları belirli aralıklarla güncellendiğinden SEO’ya hakim olmak çok kolay değildir, çok fazla ince ayar yapmanız ve trendleri takip etmeniz önemlidir. SEO stratejilerinizi nasıl şekillendirmeniz gerektiğini aşağıdaki makalelerimizden öğrenebilirsiniz:

Açılış Sayfaları

Ziyaretçileri web sitenize yönlendiren tıklama başına ödeme reklamlarına aşinaysanız açılış sayfalarının önemini biliyorsunuzdur. Reklamdan açılış sayfasına gelen ziyaretler, sorunsuz bir şekilde ziyaretçileri istenen işlemi yapmaya yönlendirmelidir.

Potansiyel müşterileri ikna etmek için altın fırsat olarak görülen açılış sayfaları hakkında detaylı bilgiye Landing Page Nedir? Başarılı Landing Page Oluşturmak İçin İpuçları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Responsive Tasarım

Responsive Tasarım, MOBİL UYUMLU TASARIM
Bir siteye kodlanan her tasarım öğesinin, sitenin görüntülendiği her cihazda ve tarayıcıda mükemmel bir şekilde görünmesi ve çalışması gerekir.

Duyarlı web tasarımı olarak bilinen responsive tasarım, web sitelerinin işlevsellikten ve kullanıcı deneyiminden ödün vermeden farklı ekran boyutlarına “uyum sağlamasına” olanak tanıyan bir tasarım stratejisidir. Bir siteye kodlanan her tasarım öğesinin, sitenin görüntülendiği her cihazda ve tarayıcıda mükemmel bir şekilde görünmesi ve çalışması gerekir.

Bu tutarlılık düzeyine ulaşmak; metin, UI öğeleri ve görsellerin, görüntülenecek alana bağlı olarak yeniden ölçeklenip boyutlandırılmasını, gerçek tarayıcılar ve cihazlarla yinelemeli testler yapılmasını ve her tasarım ögesinin gerçek tarayıcı-cihaz-işletim sistemi kombinasyonlarında doğrulanmasını gerektirir.

2020’nin ikinci çeyreğinde, mobil cihazlar küresel web sitesi trafiğinin % 51,53’ünü oluşturmuştur. Bu eğilim telefonların birincil çevrimiçi erişim kaynağı olarak kullanımının artacağının göstergesidir. Bu nedenle modern web tasarımının merkezinde mobil uyumun olması şaşırtıcı değildir.

Siteniz kullanıcılar için ne kadar iyi performans gösterirse, Google sıralamalarınızın iyileşme olasılığı o kadar yüksektir. WordPress temaları veya şablonlarının çoğu zaten mobil uyuma dikkat ederek tasarlanmıştır, ancak kendi tasarımınızı yapıyorsanız veya bir web tasarımcısı ile çalışıyorsanız, masaüstü olmayan bir cihaz sitenize erişmeye çalıştığında da her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız.

Mobil’de, masaüstü cihazlardaki gibi fare tıklamaları değil parmak dokunuşları ile etkileşim sağlandığından; uygun şekilde boyutlandırılmış bağlantılar, butonlar ve menüler tasarlanmalıdır (dokunma hedefi için genellikle 10 × 10 milimetre boyutu önerilir).

Web sitenizi çeşitli ekranlar ve çözünürlükler için optimize ederken farklı cihaz çözünürlüklerinde ve “dikey” ile “yatay” mod arasında iyi ölçeklendiği için genellikle tek sütunlu yerleşim kullanmanız önerilir. Responsive Tasarım Nedir? adlı yazımızla bu konunun detaylarını kavrayabilirsiniz.

Site Hızı

Beş saniyede yüklenen web siteleri için hemen çıkma oranı % 38’dir ve tahmin edeceğiniz gibi bu süre, dönüşüm oranlarının düşmesinde etkilidir. Yüksek sayfa yükleme hızına uygun web sitesi tasarlama konusunda en büyük etken sitenizin barındırıldığı sunucudur. Güvenli, güçlü bir barındırma ortamı seçmediğinizde tasarıma dair detaylara özenmeniz işe yaramayacaktır. Dilerseniz müşteri temsilcilerimizle sitenizin ihtiyaç duyacağı hosting paketinin özelliklerini netleştirebilirsiniz.

Hosting dışında site hızı için görselleri, gömülü videoları, slaytları, kodu optimize etmek ve eklediğiniz her tasarım ögesi için “siteyi yavaşlatır mı?” sorusunu sormak gibi önlemler almanız önerilir. Bu konudaki sorunları bulmak için PageSpeed ​​Insights gibi araçlardan yardım alabilirsiniz. Site hızının önemi için de Site Hızı Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yerleşim

YERLEŞİM, LAYOUT
İyi yapılandırılmış ve optimize edilmiş kod yapısı ve değer katan içerikleri yayınlama sıklığınız güçlü tasarım ilkeleriyle birleştiğinde SERP görünürlüğü için çok sıkı savaşmanıza gerek kalmaz.

Sitenizin genel görünümü ilk izlenimler açısından çok önemlidir, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcıların, web siteniz veya işletmeniz hakkında bir fikir oluşturması yalnızca 50 milisaniye sürer.

Tasarımınız basit, sezgisel, temiz ve erişilebilir olmalıdır. Web sitenizin her bir parçası, atamak istediğiniz görsel hiyerarşiye göre yerleştirilmelidir (F-Patern / Z-Patern) ki ziyaretçilerinizin göz hareketlerini ve davranışlarını tasarımınıza göre yönlendirebilesiniz (Metin ağırlıklı sayfalar için F deseni önerilir).

Beyaz Alan

Tasarımda içeriğin bir araya getirilmesi aşamasında, aşağıdaki gibi içerik yerleşime aşırı dağıtıldığında, sonuçlar biraz rahatsız edici olabilir. Oysa boş alanlar, minimalist ve modern tasarımda çok önemlidir.

İnternet, kullanıcıları sonsuz bilgi denizine maruz bıraktığı için, beyaz alanlar kullanarak içerik dengesini sağlamak, sitenin nefes almasını, temiz, düzenli, okunaklı ve gezinmesi kolay görünmesini sağlar.

Tipografi

tipografi
Çoğu şirket, müşterileri tarafından fark edilmelerini kolaylaştırmak adına belirli bir yazı tipine veya tipografiye bağlı kalmaktadır.

Tipografi, işletmelerin kimliği ile ilgili ipuçları taşıma gücüne sahiptir. Son yıllarda, yazı tipi yelpazesinin genişlemesi markaların kendilerini tipografi yoluyla daha doğru ifade etmelerini kolaylaştırmıştır. Çoğu şirket, müşterileri tarafından fark edilmelerini kolaylaştırmak adına belirli bir yazı tipine veya tipografiye bağlı kalmaktadır.

Yazı tipini seçerken tarayıcılar ve bilgisayarlar arasında uygulanabilirliğini dikkate almak önerilir. Popüler tarayıcılar ve bilgisayarlar tarafından desteklenmeyen bir yazı tipi seçmek, web sitenizin bazı cihazlarda garip görüntüleneceği anlamına gelebilir.

Web siteniz ve diğer çevrimiçi platformlardaki hesaplarınız arasında tutarlılık yaratmanızı sağlayacak bir yazı tipi kullanmayı düşünüyorsanız tipografi seçimi kadar uygun boyuta, arka plan renklerine, görsellerle uyumuna, okumayı kolaylaştırmak için satırlar arasında yeterli boşluk bırakılmasına da dikkat etmelisiniz.

Ayrıca tamamlayıcılık açısından ikinci bir yazı tipi kullanmak başlıklar için ideal olabilir ancak üçten fazla yazı tipi ve boyut ayarlamaları önerilmez.

Görseller

Tasarımda büyük görseller kullanmak sadece metne güvenmek zorunda kalmadan hikayenizi etkileyici olarak anlatmanıza yardımcı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bu gücü sağlayacak görsellerin her tür ekranda, cihazda kullanıcı deneyimini bozmayacak şekilde görüntülenebilmesidir. Çok sayıda resim yüklemeniz gereken siteler için küçük dosya boyutları sunabilen bir formata ihtiyacınız varsa WebP Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Videolar

Kullanıcılara metin okumaktan daha zahmetsiz gelen video görüntülerini, beyin metne göre 60.000 kat daha hızlı işler. Videolar hikayenizi anlatmak ve işinizi açıklamanız için gereken içerik miktarını önemli ölçüde azaltmak amacıyla kullanılabilirler. Arka planda otomatik olarak oynatılan videolar, ziyaretçilerin tek bir satır okumak zorunda kalmadan şirketinizle ilgili önemli noktaları hızlıca anlamasına olanak tanır.

Hamburger Menü

Hamburger Menü
Hamburger menü, gezinme ögelerinizi gizleyerek derli toplu bir alanda kullanıma sunar.

Çoğu web sitesi, kullanıcılar için uzun bir seçenek listesi ve geniş bir menü sunar. Bu, sitede gezinmeyi kolaylaştırsa da özellikle mobil cihazlarda çok fazla ekran alanı kaplar. Hamburger menü daha geniş bir menüye açılan, yerden tasarruf sağlayan, ziyaretçiler için gezinme kolaylığını ortadan kaldırmadan arayüzü temiz ve düzenli tutan popüler bir tasarım ögesidir. Üç paralel, yatay çizgiyle gösterilen hamburger menü, gezinme ögelerinizi gizleyerek derli toplu bir alanda kullanıma sunar.

Renk Şeması

Renk paletiniz ziyaretçilerinizin siteniz hakkındaki fikirlerini doğrudan etkiler. Milyonlarca ayırt edilebilir renk tonunu daraltmanın yollarını ararken markanıza, sektöre, hedef kitlenizin demografik bilgilerine dikkat etmeniz önerilir. Örneğin, avukatlar ve muhasebeciler profesyonelliği vurgulamak için genellikle koyu mavi veya yeşil ağırlıklı tasarımlar tercih ederken fotoğrafçılar görsellerin canlılığını sergilemek için siyah beyaza güvenmek isteyebilir. Hedef kitleniz yeni doğan bebeklerin ebeveynleri ise yumuşak sarıları, açık pembeleri, uçuk mavileri seçebilir, gençler için cesur, parlak ana renkler kullanabilirsiniz. Yetişkinler için daha rafine, olgun tonlarla yola çıkmanız önerilir.

Baskın rengi seçtikten sonra, ziyaretçilerin belirli bir içerik parçasına veya bir butona odaklanmasını sağlamak için, renk çemberinin diğer tarafından tamamlayıcı bir renk bulmanız gerekir.

Sitenizde navigasyon yani gezinme konusu, yaratıcı olmanız gereken bir alan değildir! Karmaşık, çok katmanlı gezinme ögeleri, fareyle bir ögenin üzerine geldiğinizde ortaya çıkan efektler, aşırı animasyonlu fare işaretçileri gibi tuzaklara düşmemelisiniz.

Bir sitenin üstbilgisinde, gövdesinde ve altbilgisinde bulunabilen gezinme öğeleri, ziyaretçilerinizi mümkün olduğunca çabuk arzu ettikleri bilgilere yönlendirmeye hizmet eder. Bunun yerine sayfanın üst kısmında, yerden tasarruf etmenizi sağlayan hamburger menü de kurtarıcı olabilir. Ancak her sitenin ihtiyacı farklıdır. Bu noktada hamburger menü kullanmanın bazı hayati bilgileri ve etkileşimleri ziyaretçilerinizden gizleyerek, düşük tıklama oranlarına neden olup olmayacağını sorgulamanız gerekir. Önemli gezinme seçeneklerini kalıcı olarak görünür hale getirmek kullanıcının bilişsel yükünü en aza indirebilir. Gezinme seçeneklerini gizleyerek, ziyaretçilerin bunları bulamama riskini alıp almadığınızdan emin olmanız gerekir.

Gezinme konusunda uzun, kaydırma ağırlıklı bir tasarım tercih etmeniz, ziyaretçileri hızlı bir şekilde sayfanın en üstüne taşıyan bir “Başa Dön” butonu eklemeniz ve altbilgi bölümünü geniş tutmanız önerilir.

İçerik

İç mimarların duvarlar boyandıktan sonra duramaması gibi, web tasarımında yerleşimi, renk şemasını, yazı tiplerini netleştirmeniz işinizin bittiği anlamına gelmeyecektir. Sitedeki bilgilerin doğruluğu, güncelliği, hızlıca okunabilir ve sindirilebilir olması, başlıkların, listelemelerin verimli kullanılması gibi detaylarla ilgilenmeniz gerekir. Bu detaylar markanızın güvenilir,tecrübeli, birinci sınıf ürün ve hizmetleri sunma kapasitesine sahip olup olmadığını vurgulamada son derece önemlidir.

İçerik stratejisinde ana sayfanız ve bloğunuz kadar “Hakkında” ve “İletişim” sayfalarınızın uygun tonu yansıttığından ve doğru bilgileri ilettiğinden de emin olmalısınız.

Tasarımı güçlendirecek makalelerinizin arama motorları ve kullanıcı açısından değerli olması için aşağıdaki yazılarımızı incelemeniz önerilir:

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?
Kullanıcıların bilgiyi nasıl yapılandırdığını analiz etmek ve beklentileriyle uyumlu bir hiyerarşi oluşturmak tasarımcının en önemli görevlerindendir.
 • Ziyaretçinin web sitenizde gezineceği yolu yani akışı oluştururken; ziyaretçinin giriş noktasından (geldikleri sayfadan) gerçekleştirmesini istediğiniz eyleme (kaydolma, satın alma…) doğru atacağı adımlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanıcıların bilgiyi nasıl yapılandırdığını analiz etmek ve beklentileriyle uyumlu bir hiyerarşi oluşturmak tasarımcının en önemli görevlerindendir. İyi tasarlanmış hiyerarşi, okuyucunun sayfayı hızla tarayabilmesini sağlar.
 • Her sayfanın, ziyaretçileri bilgilendirmek veya dönüşüme teşvik etmek gibi kendine has amacı vardır. Tasarım aşamasında bu amaca odaklanmalı, buna hizmet edecek ögeler üzerinde çalışmalısınız.
 • Gezinmede basitlik, netlik ve tutarlılık önemlidir. Ziyaretçilerin sitenizde mümkün olan en az tıklamayla nasıl gezineceklerini anlamaları, her gezinme seçeneğinin ne anlama geldiğine dair tahmin yürütmek zorunda kalmamaları ve navigasyon sisteminin web sitesindeki tüm sayfalar için aynı olması sağlanmalıdır.
 • Ziyaretçinin sitedeki mevcut konumunun belirtilmemesi, önemli bir sorundur. Bunun için ekmek kırıntısı anlamına gelen breadcrumbs gibi ögelerin işlevselliğinden yararlanabilirsiniz.. Dilerseniz Breadcrumbs Nedir? adlı yazımızdan Hansel ve Gratel masalının bugünkü web sitelerine nasıl yansıdığını öğrenebilirsiniz.
 • Ne istediğini bilen ziyaretçiler için, arama kutusu bir tür kısayol görevi görür. Arama kutusunu her bir sayfaya yerleştirmeniz önerilir.
 • Tasarım dünyasında tasarımın kaydırmayı gerektirmemesine dair popüler bir şehir efsanesi olsa da gerçek şudur ki insanlar yeni bir sayfaya geldiklerinde neredeyse anında kaydırma hareketini başlatırlar. Tasarımınızın detaylarını buna göre planlamanız önemlidir.
 • “Bu sayfa neyle ilgili?” sorusuna yanıt verecek şekilde etkili bir giriş oluşturmanız, metne eşlik eden ilgi çekici görseller kullanmanız önerilir. Eğer girişte video kullanacaksanız açma seçeneğiyle birlikte sesi varsayılan olarak “kapalı” olarak ayarlamayı, tanıtım videolarını olabildiğince kısa tutmayı (2-3 dakika), videolara alt yazı eklemeyi unutmayın.
 • Harekete geçirici mesajları içeren butonlar “Hemen Dene!”, “Başlat”, “Hadi İndir!”, “Güncellemeler için Kaydol”, “Danışmanlık Al” “Bültene Abone Ol” gibi etkileşime yol açacak metinler içermelidir. Bu butonları tasarlarken uygun şekilde boyutlandırılmış olmalarına, kontrast renklerle öne çıkarılmalarına, negatif alan ya da beyaz alan ilkesi ile butonun arayüzdeki diğer ögelerden ayrılmış olmasına dikkat edin.
 • Tasarımda animasyon, yalnızca doğru zamanda ve yerde kullanıldığında, anlamlı ve işlevsel olduğunda kullanıcı deneyimini geliştirebilir. Örneğin, bir sallanma animasyonu, kullanıcının yanlış şifreyi girdiğini göstererek geri bildirim sağlayabilir.
 • Form doldurulması gereken tasarımlarda, formların hızla ve kafa karışıklığı yaratmadan doldurulabilmeleri için elinizden geleni yapmalısınız. Kullanıcının motivasyonunu düşürmemek için formda yalnızca gerekli olanı sormalısınız. Bir forma eklediğiniz fazladan her soru / konu, formun dönüşüm oranını etkileyecektir. Formlarda ilgili alanların birlikte gruplanması, akışı kolaylaştırır.
 • Paralaks efekti kaydırma sırasında arka planın ön plandaki içerikten farklı bir hızda hareket etmesini sağlayan popüler bir tekniktir. Yerleşime dinamizm kattığından etkileyici tasarımlar oluşturmanızı sağlayabilir.

Web tasarımı konusunda desteğe ihtiyacınız varsa bir web sitesini hızlı bir şekilde başlatmayı kolaylaştıran SiteKur aracımızla, kodlama bilgisi gerekmeksizin, tasarım ögelerini sürükleyip dilediğiniz alana bırakarak profesyonel görünen bir web sitesi tasarlayabilirsiniz.

Özet

Web tasarımı; kurumsal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak güce sahiptir. Doğru renk paleti ve görselleri seçmekten çok daha kapsamlı bir süreci ifade eder. Kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi, etkileyici – işlevsel yerleşim planına odaklanmayı ve dijital pazarlama stratejinizi göz önünde bulundurmayı gerektirir.

Web sitenizi sürekli gelişen bir proje olarak değerlendirmeniz, Web Tasarım Nedir? sorusunun yanıtlarıyla yetinmeyip tasarım trendlerini keşfetmeye çalışmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir