WooCommerce – Shopify Karşılaştırması

WooCommerce - Shopify Karşılaştırması

WooCommerce ve Shopify e-ticaret dünyasındaki en popüler ve kullanımı en kolay platformlardan.

Online mağaza kurarak ürünlerini satmak isteyenlerin; bu iki platformun artılarını, eksilerini, hangi alanda daha zengin özelliklere sahip olduğunu, hangisinin hayalindeki mağaza için daha hesaplı ve yeterli olacağını öğrenmesi için hazırladığımız inceleme yazısı ile karşınızdayız.

Shopify Nedir?

YÜZDE 20'LERİ AŞAN PAZAR PAYI İLE EN POPÜLER E-TİCARET PLATFORMLARINDAN BİRİ OLAN SHOPIFY'IN, ÜRÜNLERİ ÖN PLANA ÇIKARAN SADELİĞİNİ YENMEK ZOR.
YÜZDE 20’LERİ AŞAN PAZAR PAYI İLE EN POPÜLER E-TİCARET PLATFORMLARINDAN BİRİ OLAN SHOPIFY’IN, ÜRÜNLERİ ÖN PLANA ÇIKARAN SADELİĞİNİ YENMEK ZOR.

Shopify, satış odaklı herhangi bir işi başlatmanıza, büyütmenize ve yönetmenize olanak tanıyan bulut tabanlı bir e-ticaret platformu.

2004 yılında bu tip bir platform olmadan online snowboard satmanın kolay olmadığını fark eden üç Kanada’lının e-ticaret dünyasına kazandırdığı Shopify; 175’ten fazla ülkeden yüz binlerce girişimcinin, ürünlerini satmasına yardımcı oluyor.

Shopify, herhangi bir yazılım kurulumu veya barındırma hizmeti gerektirmiyor, aylık ücret karşılığında mağaza verilerini girebileceğiniz, ürün ekleyebileceğiniz ve siparişleri işleyebileceğiniz bir yönetici paneline erişim sunuyor.

Shopify’ın Artıları ve Eksileri

 • Satıcıların Shopify’ı sevmesinin en büyük nedeni kullanım kolaylığı. Shopify’da ürün eklemek, indirim oluşturmak ve siparişleri işlemek oldukça basit.
 • Dropshipping İçin Shopify, çokça tercih edilen bir platform. Spocket ve Oberlo, Shopify’ı stoksuz satış yapma konusunda cazip kılan entegrasyonlardan.
 • Shopify, teknik uzmanlık gerektirmeden çok kısa bir sürede tamamen işlevsel bir mağaza kurmak ve çalıştırmak için “tek noktadan” çözüm sunmasıyla ünlü. Bu büyük artı kısa sürede bir mağaza oluşturmak adına önemli çünkü İşlerin teknik yönü ile Shopify ilgileniyor. Ancak bu mağaza sahiplerinin sitelerinin kaynak koduna erişimlerinin olmadığı anlamına geliyor. Buna rağmen % 99,98 uptime oranı iddiası ve ücretsiz SSL sertifikası gibi özellikler sunması Shopify’ın yıldızını parlatmaya devam ediyor.
 • Shopify’da bazı gelişmiş özellikleri ancak ücretli eklentiler alarak sitenize ilave edebilirsiniz. Yalnızca üç eklenti eklemenin maliyeti aylık ücretlerinizi ikiye katlayabilir.
 • Shopify, (fiyatlandırma planınıza bağlı olarak) satışlarınızdan % 0,5 ila % 2,0 oranında işlem ücreti alır. Bunu geçersiz kılmanın yolu ödemeleri Shopify Payments aracılığıyla kabul etmektir.
 • Shopify 7/24 kaliteli ve duyarlı müşteri desteğiyle sektörün destek konusunda en güçlü ismi olarak biliniyor.

WooCommerce Nedir?

DÜNYA GENELİNDE WOOCOMMERCE KULLANAN AKTİF WEB SİTESİ SAYISI; 2,145,580, TÜRKİYE'DE İSE 3.054 WEB SİTESİ WOOCOMMERCE KULLANIYOR.
DÜNYA GENELİNDE WOOCOMMERCE KULLANAN AKTİF WEB SİTESİ SAYISI; 2,145,580. TÜRKİYE’DE İSE 3.054 WEB SİTESİ WOOCOMMERCE KULLANIYOR.

WooCommerce; WordPress ile oluşturulan herhangi bir web sitesine yüklenebilen ücretsiz bir eklenti. Açık kaynaklı olan bu yazılım, ciddi e-ticaret girişimcileri ve içeriklerinin tam kontrolünü ve sahipliğini isteyen kuruluşlar için Shopify’ın önüne geçiyor.

WordPress’i kullanmak için bir alan adı (domain) ve bir hosting paketi almanız gerek. Birkaç dakika süren bu işlem sonrasında, WooCommerce eklentisini kurabilir, etkinleştirebilir ve mağazanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

WooCommerce’in Artıları ve Eksileri

 • WooCommerce, herhangi bir WordPress sitesini güçlü bir online mağazaya dönüştüren en popüler e-ticaret eklentisi.
 • WooCommerce’i rakiplerinin sahip olamayacağı kadar çok sayıda ücretsiz tema ve eklentilerle genişletmek mümkün. Ayrıca kod yazmayı biliyorsanız veya bilen biriyle çalışıyorsanız WooCommerce ile devasa bir online mağaza oluşturmanız zor değil. Bu; büyük ölçekli e-ticaret siteleri için artan işlevsellik ve uygun maliyet anlamına geliyor.
 • Hosting hizmeti alarak sitenizi kendiniz barındırdığınız için yüklediğiniz içeriğin kontrolünün tamamıyla size ait olması; WooCommerce’in en büyük artılarından.
 • İçerik pazarlaması ve SEO gibi e-ticarette fark yaratan konular da WordPress’in gücünden yararlanmanızı sağlayan ve WooCommerce’i cazip kılan noktalardan.
 • Barındırmadan güvenliğe, güncellemelerden yedeklemeye kadar her şeyi yönetmek istemeyenler için WooCommerce, Shopify’ın sunduğu pratikliği sunamaz.

WooCommerce hakkında daha kapsamlı bilgiler için dilerseniz WooCommerce Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Woocommerce mi? Shopify mi?

Son 1 yılı kapsayan Google Trends verilerine göz atarsak; Shopify’ın Dünya genelinde Google aramalarında WooCommerce’i geride bırakmaya başladığını görebiliriz. İnsanlarda bu denli merak uyandırmasının altında pandeminin de etkisi elbette ki büyük. Covid-19 karantinaları nedeniyle online satışa yönelenlerin Google’a WooCommerce’ten çok Shopify’ı sormaları kriz anında hızlı çözüme ulaştıracak bir yöntem arayışı olarak yorumlanabilir.

SHOPIFY EYLÜL 2019- EYLÜL 2020 ARASINDA GOOGLE TRENDS VERİLERİNE GÖRE WOOCOMMERCE'TEN DAHA ÇOK ARANAN E-TİCARET PLATFORMU OLDU.
SHOPIFY EYLÜL 2019- EYLÜL 2020 ARASINDA GOOGLE TRENDS VERİLERİNE GÖRE WOOCOMMERCE’TEN DAHA ÇOK ARANAN E-TİCARET PLATFORMU OLDU.

Bu iki platformun kapışması BuiltWith verilerine şu şekilde yansımış; en yüksek trafiğe sahip e-ticaret siteleri sıralandığında ilk 1 milyon siteden % 29’unun WooCommerce kullandığı, ikinciliğin ise % 22 ile Shopify’a ait olduğu görülüyor.

En çok trafik alan ilk 100 bin web sitesine bakarsak, % 14’ü WooCommerce kullanırken % 23’ünün Shopify’ı tercih ettiğini görebiliriz. Buna göre Shopify’ın daha otoriter siteler tarafından daha çok tercih edildiği sonucunu çıkarabiliriz.

Karar vermek için sadece sayılara ve istatistiklere güvenmek yeterli olmayacağından bu iki platformu; kullanım kolaylığı, maliyet, SEO, güvenlik ve müşteri desteği gibi kriterlere göre değerlendirmekte yarar var:

Kullanım Kolaylığı

Kullanım kolaylığı açısından WooCommerce’in Shopify’dan daha dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Barındırma, güvenlik ve yedeklemeler konusunda hepsi bir arada çözüm sunabildiği için Shopify tecrübesiz kullanıcılara WooCommerce’ten daha kolay gelebilir.

İki platformu kullanmak için de kod yazmayı bilmenize gerek yok ancak mümkün olan en az adımda baştan sona yönlendiren iyi düzenlenmiş bir çerçeve kullanması Shopify’ın en vurucu noktalarından.

Shopify’ın site kurmanın başlangıç aşamasındaki bu avantajına rağmen, mağazanızı günlük olarak yönetirken Shopify ve WooCommerce’in her ikisinin de benzer bir kolaylık düzeyi sunduğunu bilmelisiniz.

Barındırma

WooCommerce WordPress sitenizde etkinleştirdiğiniz bir eklentidir ve siteniz sizin seçtiğiniz hosting firmasında barındırılır. Bu, mağazanızın dosyalarının kontrol edebileceğiniz bir sunucuda bulunduğu ve mağazanızdaki her şeyi dilediğiniz şekilde değiştirmekte özgür olduğunuz anlamına gelir.

Shopify ise kendiliğinden barındırılan bir platformdur bu da yalnızca Shopify’ın yapmanıza izin verdiği değişiklikleri yapmakla sınırlanmış olmanız demektir.

Oluşturma Süresi

Temel özelliklerinin yerleşik olması ve kullanım kolaylığı sıfırdan başlayan veya sınırlı teknik becerilere sahip olanlar için, Shopify’ı daha uygun seçenek yapıyor.

WooCommerce’de mağaza oluşturmak, Shopify’da olduğundan daha fazla yaratıcılık vadediyor ve sitenizi her yönüyle kendinize ait hale getirebilmenizi sağlıyor.

Hızlıca bir e-ticaret mağazası oluşturmak istiyorsanız Shopify, biraz daha zaman ayırarak daha fazla kontrole sahip olabileceğiniz bir online satış sitesi kurmak istiyorsanız WooCommerce’i tercih edebilirsiniz.

Satış Özellikleri

Her iki platform da etkileyici online mağazalar oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklere sahip. İnternette ürün satmak istiyorsanız, ikisinin de sizi yarı yolda bırakmayacağını bilmelisiniz.

Shopify’ın sunduğu her şey, online mağazanızı daha işlevsel ve kullanımı kolay hale getirmeye yönelik. WooCommerce’in ise son derece zengin özelliklere sahip olduğu su götürmez bir gerçek.

Ödeme Seçenekleri ve İşlem Ücretleri

WooCommerce de Shopify da ödeme işlemlerinin yürütülmesi konusunda hem çok esnek hem de güvenilir.

Shopify’ın Shopify Payments hizmeti, oldukça güçlü bir dahili hizmet. Aynısı WooCommerce’in varsayılan seçimleri olan PayPal ve Stripe için de geçerli.

Ayrıca, her iki platform da üçüncü taraf alternatifler için ayrıcalıklar sunuyor. WooCommerce, kapsamlı bir üçüncü taraf entegrasyon koleksiyonuna, Shopify ise Shopify App Store aracılığıyla zengin seçeneklere sahip.

Sonuç olarak, hem Shopify hem de WooCommerce’de uygun bir ödeme çözümü bulmanız kaçınılmaz. Ancak Shopify’ın varsayılan Shopify Payments hizmetinden uzaklaşan kullanıcılara uyguladığı ek işlem oranları nedeniyle Shopify WooCommerce’den daha pahalıya mal olabiliyor:

Shopify, üçüncü taraf çözümlerde işlem başına % 2 oranında ücret alır. Bunu daha gelişmiş bir Shopify planına yükselterek azaltabilir veya Shopify Payments’ı kullanarak bundan kurtulabilirsiniz.

WooCommerce’in en büyük artılarından biri, Shopify’ın aksine, bu tip işlem ücretleri talep etmemesi. Bu nedenle WooCommerce çok sayıda satış yapan mağazalar için daha uygun bir seçenek.

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), müşterilerinizi sanal dükkanınıza çekmenin anahtarı.
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), müşterilerinizi sanal dükkanınıza çekmenin anahtarı.

WooCommerce, SEO için optimize edilmiş kod kullanılarak oluşturulmuştur ve etkileyici SEO eklentileri içeren WordPress üzerinde çalışır. WordPress bir içerik oluşturma platformu olarak SEO uzmanları tarafından mevcut en güçlü seçenekler arasında gösterilir. WordPress’te sayfaların belirli anahtar kelimeler için etkileyici bir sıralama şansına sahip olmasını sağlamak adına, içerik ve meta bilgileri eklemek ve düzenlemek oldukça kolaydır.

WordPress’in SEO eklentisi Yoast’ın, kullanımı çok basittir ve kendi SEO uzmanınızı işe almışsınız gibi SEO ile ilgili her küçük ayrıntıyı tam olarak kontrol edebilirsiniz.

Buna karşın, Shopify da App Store’da bir dizi SEO eklentisine sahiptir. Mağazanızı tarayan ve performansa zarar verebilecek sorunlar için düzeltmeler sunan ücretsiz SEO Booster bunlar arasında en çok önerilen eklentilerden.

Bazı geliştiriciler; Shopify’ın daha temiz koda ve doğal bağlantı yapısına sahip olduğuna, bunun sorunsuz kullanıcı deneyimini etkilediğine ve sonuç olarak arama motoru sıralamalarında görünürlüğü artırmada etkili olduğuna inanıyor. Ancak Shopify’ın sunabileceği çok sayıda SEO uygulaması yok ve bu bazı projeler için uzun vadede kısıtlayıcı olabilir.

WooCommerce, tamamen WordPress’in üzerine kurulu olduğu için genel olarak size daha fazla SEO’ya özgü seçenek sunar. Dikkat etmeniz gereken şey, site hızınızın büyük ölçüde barındırma sağlayıcınıza bağlı olduğudur. Kaliteli donanımlara sahip, güçlü bir hosting firmasını tercih etmeniz oyunu en baştan kazanmanızı sağlayabilir.

Güvenlik

Shopify kendiliğinden barındırılan bir e-ticaret platformu olduğu için, güvenlik ihlallerinin üstesinden gelme sorumluluğu size ait değil.

WooCommerce, teknik olarak eklentiye dahil edilen herhangi bir güvenlik önlemine sahip değil. WordPress üzerinde çalıştığı için, SSL sertifikası gibi güvenlik önlemleri ile ilgilenmeniz gerek.

Shopify’da SSL yerleşik, WooCommerce için ücretsiz SSL sertifikası sağlayan hosting planlarını tercih edebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken güvenlik konularından biri de PCI-DSS uyumluluğu. Web sitenizin en son düzenlemelere uygun olarak tüm kredi kartı ödemelerini kabul edecek şekilde ayarlandığından emin olmak için bu uyuma ihtiyacınız var. Shopify, tamamen PCI-DSS uyumlu. Banka ve kredi kartı ödemelerini hemen işleme koymaya başlayabilirsiniz.

Öte yandan, WooCommerce ile de PCI-DSS uyumluluğunu basit adımları izleyerek kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Temalar, Eklentiler

Tema tek başına, bir e-ticaret platformunu seçmek için önemli bir kriter sayılmaz. Yine de WooCommerce, tasarım söz konusu olduğunda Shopify’a göre ciddi bir avantaja sahip. Shopify’ın şık ancak sınırlı sayıda (100 civarında) temasına karşılık WooCommerce, açık kaynaklı olduğundan tonlarca geliştiricinin, her tür sektör ve amaç için tasarladığı binlerce temaya sahip.

Shopify’ın ücretsiz, mobil uyumlu temalarına ek olarak daha fazla seçenek için premium (ücretli) temaları da mevcut. Sürükle – bırak düzenleme aracının da tasarımı kolaylaştırdığını eklemeliyiz.

WooCommerce, 50.000’den fazla eklenti ile Shopify’dan daha fazla işlevsellik vadediyor. Shopify’ın ise App Store’da 1.200 adet uygulaması bulunuyor.

Pazarlama Araçları

E-posta pazarlama araçları, sosyal medya entegrasyonları gibi özellikler; markanızı yeni müşterilerle buluşturarak işletmenizin büyümesini destekler.

Shopify ile Seguno ve Constant Contact gibi uygulamaları kullanarak çok sayıda e-posta kampanyası yürütebilirsiniz. WooCommerce de MailChimp gibi eklentileri kullanmanıza ve kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları yönetmenize olanak tanır.

Shopify, çok kanallı satışı destekleyerek mağazanızı Facebook, Amazon, eBay ve Pinterest ile entegre etmenize ve bunlara reklam vermenizi sağlar.

WooCommerce ile mağazanızı Amazon, eBay ve Instagram ile entegre edebilirsiniz, ayrıca Facebook’ta ücretsiz olarak reklam verebilirsiniz.

Müşteri Desteği

Shopify, 7/24 telefon ve canlı sohbet sunan kaliteli müşteri hizmetleri ile ünlü. Sık sorulan kullanıcı sorularını ve çözümleri kapsayan kapsamlı bir bilgi tabanına da sahip.

WooCommerce ücretsiz bir WordPress eklentisi olduğundan ihtiyaç duyduğunuzda WordPress forumları aracılığıyla destek alabilirsiniz. Aynı zamanda, WooCommerce herkesin WooCommerce.com’da ücretsiz bir kullanıcı hesabı oluşturmasına ve buradan destek almasına da olanak tanıyor. E-ticaret sitesi için WooCommerce’i tercih edenlerin, güçlü müşteri desteği sunan hosting firmaları ile çalışmaları bu noktada durumu eşitleyebilir.

Ücret

Shopify’ın fiyatları aylık 29 ila 299 ABD doları arasında değişiyor. Yükseltmelerle profesyonel raporlar gibi özelliklere sahip olunabiliyor. WooCommerce ise ücretsiz, sadece WordPress sitenizi barındırmak istediğiniz hosting firmasına yıllık barındırma ve alan adı ücreti ödemeniz yeterli.

Üst düzey bir e-ticaret mağazasının maliyetinin, her iki platform için de neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretli uygulamalar, eklentiler ve temalar gibi bileşenler maliyet konusunda farklılıklara neden olabilir.

ÖZET

Yukarıdaki kriterleri göz önünde tutarak bütçenize, teknik uzmanlığınız ve sitenizin uzun vadeli hedeflerine göre hangi platformu seçeceğinize karar verebilirsiniz. Özetle;

 • Sınırlı teknik bilgi birikimine sahipseniz, kısa bir süre içinde aktif hale getirebileceğiniz sade bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız varsa Shopify’ı,
 • Sitenizin tasarımından barındırmasına kadar kendi isteklerinize göre özgürce şekillendirebileceğiniz, işlevselliğini dilediğiniz gibi artırabileceğiniz bir online mağaza kurmak istiyorsanız WooCommerce’i tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.