WordPress 4.9.8 Versiyonuna Geçiş Nasıl Yapılır?

WordPress 5.0 güncellemesini gerçekleştirildiğinde, tema ve eklentileriniz uyuşmuyor ise web siteniz hata verebilir. Bu durumda elinizde olan eski versiyon yedekleri atmanız veya wordpress 4.9.8 orjinal dosyalarını yüklemeniz gerekecektir. Özel yazılımların daha güncellenmediği ve temaların gün içerisinde 5.0 güncellemesine uyumlu bir hale getirmesi beklenirken, 5.0 versiyonuna geçen wordpress kullanıcıları hatalar ile karşılaşıyor. Bir önceki makalemizde 5.0 versiyon güncellemesi yapılmalı mı adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yedeklerinizi Almayı Unutmayınız!

WordPress tarafında yapılan bir çok işlem tehlike arz eder. Güncellemelerden sonra veya eklenti eklemeden önce web sitelerinizin yedeklerini almanız önemli bir etkendir. Güncelleme sonrası verilerinizin kaybolmaması ve web sitenizde problem yaşamamanız için yedek almak önemli bir role sahiptir.

 

WordPress 4.9.8 Versiyonuna Geçiş Nasıl Yapılır?

WordPress güncellemesinden sonra yaşayabileceğiniz sorunlarla karşın bu şekilde bir çözüm bulunmaktadır. Anlatacağımız bu konuyu aşağıdakileri yaşadığınızda gerçekleştirebilirsiniz.

  • WordPress Versiyon güncellemesi sırasında sayfada hata görünmesi durumunda
  • Güncelleme sonrası sayfaların veya eklentilerin bozuk çalışması
  • Güncelleme’den sonra eksik “.php” dosyaları

Bu tip hatalar ile karşılaştığınızda aşağıdaki anlatımı takip ederek çözüme ulaştırabilirsiniz.

WordPress 5.0 Hata Çözümü

1- Müşteri panelinize giriş yapınız.

2- Hizmetler > Hizmet Listesi sayfasından, aktif hosting paketinizin sağ tarafında bulunan “Yönet” butonuna tıklayınız.

3- Yönetim ekranında bulunan sol menüden “FTP Hesapları” sekmesine tıklayınız. Filezilla programına girerken buradaki bilgileri kullanarak giriş yapabilirsiniz.

4- Filezilla programını “Buradan” indirebilirsiniz. Filezilla programına giriş yapınız ve buradaki alanları aşağıdaki gibi doldurunuz.

Sunucu : alanadi.com

Kullanıcı Adı : melihy16

Şifre : sifreniz

Port kısmına bir şey yazmanıza gerek yoktur.

5- Filezilla bağlantısı kurduktan sonra “Publich_html” klasörüne giriş yapınız.

6- Bu kısımda “wp-content” klasörü ve “wp-config.php” dosyalarına dokunmadan haricinde kalan bütün dosyaları siliniz. ( Belirttiğimiz 2 klasörü silerseniz eğer bütün temalarınız ve eklentileriniz silinebilir. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce Yedeklerinizi almayı unutmayınız!)

7- Bu dosyaları sildikten sonra WordPress 4.9.8 versiyonunun dosyasına sahip olmanız gerekmektedir. WordPress 4.9.8 dosyasını “Buradan” İndirebilirsiniz. Bu dosyayı indirdikten sonra içinde bulunan “wp-content” ve “wp-config.php” dosyalarını siliniz. Ardından Filezilla programı aracılığı için “publich_html” klasörünün içerisine yükleyiniz.

 

Yükleme tamamlandıktan sonra web sitenize giriş yapabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra wordpress veritabanı güncellemesi isteyecektir. “siteadi.com/wp-admin” sayfasına yani admin panelinize giriş yaptığınızda veritabanı güncelleme ekranını onaylayınız ve güncelleme yapınız.

Bu güncelleme eklentilerin ve temaların tekrardan wordpress dosyalarına yazılmasını sağlayacaktır. Bu işlem sırasında her hangi bir şekilde bağlantı kesilmemesine dikkat ediniz. Veritabanı güncellemesi yapılırken sayfayı kapatmanız durumunda web siteniz bozulabilir.

 

En Ekonomik WordPress Hosting paketlerini incelemek için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
WordPress Site Hızlandırma Teknikleri
Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli…