WordPress 5.3 Sürümü “Kirk” Adıyla Yayınlandı!

Wordpress 5.3 Sürümü "Kirk" Adıyla Yayınlandı!
Wordpress 5.3 ” Kirk ” Güncellemesi

Adını ünlü caz sanatçısı Rahsaan Roland Kirk’ten alan WordPress’in son sürümü 5.3;  Gutenberg olarak da bilinen blok düzenleyicisinde yaptığı geliştirmeler, yeni teması Twenty Twenty ve PHP 7.4 desteği ile ön plana çıkıyor.

Blok Düzenleyicisindeki Yenilikler

150’den fazla yeni özellik ve iyileştirme sunan bu güncelleme, akıllı telefon ya da fotoğraf makinelerinden çekilen optimize edilmemiş, yüksek çözünürlüklü büyük boyutlu resimleri yüklemek için özel olarak geliştirilmiş görüntü desteğine sahip. 

Blok editör stillerine dair geliştirmeler arasında; 

 • formlar ve butonlardaki renk kontrastı, 
 • editör ve yönetici arayüzleri arasında tutarlılık, 
 • yeni snackbar uyarıları, 
 • varsayılan WordPress renk şemasının standartlaştırılması

sayılabilir. 

wordpress-kirk-panel

wordpress-kirk-post

Ayrıca, artık klavye kullanarak; tab ya da ok tuşları ile bir bloktan diğerine geçmek mümkün. Kullanıcılar, Enter ya da Esc tuşuna basarak Gezinme modundan Düzenleme moduna geçiş yapabilir ve geri dönebilir. 

Genişletilmiş Tasarım Esnekliği

WordPress 5.3’ün sunduğu sayfa düzenine dair yeniliklerle, neredeyse her detayı  özelleştirilebilen tasarımlara sahip olabilirsiniz.

 • Sayfanızı kolayca renkli bölümlere ayırmanızı sağlayan “Grup” bloğu ile birden fazla blok seçebilir ve bunları yalnızca birkaç tıklamayla gruplayabilirsiniz.
 • “Sütunlar” bloğu ile her bir sütun için özel bir genişlik belirlemeniz mümkün.
 • Önceden hazırlanmış şablonlar (layout) arasında seçim yaparak daha hızlı düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • “Tablo” bloğu ile; sütunlardaki metin hizalamaları, arka plan renkleri,  tablo başlığı ve dipnot ayarlamaları yapabilirsiniz.
 • Artık “Başlık” bloğunu kullanırken metin ve arka plan rengi için farklı seçeneklere sahipsiniz.
 • Tercih ettiğiniz stili, bu özelliği destekleyen tüm bloklar için ayarlamanızı sağlayan ek stil seçenekleri de 5.3’ün yeniliklerinden.

Twenty Twenty

twenty-wordpress-kirk

WordPress’in yeni varsayılan teması Twenty Twenty’nin en sevilen özelliklerinden biri sayfalara şıklık katan “cover block” yani kapak eklemeyi mümkün kılması. 

Bu yeni tema ile sayfayı aşağı kaydırırken görüntünün sabit kalıp kalmayacağını, resim ve metin arasındaki kaplama rengini ve kaplamanın saydamlığını ayarlayabilirsiniz. 

Tasarımınızı  mobil ekranlara da  en güzel şekilde yansıtan Twenty Twenty; logonuzda bulunan ya da markanızı yansıtan renkleri kolaylıkla bulabileceğiniz renk tonu seçeneklerine ve netlik odaklı yeni yazı tipi Inter gibi şık detaylara sahip.

Ayrıca, Twenty Twenty; sayfanın üst kısmında bir arama çubuğunun gösterilip gösterilmeyeceği ve arşiv sayfasındaki blog yazılarının, alıntılarının mı yoksa tam metinlerinin mi gösterileceğine dair özelleştirmeler de sunuyor.

Tüm Kullanıcılara Yönelik İyileştirmeler

 • “Otomatik Döndürme” ile yüklenen görsellerin, EXIF oryantasyon meta verilerine göre, doğru bir şekilde kendiliğinden döndürülmesi artık mümkün. 
 • Geliştirilmiş “Sağlık Kontrolü” (Health Checks), WordPress sitenizdeki sorunlu alanların Sağlık Kontrolü ekranında önerilerle birlikte görmenizi sağlıyor. (Ayrıca 5.3’te; “site health” sayfasında bulunan ve sitenin kaç testten geçtiğini gösteren skor göstergesi kaldırıldı çünkü bu değer bazı kullanıcılar tarafından %100’e ulaşması gereken bir gösterge gibi algılanıyordu).

site sağlığı

 • 5.3’te; e-mail doğrulaması ile yönetici olarak giriş yaptığınızda, periyodik olarak e-mail adresinizin güncel olup olmadığını  onaylamanız isteniyor. Böylece mail adresi değişiklikleri nedeniyle yaşanan sıkıntıların önlenmesi hedefleniyor. 

admin-kirk

Geliştiricilere Yönelik İyileştirmeler

 • Tarih / Saat Düzeltmeleri, bu alandaki sorunların giderilmesi ve saat dilimine dair iyileştirmeleri kapsıyor.
 • WordPress 5.3; PHP 7.4’ü tamamen destekliyor ve tüm kullanıcıları PHP’nin en yeni ve en iyi sürümlerini çalıştırmaya teşvik ediyor.

https://wordpress.org/news/ ‘den derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.