WordPress 5.4 “Adderley”

WordPress 5.4 "Adderley"

Her yeni güncellemede sayfalarınızı canlandırmanın yeni yollarını sunmayı başaran WordPress, 31 Mart 2020’de kullanıma sunduğu 5.4 Adderley ile hissedebilir hız artışı, blok düzenleyiciye dair yenilikler ve renklilik vadediyor.

Akustik caz dehası Nat Adderley’in onuruna “Adderley” olarak adlandırılan WordPress’in en yeni ve en büyük sürümü bir an önce indirmek için sabırsızlanmanıza neden olacak özelliklerle dolu.

WordPress başlangıç ekranınızdan 5.4'e ışınlanabilirsiniz.
WordPress başlangıç ekranınızdan 5.4’e ışınlanabilirsiniz.

WordPress 5.4 ile Gelen Yenilikler

Matt Mullenweg, Francesca Marano ve David Baumwald tarafından yönetilen başarılı bir WordPress ekibinin çalışmalarının ürünü olan 5.4; hem kullanıcıların hem geliştiricilerin çok seveceği çok sayıda özelliğe sahip.

Ziyaretçilerinizi cezbetmenin farklı yollarını bulmaya çalışan WordPress; son güncellemesi 5.4 ile siteniz için bölümler veya galeriler oluşturmaktan metin eklemeye kadar tüm işlemlerde hıza odaklanmış.

5.4, yaklaşık 36 bin kelime ve 1000 blok içeren uzun bir yazı için % 14 daha hızlı yükleme, % 51 daha hızlı yazma süresine sahip!

Gutenberg eklentisinin önemli sayıda sürümü (6.6’dan 7.5’e kadar) de çekirdeğe birleştirilmiş durumda. Bu, Gutenberg eklentisini kullanmayanların WordPress 5.4’le blok düzenleyicisinde tonlarca yeni özellik, iyileştirme ve hata düzeltmesiyle karşılaşması anlamına geliyor.

Wordpress 5.4 Sosyal imgeler
5.4 Adderley ile 39 farklı sosyal paylaşım butonunu yazılarınıza ekleyebilirsiniz.

WordPress 5.4; sosyal simgeler bloğu ile sosyal medya butonlarını yazılarınıza eklemenizi sağlıyor. Böylece tıklandığında ziyaretçilerinizi sosyal medya hesaplarınıza götüren ikonları sayfalarınıza kolaylıkla entegre edebiliyorsunuz.

WordPress’in son güncellemesi, grup ve sütun bloklalarındaki renk seçenekleri ile web sitesi sahiplerini yalnızca paragraf bloğundaki metinlere arka plan rengi verebilme sınırlamasından kurtarıyor. Yan yana birden fazla degrade butonlar eklemek gibi yenilikler de 5.4’ün güzelliklerinden.

Renk geçişleri ile butonlar daha şık!
Renk geçişleri ile butonlar daha şık!

Daha temiz arayüzü ve daha net gezinme yolları ile kullanıcı deneyimini kolaylaştıran WordPress 5.4’te karşılacağınız diğer yenilikleri de hemen sıralayalım;

Wordpress 5.4 karşılaştırma kılavuzu
 • WordPress 5.4, kullanıcıların bir görseli öne çıkan görsel bölümüne sürükleyip bırakmasına olanak tanıyor.

 • WordPress’in yeni sürümüne, ipuçları yerine artık ihtiyacınız olduğunda açabileceğiniz slayt şeklinde bir Karşılama Kılavuzu eklenmiş. Ekranın sağ üstündeki seçeneklerden karşılama kılavuzuyla blok düzenleyici hakkında temel bilgilere erişebilirsiniz.
Wordpress blok kütüphanesi

 • Yeni sürümle bir bloğun Düzenleme veya Gezinme modunda olup olmadığını da bir bakışta öğrenebiliyorsunuz.

 • Herhangi bir paragrafta yer alan bir kelimeyi renklendirmek mi istiyorsunuz? Daha önce aklınıza gelen ve keşke olsa dediğiniz bunun gibi pek çok özellik 5.4 ile gerçek oluyor. Bu güncellemeden önce, bir paragrafta ya da şiirde tek bir kelimeyi renklendirmek istediğinizde kodlamaya ihtiyacınız vardı ama artık yok!
WordPress 5.4 Metin rengi
 • Artık kullanıcılar tablo oluşturduğunda altına tıpkı görsellerdeki gibi yazı ekleyebilir.

 • WordPress 5.4’te “Son Yazılar” bloğu, belirli bir kategoriden yayınlar almanıza izin veriyor.

 • Yeni sürümle menü öğelerine eklenti kullanmadan ve kod yazmadan özel alanlar ekleyebiliyorsunuz.

 • Daha basit blok stili ile negatif kenar boşlukları ve varsayılan dolgular da kaldırılmış. Blokları ihtiyacınıza göre şekillendirebileceksiniz.

 • Gömme işlemlerinde artık blok düzenleyici TikTok’u destekliyor ve CollegeHumor’ı da göndermiş bulunuyor.

 • 5.4, klavye ile gezinmeniz gerektiğinde, daha iyi sekme ve odaklama sağlıyor.
5.4'ün arka plan renklendirme özelliği sayesinde grupladığınız bloklar sıkıcılıktan uzaklaşıyor!
5.4’ün arka plan renklendirme özelliği sayesinde grupladığınız bloklar sıkıcılıktan uzaklaşıyor.
 • Blok geliştiricileri ve ileri düzey kullanıcılar artık ekranın sağ üst köşesindeki “Diğer Araçlar ve Seçenekler” sekmesine, registerShortcut ile özel kısayollar ekleyebilir.

Tüm bunlara ek olarak WordPress 5.4;

 • Mobil cihazlarda sabit blok araç çubuğu (Önceden bir blog yayınını mobil cihaz kullanarak düzenlemeniz gerektiğinde, araç çubuğu bloklar etrafında hareket ediyordu)
 • Son yayınlar bloğunda öne çıkan resimleri görüntüleyebilme
 • Yeni API’ler ile degrade seçenekleri
 • Düzenleme ve gezinme modu arasında geçiş menüsü
 • Galerideki tüm görseller boyut seçme olanağı
 • Medya ve metin bloğundaki resimlere bağlantı ekleme
 • Başlangıç ekranında Site Sağlık durumu widget’ı
 • Daha kolay klavye gezinmesi
 • Kişisel verileri dışa aktarırken UX’i basitleştiren gizlilik araçları gibi özelliklerle dolu.

WordPress’in son sürümüyle hayatımıza giren yeni ve heyecan dolu özelliklerin, alt yapısı güçlü bir web sitesi ile birleştiğinde neler başarabileceğini merak ediyorsanız WordPress Hosting paketlerimizi incelemelisiniz!

WordPress ile oluşturulan sitelerin performans, güvenlik ve SEO gibi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için özel olarak yapılandırdığımız WordPress hosting paketlerimizdeki ücretsiz LSCache modülünün; sitenizi 5 katına kadar hızlandırma fırsatı anlamına geldiğini de ekleyelim!

Hosting tercihinizde son kararı vermeden önce 0 212 227 74 74 nolu telefondan ya da sitemizdeki Canlı Destek butonları aracılığıyla uzman ekibimizle görüşerek emin olmadığınız konuları netleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.