WordPress 5.5 “Eckstine”

WordPress 5.5 "Eckstine"

Sıradaki WordPress güncellemesi; 11 Ağustos 2020’de yayımlanan, 2020’nin ikinci büyük sürümü 5.5. Amerikalı bir caz ve pop şarkıcısı olan ve bas-bariton sesiyle ünlü Billy Eckstine’in adını alan 5.5, uzun zamandır eklenmesi beklenen özellikleri barındırıyor.

Geliştirilme aşamasında denemek isteyenlerin haftalar önce indirdiği beta sürümünde yer alan XML site haritaları, lazy loading, otomatik güncellemeler gibi yeniliklerin WordPress 5.5’e eklenip eklenmediğini merak ediyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz.

Tavsiye Edilen İçerik >>> WordPress Nedir?

WordPress 5.5’in Özellikleri

Lazy Load (Geç Yükleme)

Web sitenizin performansını belirleyen birçok faktör olsa da yavaş web sayfaları söz konusu olduğunda herkes görselleri suçlar. Lazy load bir web sayfasını açtığınızda resimlerin toplu olarak yüklenmesini durduran ve bunun yerine görselleri sayfada gezinirken yavaş yavaş yükleyen bir özellik.

WordPress’teki görseller için tembel yükleme de denen Lazy Load özelliğinin etkinleştirilmesi yaklaşık 2 yıl önce önerilmişti. Nihayet WordPress 5.5’te bu özellik standart hale geliyor.

Kullanıcı görüntüleyene kadar görsellerin tarayıcıya yüklenmesini önleyen ve bant genişliği tasarrufu sağlayan lazy load ile WordPress; ziyaretçilerinize çok daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. Site Hızı Nedir? adlı yazımızı okumanız, bu tip özelliklerin önemini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Geç yükleme özelliğine sahip farklı bir eklenti kullanmayı planlayanlar için lazy load’ı tamamen devre dışı bırakma seçeneği de mevcut.

XML Site Haritaları

insanların arama amaçlarına uygun, orijinal ve yararlı içerikler yazmak, iyi sıralamaya sahip web siteleri ile kötü sıralamaya sahip web siteleri arasında fark yaratan en temel unsur. Bununla birlikte, SEO çalışmalarınızı XML site haritaları gibi daha teknik araçlar kullanarak desteklemeniz de gerekli.

XML site haritaları, arama motorlarının sitenizde bulunan tüm içerik öğelerini taramasını kolaylaştıran ve bunların dizine eklenerek aramalarda gösterilmesi olasılığını artıran bir SEO aracı.

Artık WordPress, yayına girdiğiniz andan itibaren arama motorlarının en önemli sayfalarınızı keşfetmesine yardımcı olacak XML site haritaları sunuyor.

XML site haritalarının WordPress 5.5’te temel bir özellik olması; tarayıcıları ve kullanıcıları yeni içeriklere ulaşmaktan, site sahiplerini ise arama sonuçlarında listelenmekten memnun edecek bir gelişme.

Bu özellik sayesinde webdeki sitelerin % 36’sından fazlasının dizine eklenmesi etkinleştirilmiş olacak.

Sayfalar, gönderiler, kategoriler, etiketler ve kullanıcıların listelenmesini istiyorsanız WordPress XML haritaları fazlasıyla işinizi görecektir. Ancak görseller ve videolar içeren daha karmaşık bir site haritası istiyorsanız, bir eklentiye ihtiyacınız olacaktır.

Eklenti ve Temaların Otomatik Güncellenmesi

Güncellemelerden hoşlanmayanlar için 5.5 harika bir özelliğe sahip; bir eklenti için otomatik güncellemeyi etkinleştirdiğinizde bir daha asla güncellemeniz gerekmiyor.

WordPress 3.7 kullanıcıları, wp-config dosyaları aracılığıyla eklenti ve temalar için otomatik güncellemeleri etkinleştirebiliyordu. Artık WordPress 5.5’in arayüzündeki bir bağlantıya tıklayarak bunu kolaylıkla yapabilecekler.

Ancak bu özellik konusunda dikkatli olmanızda yarar var çünkü sitenizde bir şeyler ters gittiğinde nelerin güncellendiğinin farkında olmanız önemli.

WordPress web sitelerine yapılan büyük saldırıların çoğu, güncel olmayan eklentiler aracılığıyla gerçekleşiyorr. Bu nedenle, eklentilerin otomatik güncellenme seçeneğinin bu derece erişilebilir olması, WordPress sitelerinin güvenliği açısından önemli.

Sitenizin temasının otomatik güncellenmesi konusunda ise sitenizin bir kopyasını oluşturduktan sonra güncellenmiş temayla nasıl göründüğünü kontrol etmeniz öneriliyor.

Resim Düzenleme

WordPress 5.5 ile; medya alanında görüntüleri düzenlemek zorunda kalmadan, görsellerinizi doğrudan yazınızdaki görüntü bloğunda kırpabilir, döndürebilir, yakınlaştırabilir, resim yüksekliğini, genişliğini, en boy oranını ayarlayabilirsiniz.

Web tasarımcıları, görsellerinizi optimize ederek web sitenize yüklemenizi önerse de yazınızı hazırlarken kırpma ve düzenleme seçenekleri büyük kolaylık.

Blok Paneli ve Tasarım Araçları

Blok düzenleyici bu sürümde büyük bir kullanıcı arayüzü revizyonuna sahip. Gutenberg eklentisinin on bir sürümü; WordPress 5.5 ile birleştirilmiş. Ayrıca daha fazla işlevsellik ve hız iyileştirmeleri yenilenmiş kullanıcı arayüzüne eklenmiş durumda.

Özelleştirmeler konusunda önceki sürümlere göre büyük farklılıklar sunan 5.5, sitenizin tasarımında daha fazla söz sahibi olabileceğiniz seçeneklerle dolu.

Blok düzenleyicide, kullanıcıların en sık kullanılan blokları kaydetmesine ve yeniden kullanmasına izin veren yeniden kullanılabilir bloklar ve gruplar zaten vardı. 5.5’te yeni bir formatla karşımıza çıkan blok paneli Standart, yeniden kullanılabilir (Reusable) ve desen (Pattern) sekmelerinden oluşuyor. Desenler; anında ekleyebileceğiniz önceden yapılandırılmış blokları ifade ediyor. Bu sekme web sitenizde stil tutarlılığını korumanızı ve hızla sayfa düzenleri oluşturmanızı kolaylaştıracaktır.

Gruplar, sütunlar, medya ve metin gibi daha fazla blok türüne arka plan ve degradeler eklemenize yardımcı olmayı amaçlayan bazı yeni özellikler de bu sürümün bir parçası.

Blok düzenleyicide kenarlıklar gibi görsel iyileştirmeler ise düzenleyiciyi daha erişilebilir kılmayı hedefliyor.

WordPress Yönlendirme Tahmini (Redirect Guessing) Geliştirmeleri

Çoğu WordPress kullanıcısı bu özelliğin farkında olmasa da WordPress genellikle, artık var olmayan bir sayfayı nereye yönlendireceğini tahmin etmeye çalışır. 404 bulunamadı sayfası yerine; sildiğiniz ve yönlendirmediğiniz URL’yi, benzer kelimeler içeren bir başka URL’nize gönderebilir.

Son sürüm; kullanıcıların tahmin mantığı üzerinde biraz daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlıyor. Bu özelliği tamamen devre dışı bırakmanıza izin veren bir filtre de elbette ki mevcut.

Düzenleme Deneyimi

Bu güncellemede arayüz, önceki sürümlerden daha hızlı. Blokları tutup taşımak, kopyalamak ve yeniden yerleştirmek daha kolay. Ayrıca birden çok blokta biçimlendirmeyi aynı anda değiştirmek için çoklu seçim yapılabiliyor.

Dikkate Değer Diğer Yenilikler

  • Liste tabloları için kapsamlı, alternatif görünüm modları geliyor.
  • Bağlantı listesi widget’ları HTML5 gezinme bloklarına dönüştürülebiliyor.
  • Medya ekranlarına ve kalıcı iletişim kutularına bağlantıların kopyalanması tek bir tuşla yapılabiliyor.
  • Yeni sürümde meta kutular klavye ile taşınabilecek.
  • 5.5; içeriğinize eklemek istediğiniz bloklar için WordPress eklentileri koleksiyonu diyebileceğimiz entegre bir blok dizini içeriyor. Böylece, sitenizde bulunmayan bir blok eklemek istediğinizde, otomatik olarak blok dizininden öneriler görebiliyorsunuz.
  • 5.5’te temalar için genişletilmiş bir tasarım araç seti mevcut.
  • Sadece pikseller değil, daha fazla ölçüm türü de destekleniyor: EMS, rems, yüzdeler, vh, vw ve daha fazlası. Ayrıca, yazarken ve dizgi yaparken satır yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz.
  • Bazen WordPress eklenti veya temalarının güncellemeleri beklendiği gibi çalışmayabilir, bu durumda bir temayı veya eklentiyi manuel olarak güncellemeniz gerekir. 5.5 ile eklentiler ve temalar artık bir ZIP dosyası yüklenerek güncellenebilecek.
  • Redirect_guess_404_permalink () öğesinin daha ayrıntılı denetimi söz konusu.
  • PHPMailer, SimplePie, Twemoji, Masonry ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok paketlenmiş harici kütüphane de güncellenmiş olarak yeni sürümde.

Özet

WordPress 5.5’e eklenen XML site haritaları sayesinde milyonlarca sitenin sıralama şansının artması en önemli haberlerden. Gutenberg’in on bir sürümünün ve lazy loading, tema ve eklentiler için otomatik güncelleme gibi özelliklerin eklenmesi de web sitesi sahiplerinin gözlerini 2020’nin bu ikinci büyük sürümüne çevirmiş durumda.

WordPress 5.5; hepimize küçük şeylerden mutlu olmayı öğretmeye çalışan 2020’nin kalın gri bulutlarından sızan parlak güneş ışınlarından biri olabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir