WordPress 5.7 “Esperanza”

WordPress 5.7 “Esperanza”

Bilindiği üzere WordPress; uzun zamandır yayınladığı her yeni sürümü bir caz ustası ile eşleştiriyor. Kişisel ifadeyi en üst düzeye çıkarmaya çalışması, doğaçlamayı teşvik etmesi ve sınırları zorlama eğilimiyle WordPress aslında gerçekten de caza çok benziyor!

WordPress 5.7 de bu geleneği bozmayarak ismini ünlü müzisyen Esperanza Spalding’den alıyor. Dört Grammy Ödülü bulunan Spalding, kendine has vokali ile tanınan ve müziğin iyileştirici etkisi ile ilgilenen ünlü bir kontrbas virtüözü.

Pandemi nedeniyle normalleşme dileklerini çoğaltan 2020’nin ardından, WordPress’in 2021’in ilk büyük sürümünü İspanyolca’da umut anlamına gelen Esperanza olarak adlandırması da aslında düşündürücü.

Blok Düzenleyicideki Yenilikler

WordPress editör, WordPress kullanıcılarının sayfa oluşturmak ve içerik yazmak için kullandıkları asıl bölüm olduğundan her sürümdeki gibi bu sürümde de yeni özellikler ve iyileştirmelerle geliyor.

Herhangi bir koda dalmanıza gerek kalmadan sayfalarınızın düzenini daha fazla kontrol etmenize yardımcı olacak değişikliklerin başında da neredeyse tüm site oluşturucularının rüzgarına kapıldığı sürükle-bırak özelliği yer alıyor.

  • WordPress 5.7’de, görsel ya da kapak (manşet) gibi yeni bir blok eklerken seçtiğiniz bloğu düzenleyiciye sürükleyebiliyorsunuz.
  • Kapak bloğu gibi bir bloğun ekranı doldurmasını sağlayarak dikkat çekici tasarımlar oluşturmanız da artık mümkün.
  • Butonlardaki (düğme) içeriği dikey olarak hizalayabiliyor ve bir butonun genişliğini önceden belirlenmiş %25, %50, %75, %100 gibi bir yüzdeye ayarlayabiliyorsunuz.
  • WordPress 5.7, sosyal medya ikonları için de yeni özelleştirme seçeneklerine sahip. Sosyal Simgeler bloğu seçiliyken, blok araç çubuğu mevcut boyutları içeren bir Boyut menüsü sunuyor. Bu da okuyucunun simgelere ne kadar odaklanılacağını kontrol etmenizi sağlıyor.
  • 5.7’de yeniden kullanılabilir bloklarda da bazı iyileştirmeler söz konusu. Yeniden kullanılabilir bloklar artık gönderinin kaydedilmesiyle aynı anda kaydediliyor.
  • Liste ve kod blokları için artık yazı tipi boyutunu ayarlamak mümkün. Liste öğeleri için mevcut yazı tipi boyutlarından birini seçebilir veya piksel cinsinden ifade edilen özel bir yazı tipi boyutunu ayarlayabilirsiniz. “Sıfırla” düğmesi varsayılan değerleri geri yüklüyor. 5.7; bir kod bloğu seçiliyken, temanızda bulunan önceden ayarlanmış boyutlardan birini seçmenize veya piksel cinsinden özel bir değer ayarlamanıza izin veriyor.
  • Blok varyasyonları, blok denetçisinde bir açıklama ve önizleme ile birlikte görünüyor.

HTTP’den HTTPS’ye Geçiş

Güvenli mod olarak bilinen HTTPS; sitenizde barındırılan kullanıcı bilgilerini, dosyaları ve diğer verileri koruduğu için kritik öneme sahip.

Bu sürümle WordPress, bir sitenin HTTPS kullanan ancak henüz HTTP’den geçiş yapmamış bir hosting paketinde çalışıp çalışmadığını algılayabiliyor. HTTPS desteklenmiyorsa WordPress, Site Sağlığı bölümünde harekete geçirici bir mesaj butonu ile bildirim sağlıyor. Ve WordPress kullanıcılarının web sitelerini tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye geçirmelerine olanak tanıyor. Veritabanındaki URL’ler de otomatik olarak değiştiriliyor.

Ayrıca WordPress 5.7, geliştiricilerin HTTPS algılama ve taşımanın farklı yönlerini test etmesini ve özelleştirmesini sağlayan yeni işlevler sunuyor.

Yeni Renk Paleti

Esperanza’dan önce WordPress arka uçta sınırlı sayıda renk şemasına sahipti, 5.7 özel renk şemaları eklemeyi kolaylaştıran bir CSS sistemi uyguluyor. Yeni renk paleti ile WordPress kaynak kodundaki tüm renkleri 56 tonla yedi ana renge indirgemiş durumda. Tema ve eklenti geliştiricilerinin, ürünleri ile WordPress çekirdeği arasında daha iyi tutarlılık sağlamak için bu yeni renk paletini kullanmaları öneriliyor.

Lazy Loading

Sayfaların yükleme süresini azaltmak ve site hızını artırmak için kullanılan ve geç yükleme anlamına gelen lazy loading, kullanıcının görüş alanına girene kadar kritik olmayan unsurların yüklemesini erteleyen bir optimizasyon tekniği.

Bir görselin veya nesnenin ziyaretçinin tarayıcısında görüntülenene kadar yüklenmemesi, özellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video içeren web siteleri için site performansını önemli ölçüde artırabiliyor.

Ağustos 2020’deki WordPress 5.5 sürümüyle görseller için geç yükleme özelliği varsayılan olarak zaten getirilmişti. Artık, sayfanıza yerleştirdiğiniz bir YouTube videosu gibi iframe kullanan tüm yerleştirmeler için de geç yükleme mümkün. Bunun için iframe etiketinizi loading = “lazy” olarak düzenlemeniz yeterli.

Yeni Robots API

Robots meta etiketi, site sahiplerinin bir web sayfasının nasıl dizine ekleneceğini ve arama motoru sonuçlarında kullanıcılara nasıl sunulacağını kontrol etmelerini sağlar.

WordPress 5.7, geliştiricilerin bir sayfadaki robots meta etiketini yönetmesini mümkün kılan yeni bir Robots API içeriyor. Yeni API, tema geliştiricilerinin özel yönergelerini robots meta etiketine eklemeleri için bir wp_robots filtresi sağlıyor.

Yeni API, arama motorlarının bir sitenin büyük medya görüntülemesine izin verip vermediğini kontrol etmesine de yarıyor. Artık, varsayılan olarak, ‘max-image-preview: large’ yönergesi robots meta etiketine ekleniyor ve bu, görsel önizlemelerinizin arama sonuçlarında daha büyük bir çözünürlükte kullanılabileceği anlamına geliyor.

JQuery 3.5.1’e Geçmenin Son Adımı

JQuery’nin amacı, web sitenizde JavaScript kullanımını çok daha kolay hale getirmektir.

WordPress’in 5.7 sürümü, jQuery 3.5.1’e geçişin üçüncü ve son adımı. WordPress 5.5’te ilk adımı atan WordPress ekibi, bir süredir bu geçiş üzerinde çalışıyor. 5.7’de jQuery, konsolda daha az mesajla, daha odaklanmış ve daha az müdahaleci hale geliyor.

Tema ve eklenti geliştiricilerinin kodlarının jQuery’nin en son sürümüyle uyumlu olduğundan emin olmaları gerekiyor.

Daha verimli ve daha güvenli WordPress siteleri için WordPress’e özel; sunucu yapılandırmaları, kolay kurulum ve müşteri hizmeti sunan  WordPress Hosting paketlerimize göz atabilirsiniz!

Özet

WordPress; Esperenza adlı yeni sürümünde sosyal medya simgelerinin boyutlarından Robots API’ye, HTTPS’den renk paletine çok sayıda iyileştirme içeriyor.

Özetle WordPress 5.7’deki yeniliklerin; kod bilgisine sahip olmayanların kolaylıkla şık ve işlevsel bir internet sitesi tasarlayabileceği gerçeğini sağlamlaştırdığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.