WordPress 5.8 Tatum

WordPress 5.8 Tatum

Arthur Tatum, 4 yaşında görme yetisini büyük oranda kaybetmiş olmasına rağmen, hızlı ve hatasız piyano çalma stiliyle tanınan yetenekli bir caz dehasıdır. 1909-1956 yılları arasında yaşamış olan ünlü piyanist hızlı çalma tekniğiyle tartışmasız caz piyanosunun limitlerini genişletmiştir. 2021’in ikinci büyük sürümü olan ve WordPress’in geliştirme döngüsünde önemli bir kilometre taşı olan 5.8, adını caz tarihinin en önemli isimleri arasında yer alan Tatum’dan almıştır.

Her güncellemede hem acemi hem deneyimli kullanıcıları memnun etmeyi başaran WordPress’in her gün 600’den fazla yeni WordPress web sitesi ile büyümeye devam etmesi ve internetin %30’unun WordPress’le oluşturulmuş sitelere dayanması, web sitesi tasarımcıları için vazgeçilmez bir araç olduğunun göstergesidir.

WordPress’in hız, kolaylık, kullanıcı deneyimi odaklı modern içerik yönetim sistemleri arasından sıyrılmasında önemli payı olan güncellemelerinin en yenisi 5.8, ünlü CMS’in 2003’ten bu yana çok uzun yol kat ettiğini bir kez daha anlamamızı sağlıyor.

WordPress 5.8’deki Yenilikler

Gutenberg blok düzenleyicisinin varsayılan düzenleyici olarak dahil edilmesinden bu yana, WordPress ekibi tam site düzenlemesine (Full Site Editing) odaklanma yolunda ilerliyor. Son güncelleme; WebP desteği, site sağlığı değişiklikleri ve çift ton filtreleme gibi detaylarla dolu.

WordPress’teki son yeniliklerin, CMS’i tamamen blok tabanlı bir tasarım sistemi olmaya yaklaştırdığı söylenebilir. Blok tabanlı yaklaşım, sitenizdeki her özelliğin, işlevin ve öğenin yalnızca üzerine tıklayarak değiştirilebileceği veya kaldırılabileceği anlamına geliyor.

Şablon Düzenleme

Şablon düzenleyici, web siteniz için özel şablonlar oluşturmanıza ve kaydetmenize ve bunları herhangi bir gönderi veya sayfa için kullanmanıza olanak tanıyan FSE (Full Site Editing)’deki ilk adımdır.

Bir WordPress web sitesi sadece yazılar veya tasarımdan ibaret değildir. Farklı açılış sayfalarınız, farklı alt alan adlarınız elbette ki olabilir ki işte artık bunların her biri için farklı şablonlarınız da olabilir.

Bugüne kadar WordPress’te genellikle temalarla birlikte bulunan sayfa şablonları; son sürümle, temanın kendisini düzenlemek zorunda kalmadan oluşturulabiliyor, kodlama deneyimi olmayan WordPress kullanıcıları için bu, büyük kolaylık anlamına geliyor.

WordPress 5.8'deki Yenilikler

Tam site düzenlemenin arkasındaki fikir, WordPress kullanıcılarının tüm siteyi blokları kullanarak oluşturmalarına olanak tanıyan bir dizi araç ve özellik sağlamaktır. Tam site düzenleme ile, kenar çubuğu bileşenlerinden, gezinme menülerine hatta site logosuna kadar birçok sayfa öğesi bloklarla şablona dahil edilebilir.

Böylece tüm mevcut blokları kullanarak şablonlarınızı oluşturabilir, kaydedebilir ve diğer sayfalar veya gönderiler için tekrar kullanabilirsiniz.

En son WordPress sürümü tarafından sunulan ve içeriğinizin tasarımına dair büyük ölçüde kontrol sağlayacak olan yeni blok eklemeleri ve güncellemelerden bazıları şunlardır:

 • Gönderi etiketleri
 • Site sloganı
 • Sorgu Döngüsü
 • Sayfa ve site başlıkları
 • Gönderilerin Listesi
 • Sınıflandırmalar gibi makale özellikleri
 • Desen önerileri
 • Alıntılar
 • Gönderi tarihi
 • Gönderi içeriği
 • Gönderi kategorileri
 • Giriş/Çıkış

Yakında hemen hepsinin kapsamına alacağı bilinse de şu anda tüm temaların bu özellikleri desteklemiyor olabileceği unutulmamalıdır.

WebP Desteği

Önemli bir arama motoru sıralama faktörü olduğundan, bir web sitesini tasarlarken, sayfa yükleme hızını düşük tutmak dikkatle yaklaşılması gereken bir konudur. Kullanıcıların yaklaşık yüzde 40’ının, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren web sayfalarını terk etme eğilimi gösterdiği de bilinmektedir.

Sunucudaki görüntü işleme ve depolama yükünü önemli ölçüde azaltan WebP, Google tarafından geliştirilen, PNG ve JPEG’den daha iyi sıkıştırma sağlayan yeni nesil görüntü formatıdır.

Görselleri daha düşük boyutlarda görüntüleyebilen, hem kayıplı hem de kayıpsız sıkıştırma imkanı sunan ve şu anda tüm büyük tarayıcılar tarafından desteklenen WebP, daha az bant genişliği kullanan sisteler oluşturmanızı sağlar.

Sitenizdeki görseller için WebP formatına geçmek site performansını ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve herhangi bir ek adım atmadan sitenizin daha hızlı yüklenmesine olanak tanır.

WordPress 5.8 WebP Desteği
Kayıplı ve kayıpsız modları destekleyen WebP, web sitenizi, sıkıştırılmış PNG’ler veya JPEG’ler kullanmaktan çok daha fazla hızlandırma potansiyeline sahiptir.

WordPress’in önceki sürümlerinde WebP, eklentiler aracılığıyla kullanılabiliyordu ancak 5.8’le WordPress artık WebP görüntülerini varsayılan olarak destekleme kararı aldı.

Yüksek kaliteli, büyük görsellerin yükleme sürelerini yavaşlatması karşısında, kaliteden ödün vermeden boyutları JPEG ve PNG’ye göre yaklaşık %25-34 oranında azaltan WebP hakkında detaylı bilgi için WebP Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sorgu Döngüsü

Sorgu Döngüsü bloğu, daha kolay gezinme için bir web sayfasında web sitenizdeki gönderilerin ve sayfaların dinamik bir listesini görüntüleyen bir yerleşim bloğudur.

Sorgu Döngüsü bloğunun en önemli özelliği PHP kodu gerekmeksizin sayfalarınızda otomatik olarak güncellenen listelere sahip olmanızı sağlamasıdır.

WordPress 5.8 Sorgu Döngüsü

Sorgu döngüsü bloğunu kullanmak için, yazı ya da sayfa ekranının sol üstünde yer alan + işaretine tıklayıp desenler sekmesini seçmek gerekiyor. Burada “Düğmeler” yazan açılır menüdeki “Sorgu” seçeneğini tıklamanız yeterli. Belirli kategorideki yazıları görüntüleyip istediğiniz tasarımı seçerek sayfanıza ya da yazınıza dahil edebilirsiniz.

Sorgu Döngüsü bloğunu kullanarak ana sayfanızdaki son gönderileri, hazırladığınız yazı ile aynı kategoriye veya etikete sahip gönderileri, portfolyolar ve referanslar gibi sayfaları veya özel içerikleri
görüntüleyebilir, özel öçütlere göre aralarından seçim yapabilirsiniz. Alternatif olarak, bir Sorgu Döngüsü bloğu ekledikten sonra Boş Başlat’a tıklayarak da ilerleyebilirsiniz.

Site Sağlığı

WordPress’in site sağlığı aracı, web sitenizin işlevini ve performansını kontrol etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yeni güncellemeyle WordPress, web sitenizin sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlamak için herhangi bir yapılandırma hatası veya sorun için tarama yapabilir ve yaygın sorunları tanımlayabilir.

WordPress üzerine kurulu web siteleri için kullanılan ana programlama dili olan PHP, son yıllarda siber korsanlar için cazip hedeflerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle, PHP’nin potansiyel olarak güvenli olmayan daha eski sürümlerini tanımlayabilmek önemlidir.

Yeni eklentiler yüklerken Site Sağlığı, eklentinin sitenin geri kalanıyla uyumlu olmayan bir PHP sürümü gerektirip gerektirmediğini kontrol eder. Eğer uyumluluk söz konusu değilse, WordPress yüklemeyi engeller.

Site Sağlığı aracının önemi, WordPress’in dünyanın en iyi web sitelerinin %14,7’sini desteklediği düşünüldüğünde daha iyi anlaşılır.

WordPress 5.8 ile geliştiriciler artık site sağlığı aramalarına kendi arayüzlerini ekleyebilirler, aracın parametrelerini değiştirebilirler. Temalar ve eklentiler için sekmeler ilave edebilir ve genişletebilir. Hatta çeşitli eklentilerin ve bileşenlerin birbirinin performansına müdahale edip etmediğini görmek ve sitenin sorunsuz çalıştığından emin olmak mümkündür.

IE11

5.8 güncellemesiyle birlikte, popüler internet tarayıcıları arasında adı geçmeyen Internet Explorer için artık WordPress desteği söz konusu değil. Çoğu kullanıcı için bu değişikliğin hiçbir etkisinin olmayacağını tahmin edebilirsiniz ancak olumlu bir etkisi olarak gelecekteki sürümler IE 11’e göre test edilmeyeceğinden, artık IE’ye özel destek kodlarına gerek kalmayacağı ve bunun da performansı iyileştirebileceği öngörülebilir. WordPress’in bu karar ile çekirdekteki kod miktarını azalttığı için artık daha yalın ve daha hızlı bir içerik yönetim sistemi haline geldiği söylenebilir.

IE11 ile web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların, zamanla bazı kesintiler yaşayabileceği unutulmamalıdır.

Çift Ton Filtresi

WordPress 5.8 Çift Ton Filtresi

Yeni sürüme eklenen çift ton filtreleri, bir fotoğrafın gölgeleri ve vurguları için belirli renkleri seçmenize olanak tanır. Böylece görsel, sitenizin temasıyla uyum sağlayabilir veya stilize bir görünüm yakalayabilir.

WordPress 5.8 Çift Ton Filtresi

WordPress 5.8, karmaşık resim düzenleme bilgisine veya eklentilere ihtiyaç duymadan resimlerinize iki tonda filtre ekleyerek daha çekici görünmelerine yardımcı olur.

Etiket Önerisi

WordPress 5.8’de yer alan yeni etiket önerisi özelliği; hangi gönderi için hangi etiketleri kullandığınızı hatırlamanız veya yeni bir gönderi için makul bir etiket bulmaya çalışmanız konusunda işinizi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bildiğiniz gibi etiketler yalnızca benzer öğeleri gruplamakla kalmaz, aynı zamanda okuyuculara veya müşterilere hızlı bir şekilde genel bir bakış da sağlar. Web sitenize yeni gönderiler, ürünler veya hizmetler eklemek, genellikle hangi etiketlerin her bir öğeyle en iyi şekilde eşleşeceği konusunda bazı tahminlerde bulunmayı gerektirir. Ancak benzer öğeler için hangi etiketleri kullandığınızı hatırlayarak etiketler konusunda tutarlı olmaya çalışmak kolay olmayabilir.

WordPress 5.8’in avantajlarından biri, web sitenizde kullanılan en popüler 10 etiketi sunarak etiketlerinizi yönetmeyi kolaylaştırmasıdır. Üstelik etiket seçenekleri, yayınlanan her yeni öğeden sonra güncellenecek şekilde ayarlanmıştır.

Diğer Yenilikler

 • WordPress 5.8’deki liste görünümüne dair iyileştirmeler, özellikle uzun yazılar üzerinde çalışırken sayfayı kaydırmaya gerek kalmadan bloklar arasında geçiş yapmak isteyenler için büyük kolaylık anlamına geliyor.

Üzerinde çalışılan sayfadaki tüm bloklar için genel bir bakış elde etmeyi ve belirli bir bloğa gitmeyi hızlandıran, o çok beklenen özellik nihayet son sürüme eklendi. Yazı ekranında sol üstte daire içindeki “i” (detaylar) butonu ile açılan liste görünümünden bloktan bloğa zıplamak artık mümkün!

 • WordPress kullanıcılarının, web sayfalarına PDF’leri gömme isteği de WordPress’in 5.8’de dikkate aldığı taleplerden. Artık “Dosya” bloğunu kullanarak PDF’leri sayfanıza yerleştirmeniz mümkün. Bu yenilik, ziyaretçilerinize harici bir bağlantıya gerek kalmadan, indirilebilir belgeler sunmanızı kolaylaştırmayı hedefliyor.
 • Theme.json Global Stiller ve Global Ayarlar API’leri; bir web sitesinin görünümü üzerinde daha fazla kontrol sağlayan önemli bir değişikliktir. Tema geliştiricilerinin ve yayıncıların web sayfalarının varsayılan stil öğelerini değiştirmesine olanak tanır. Yeni theme.json dosyasının amaçlarından biri, CSS’nin daha verimli işlenmesini sağlamaktır.
 • 5.8 güncellemesi, iç içe yerleştirilmiş blokları düzenlerken “üst blok seçici” ile bloklarınızı daha kolay ve daha kısa sürede yönetmenize de olanak tanıyor.
 • Bildiğiniz gibi WordPress’in geçmiş sürümleri, “/” yazdığınızda, fareyi kullanmadan istediğiniz belirli blok türünü aramaya ve blok eklemeye izin veriyordu. Ancak, iki kelimeden oluşan bir blok adını aramak istediğinizde, ikinci kelime için boşluk çubuğuna basmak aramayı kesintiye uğratıyordu. Yeni güncellemede, birden fazla kelime ile arama yapmak artık mümkün.
WordPress 5.8

WordPress 5.8 ile yeniden kullanılabilir bloklar görsel olarak daha net ve WordPress kullanıcılarının daha kolay yönetebileceği şekilde düzenlenmiş.

 • Ortam kütüphanesi artık sonsuz kaydırma özelliği içermiyor. Sayfayı yüklemek için gereken verileri azaltmak adına, birkaç satır görsel ve ardından “Devamını Yükle” butonundan ibaret. Ayrıca, kaç resim kaldığını gösteren bir de sayaç eklenmiş durumda. Bu yeni güncelleme, görselin URL’sini kopyalamanıza da olanak tanıyor.

Özet

WordPress’in Tam Site Düzenleme’ye geçişini destekleyen özelliklerle dolu olan 5.8 güncellemesi; 170’den fazla hatanın giderilmesi, 96 geliştirme ve 24 görevin eklenmesiyle geçtiğimiz ay, kullanıcılarıyla buluştu. WebP desteği, blokları bileşen olarak kullanma yeteneği, Theme.json yapılandırma dosyası gibi pek çok yeniliğe bu öncü sürümle merhaba dedik.

Bazı yeni özellikler henüz sınırlı bir işleve sahip olsa da Tam Site Düzenleme (FSE) odağıyla yakın gelecekte daha fazla potansiyel barındıracakları öngörülebilir. Sonuç olarak WordPress 5.8’in, popüler içerik yönetim sistemini modernleştirmeye yönelik önemli bir atılımı temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.