WordPress 6.0 “Arturo”

WordPress 6.0 “Arturo”

Her yeni sürüme ünlü bir caz müzisyeninin adını verme geleneği; 6.0’da, yedi kez Grammy ödülü alan yetenekli piyanist ve besteci Arturo O’Farrill ile devam ediyor. Arturo O’Farrill Küba kültürüyle olan ilişkisini kendine özgü bir tarzla derinleştirmesiyle ünlü, tıpkı WordPress’in her seferinde daha da derinleşmesi gibi…

WordPress, içerik yönetim sistemi kullanan tüm web sitelerinin yüzde 64,1’ini, tüm web sitelerinin ise %42.9’unu desteklemekte (W3Techs). Bu kadar geniş kullanıcı kitlesine sahip olan WordPress’in, 6.0’daki tüm yeni özelliklerini ve iyileştirmelerini tek bir gönderide ele almak tahmin edeceğiniz üzere mümkün değil. Çünkü 2022’nin bu ikinci büyük sürümü 500’den fazla geliştirme ve 400 hata düzeltmesi içeriyor!

6.0’ın şaşırtıcı özellik ve iyileştirmelerinden söz etmeye başlamadan önce FSE olarak da bilinen tam site düzenlemesinden yararlanmak için WordPress’in varsayılan Yirmi Yirmi İki teması gibi blok tabanlı bir tema kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

İçerik Oluşturmayı Kolaylaştıran Yenillikler

İçerik Oluşturmayı Kolaylaştıran Yenillikler

WordPress 6.0 ile sunulan içerik oluşturma sürecini kolaylaştırma yollarından biri, birden fazla blok için metnin aynı anda seçilebilmesi. Önceki sürümlerde kes veya kopyala gibi düzenleme işlemleri için paragraftan taşacak şekilde kopyalama mümkün değildi.

WordPress 6.0 “Arturo”, bağlantı

Web sitenizde yayında olan içeriklerden birine link vermek isterseniz artık bağlantıyı kopyalamanız gerekmiyor. İki adet köşeli parantezle link menünüz emrinizde! Evet, WordPress de sizin hıza ve pratikliğe bayıldığınızı biliyor:) Artık manuel olarak bir yazınızı aramanız, link kelimesini seçili hale getirmeniz ve bir sekmeye URL girmeniz gerekmiyor.

WordPress 6.0, paragrafı başlığa çevirmek gibi herhangi bir bloğun türünü değiştirmeye kalktığınızda mevcut stilleri korumanızı sağlıyor, üstelik özelleştirilmiş bir buton oluşturduğunuzda da yeni butonlar için bu özelleştirmeleri korumaya olanak tanıyor.

WordPress 6.0 “Arturo”, butonlar

Stil Değiştirme

5.9’da FSE’nin / site editörünün tanıtımı büyük bir dönüm noktasıydı. Ancak tıpkı diğer sürümler gibi bu değişiklik de birbirinden ilginç yeniliklerle ve işlevsel düzenlemelerle gelişimini sürdürüyor.

6.0’daki stil yeniliği; her biri kendi stil grubuna sahip, kullanıma hazır alt temalara benzetilebilir. Bu işlevsel özellik, tema tasarımcılarının sonsuz sayıda stil varyasyonu oluşturmasını sağlıyor ve yeni Webfonts API ile birlikte çalışıyor.

Varsayılan renk paleti gibi stil seçeneklerini değiştirerek sadece birkaç tıklamayla sitenizin görünümünü yenileyebilmek için stills klasörüne alternatif bir JSON dosyası eklemeniz yeterli. Örnek kodlar için GitHub‘a bakabilir ya da Theme.json dokümanlarına göz atabilirsiniz. Kod eklemek istemezseniz Twenty Twenty-Two temasının en son sürümününde yer alan üç yeni stili inceleyebilirsiniz.

Kenarlıklar

WordPress 6.0 “Arturo”, kenarlıklar, font ekleme

WordPress 6.0’da renklerin şeffaflık seviyeleri artık daha geniş özelleştirmelere izin veriyor. Yeni kenarlık seçeneklerini ise SÜTUN bloklarına uygulayabilirsiniz.

Font Ekleme

WordPress 6.0’da, theme.json dosyası aracılığıyla web sitenize yeni yazı tipleri ekleyebilir ve bunların genel stiller arasında tipografi panelinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Google Yazı Tipleri dizininden bir font indirebilir, temanın dizinindeki theme.json dosyasını açarak tipografi bölümüne gereken kod parçasını ilave edebilirsiniz.

Galeri

Galeri bloklarında artık görseller arasında ihtiyaç duyduğunuz kadar mesafe bırakabilirsiniz. Bunun için galeri bloğunuz seçiliyken sağ menüden Bloklar Arası Boşluk değerini manuel olarak girebilirsiniz.

WordPress 6.0 “Arturo”, galeri

Hazır Desen / Modeller

WordPress 6.0 “Arturo”, hazır desenler, modeller

Önceki sürümden bu yana geçen dört aya sığan geliştirmelerden biri de Modeller sekmesinde. Bildiğiniz gibi giriş ekranında Yeni sekmesi ya da butonuyla bir yazı eklemek için açtığınız sayfada beliren siyah + kutucuğuna tıklayarak ve Hepsine Göz At’ı seçerek yandaki menüye ulaşabilirsiniz. Burada üstteki Modeller’sekmesi önceki sürümlerde Desenler olarak dilimize çevrilmişti.

Modeller adıyla listelenen hazır kalıplar, sayfalarınızdaki sıradanlığı aşmanıza yardımcı olacak en önemli bileşenlerdendi. Modeller artık burada gördüklerinizle sınırlı değil; WordPress.org’un Patterns sayfasından beğendiğiniz bir buton, metin, galeri, sütun, başlık ya da görsel kalıbını kopyalayıp direk sayfanıza yapıştırabilirsiniz.

Bu yeni çevrimiçi araç sayesinde artık herkes WordPress.org hesabına giriş yaparak hazır modeller oluşturabilir ve dizine ekleyebilir.

WordPress 6.0 “Arturo”,, modeller, patterns

Diğer Yenilikler

WordPress 6.0, mevcut temanızı tüm değişiklik ve ayarlamalarınızla birlikte bir bütün olarak indirmenize izin veren yeni güçlü bir dışa aktarma aracına sahip. İçerik oluşturma ekranında sağ üstteki üç noktaya tıkladığınızda Araçlar başlığı altından bu seçeneğe ulaşabilir, mevcut temayı tüm stil ve şablon ayarlarınızla birlikte bir zip dosyasında indirebilirsiniz.

Eğer yayına aldığınız bir gönderiye kategori atamayı unutmuşsanız, artık siz fark edene kadar uzun süre geçmeyecek! Sağ panelde yayınlama alanında “Kategori Ata” uyarısıyla kategorisiz her bir gönderi için hatırlatma görebilirsiniz. Dahası içerik oluştururken birden fazla bloğu aynı anda seçebilir ve satır ya da yığın gibi seçeneklerle hızlı düzenlemeler yapabilirsiniz.

WordPress 6.0 “Arturo” yenilikler,

WordPress 6.0 “Arturo” yenilikler,

Ayrıca 6.0’da, yazar, tarih gibi yeni eklenen beş şablon, işlevsel blokların sayısını artırıyor. Sorgu bloğu ise birden çok yazara göre filtrelemeyi ve özel sınıflandırma desteğini içeriyor. Artık öne çıkan görsellerin de kapak bloğunda kullanılması mümkün. Bunun dışında görüntü boyutlandırma ve blok kilitleme (böylece bir bloğun yanlışlıkla hareket ettirilmesi veya kaldırılması önlenebilir) gibi çok sayıda detay da 6.0’la birlikte hayatımıza dahil oluyor.

WordPress 6.0 “Arturo” yenilikler,

WordPress 6.0’nın düzenleme sürecinizi kolaylaştıracak iyileştirmeleri çoğu sorgu ve sosyal simgeler gibi mevcut bloklar için de geçerli. Örneğin Devamını Oku bloğunda butonun kenarlıklarında, renklerinde, köşelerinde, tipografisinde ince ayar yapmanız mümkün.

Çok sayıda işlevsellik, performans ve kararlılık geliştirmeleri içeren 6.0’yla etiket bulutlarını ve sosyal simgeleri daha da çekici hale getirmek de artık çok kolay.

WordPress 6.0 “Arturo” yenilikler,

6.0’dan itibaren sütun bloklarının sınırlarını bile özelleştirebileceğinizi belirterek yazımıza son veriyor yalnızca bir kısmına yer verebildiğimiz yüzlerce yenilik ve geliştirme için 6.0 sürüm notlarına göz atmanızı öneriyoruz.

Özet

6.0 bizlere; Tam Site Düzenleme’nin artık WordPress çekirdeğiyle birlikte büyüyecek önemli bir parçası olmaya devam edeceğini, her yeni sürümün WordPress ekosisteminde ve web üzerinde geniş bir etkiye sahip olacağını fısıldıyor.

Değişiklikleri geri almak gerekebileceği için, güncelleme yapmadan önce sitenizin dosyalarını ve veritabanını yedeklemenizi hatırlatır, işlevsellik, pratiklik ve performans açısından çok sayıda önemli iyileştirme içeren WordPress 6.0 ile sitenizi dilediğiniz görünüme kavuşturmanızı dileriz…