WordPress Kırık Link Nasıl Kontrol Edilir?

Web sitelerinde sıkça yaşanan hatalardan biri kırık bağlantıların tespiti ve düzeltilmesidir. Kırık bağlantıların kontrolü WordPress tabanlı web sitelerinde oldukça kolaydır. Sadece tek bir eklenti ile web sitenizde iç ve dış bağlantıların hepsi devamlı olarak kontrol edilir. Bu kontroller sonucu işlem yapmanız için mail yoluyla bilgi gönderimi yapıyor olacaktır. Linki iptal edebilir veya yazıya ilerleyip linki düzeltebilirsiniz.

Bağlantı eklediğiniz kelimelerin hedeflerine eğer ulaşılamaz ise bu kırık kırık link olarak nitelendirilir. Bu tip işlemler sadece dışa verilen bağlantılarda değil, web sitenizde kullandığınız resimler ve iç linkler içinde geçerli bir işlemdir.

Öneride bulunacağımız eklenti sayesinde bütün kırık bağlantılardan anlık olarak mail yoluyla haberdar olabilir ve düzeltim sağlayabilirsiniz. Kırık linklerin web sitesinde artması, tarayıcılar tarafından negatif yönde tanımlanmanıza neden olabilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için periyodik olarak haftada veya ayda 1 olmak üzere kırık link kontrolü yapmanızı öneririz.

Kırık bağlantıları bulabilmek için öncelikle eklenti kurulumunu yapmanız gerekmektedir. Görselde ki gibi wordpress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sol menüden “Eklentiler > Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız. WordPress eklenti kurulumu ile ilgili destek dökümanımızı “WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?” adlı sayfadan inceleyebilirsiniz.

Yeni eklenti kurulumu sayfasında arama bölümüne “Broken Link” yazıp aramanız yeterli olacaktır. “Broken Link Checker” olan eklentiyi ücretsiz bir şekilde “Hemen Yükle” butonuna tıklayarak kurulumunu yapınız.

Kurulum sonrasında eklentiyi aktifleştirebilir ve kullanıma başlayabilirsiniz.

Eklenti kurulumu tamamlandıktan sonra kendisi otomatik olarak zamanlamayı gerçekleştirecek, web sitenizi analiz edecek ve bulduğu kaynakları size mail yoluyla iletecektir. Web sitenizi belirli saatlerde kontrol eden bu eklenti, her hangi bir kırık bağlantı’ya rastladığında tarafınıza “Kırık Bağlantı Bulundu” başlığı altında mail göndermektedir.

Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra sol menüden “Araçlar > Broken Links” bağlantısına ilerleyiniz.

Bu sayfa sayfanızda bağlantıya sahip olan, resim, kelime gibi her türlü dış-iç bağlantıları analiz ederek sıralamaktadır. Bu sıralama arasında kırık bağlantıları tamamen kaldırabilir, kırık bağlantının bulunduğu alana ilerleyip güncelleyebilir veya bu bağlantıyı iptal edebilirsiniz.

Web sayfanızın analizi tamamlandıktan sonra yapılan bağlantıların gözüktüğü sayfada kırık linkler’de görünecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde ki gibi ulaşamamasının sebepleri ile birlikte, TEXT kayıtları,URL kayıtları ve Link Kaynağını göstermektedir.

Bağlantıları düzenlemek veya tamamen silmek için bağlantı üzerine geldiğinizde açılan butonlardan gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak “Düzenle” butonuna tıkladığınızda linkin kaynağına ilerleyecek ve bu kaynakta hatalı olan linki düzenleyebilirsiniz.

Kırmızı renkle görünen “Unlink” ise yapılan hedefleme bağlantısını tamamen kaynaktan kaldırmanıza yarayacaktır. Silme işlemlerini yaptıktan sonra farklı bir sayfada kullanmadıysanız eğer bir daha bu link görünmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
WordPress Site Hızlandırma Teknikleri
Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli…