WordPress Kırık Link Nasıl Kontrol Edilir?

WordPress Kırık Link Nasıl Kontrol Edilir?

Web sitelerinde sıkça yaşanan hatalardan biri kırık bağlantıların tespiti ve düzeltilmesidir. Kırık bağlantıların kontrolü WordPress tabanlı web sitelerinde oldukça kolaydır. Sadece tek bir eklenti ile web sitenizde iç ve dış bağlantıların hepsi devamlı olarak kontrol edilir ve maille tarafınıza uyarılar gönderilir. Böylece linki iptal edebilir veya düzeltebilirsiniz.

Bağlantı eklediğiniz kelimelerin hedeflerine ulaşılamaması kırık link olarak nitelendirilen geçersiz bağlantılara neden olur. Kırık link; iç ve dış bağlantılarda olabilir.

Kırık linklerin web sitenizde artması, tarayıcılar tarafından negatif yönde tanımlanmanıza neden olabilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak için periyodik olarak haftalık veya aylık kırık link kontrolü yapmanızı öneririz.

WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sol menüden “Eklentiler > Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız. WordPress eklenti kurulumu ile ilgili destek dökümanımızı “WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?” inceleyebilirsiniz.

Yeni eklenti kurulumu sayfasında arama bölümüne “Broken Link” yazıp aramanız yeterli olacaktır. “Broken Link Checker” olan eklentiyi ücretsiz bir şekilde “Hemen Yükle” butonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Web sitenizi belirli saatlerde kontrol eden bu eklenti, her hangi bir kırık bağlantı’ya rastladığında tarafınıza “Kırık Bağlantı Bulundu” başlığı altında mail göndermektedir.

Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra sol menüden “Araçlar > Broken Links” bağlantısına ilerleyiniz.

Burada, sitenizde bağlantıya sahip olan, resim, kelime gibi her türlü dış-iç bağlantıların sıralandığını görebilirsiniz. Bu listeden kırık bağlantıları tamamen kaldırabilir, güncelleyebilir veya iptal edebilirsiniz.

Web sayfanızın analizi tamamlandıktan sonra, yapılan bağlantıların göründüğü sayfada kırık linkler, TEXT kayıtları, URL kayıtları ve link kaynağını gösterilir.

Bağlantıları düzenlemek veya tamamen silmek için bağlantı üzerine geldiğinizde açılan butonları kullanabilirsiniz.

Unlink“; yapılan hedefleme bağlantısını tamamen kaynaktan kaldırmanıza yarar. Silme işlemlerini yaptıktan sonra, eğer farklı bir sayfada kullanmadıysanız, bu link tekrar görünmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.