WordPress mi Joomla! mı?

WordPress mi Joomla! mı?

CMS de denen dijital içerik oluşturmaya ve yayınlamaya yarayan içerik yönetim sistemleri, internet erişimi olan her yerden web sitenizi yönetmenizi sağlayan bir arayüze sahiptir.

2003 yılından bu yana WordPress , 2005 yılından bu yana da Joomla; web sitesi hazırlamak için en çok kullanılan içerik yönetim sistemleri olarak hayatımızda.

Bu iki CMS; açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmaları, PHP programlama dilinde yazılmış olmaları ve MySQL veritabanı sistemini desteklemeleri gibi ortak özelliklere sahip.

% 60,8’lik pazar payına hakim olan WordPress’i ve pazarın % 5,4’üne sahip ödüllü içerik yönetim sistemi Joomla’yı mercek altına almak, güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmek ister misiniz?

Kullanım Kolaylığı

Joomla, yeni başlayanlar için uygun bir seçenek olsa da WordPress, kullanıcı dostu arayüzü ile uzman olmayanlar için bir web sitesi oluşturmanın tartışmasız en kolay ve en hızlı yoludur.

Aslında bu iki yazılım da, kod kullanmadan web sitenizin içeriğini yönetmeyi, tasarımına dair değişiklikler yapmanızı kolaylaştırır ancak Joomla kullanmayı öğrenmek, çok fazla menü ve opsiyona sahip kontrol paneli nedeniyle biraz zor olabilir.

Özelleştirme ve Geliştirme Seçenekleri

Her iki CMS de, sitenizi genişletmek için kullanabileceğiniz WordPress’in “eklenti” (plugin), Joomla’nın “uzantı” (extension) dediği çok sayıda araca sahip.

WordPress 54.000’den fazla ücretsiz eklenti ve 5000’den fazla ücretsiz tema ile çıtayı oldukça yükseltmiş durumda.

Joomla’nın 8000’den fazla eklentisiyle de web sitenizi dilediğiniz işlevselliğe ulaştırmanız zor değil.

Ayrıca WordPress ile hazırladığınız site için sadece bir temayı etkinleştirebilirsiniz. Joomla ile her bir sayfada farklı bir tema kullanabilir, bir şablonun farklı sayfaları için başlık, altbilgi, menü ve sayfa tasarımını değiştirebilirsiniz.

Özelleştirme konusunda asıl değinilmesi gereken konu şudur;

Kullandığınız CMS’den ne kadar çok özellik ve işlevsellik elde ederseniz, eklentilere o kadar az ihtiyaç duyarsınız.

Joomla, dil desteği, güvenlik, önbellek, tek tıklama ile görsel optimizasyonu gibi ihtiyacınız olanları etkinleştirebileceğiniz çok sayıda yerleşik yani dahili özelliği bünyesinde bulundurur.

WordPress eklentileri bu şekilde yapısal olarak entegre edilmiş olmadığından sitenizi yavaşlatma ve güvenlik açığı oluşturma potansiyeline sahiptir.

Joomla’nın sunduğu çok sayıda yerleşik özelliği ve işlevselliği WordPress ile sağlamaya çalışmak için ücretli eklentilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kullanım Amacı

Joomla ile bloglar ve basit çaplı web siteleri yerine online satış siteleri, sosyal ağ siteleri ve resmi kurum uygulamaları gibi kapsamlı projelerin web sitelerini oluşturmak daha elverişlidir.

Web geliştiriciler için Joomla, teknik beceri ve uzmanlık bilgilerini kullanarak benzersiz siteler oluşturabilecekleri deneyimler sunar. Ancak Joomla ile teknik beceri gerekmeden hayalinizdeki siteyi oluşturmanız da gayet kolaydır.

Destek Topluluğu

WordPress çok popüler olduğu için, bloglarda, Facebook gruplarında ve forumlarda yardım bulmak oldukça kolaydır. Ancak Joomla’nın da kapsamlı dökümanlar ve aktif kullanıcı forumları ile yeterli ve güçlü desteğe sahip olduğu inkar edilemez.

Kullanıcı Yönetimi

Eğer web sitenizin birden fazla kişi tarafından yönetilmesi gerekiyorsa Joomla’nın gelişmiş kullanıcı yönetimi şeması daha kullanışlı olabilir.
Ancak Joomla arayüzüne aşina olmayanlar, çeşitli yönetici ekranlarında mevcut olan çok sayıda opsiyonu karmaşık bulabilir.

Modül / Widget

Joomla’nın modül, WordPress’in widget dediği takvim, alışveriş sepeti, form ve forum gibi işlevsel özellikler bakımından bu iki CMS arasında Joomla daha avantajlıdır.

Sahip olduğu 25 modül ile Joomla’da, bir modülün özünü değiştirmeden herhangi bir modülle herhangi bir işlevi kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Ayrıca web sitenize istediğiniz kadar modül ekleyebilir, belirli kullanıcı grupları için belirli modülleri gizleyebilir veya gösterebilirsiniz.

Ancak WordPress’in sunduğu toplam 17 adet widget için bu şekilde özelleştirmeler yapmanız söz konusu değildir. WordPress’te herhangi bir widget’ı değiştirmek istiyorsanız, özünü yani çekirdeğini değiştirmeniz gerekir ve widget’ları ancak temanızın elverdiği oranda kullanabilirsiniz

Çok Dil Desteği

Joomla’nın çok dil desteği dahilidir, eklentiye gerek olmadan çok dil desteği sunar, ancak WordPress ile uluslararası bir web sitesi hazırlamak için mutlaka bir eklenti kullanmanız gerekir.

Esneklik

Joomla’nın bileşenleri ve modülleri, standart olmayan içerik türlerini görüntülemek için daha esnektir.

Güvenlik

İki CMS’nin de çekirdek yazılımı güvenlidir ve ikisi de ek güvenlik için eklenti, uzantı ve güncellemeleri destekler.

Ancak her iki platform da genişletilebilir olduğu için eklentilerden ya da zamanında yapılmayan güncellemelerden kaynaklanan güvenlik sorunları yaşanabilmektedir.

WordPress yaygın olarak kullanılmasının bir sonucu olarak, bilgisayar korsanlarının hedefi olsa da WordPress’in, 40 günde bir otomatik güvenlik güncellemeleri sunması, bu konuyu oldukça ciddiye aldığının en önemli göstergesidir.

Öte yandan, Joomla hem SSL hem de iki faktörlü kimlik doğrulama hem de kendi güvenlik uzantılarına ek olarak geliştiricilerinin tuttuğu güvenlik açıklarına sahip uzantıların bir listesi sayesinde en güvenli içerik yönetim sistemleri arasında yer alıyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Joomla’nın meta açıklamaları ve anahtar kelimeler belirlemeye olanak sağlaması Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) açısından onu bir adım öne çıkarıyor gibi görünse de Yoast SEO eklentisi ile WordPress; SEO karşılaştırmasında tahtın sahibi.

Detaylı olarak WordPress SEO eklentileri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ancak Joomla tabanlı web siteleri için; Yoast’a en benzer uzantı olarak, Easy Frontend SEO’nın (EFSEO); Joomla tabanlı sitelerde SEO optimizasyonu açısından kullanabilecek en iyi araç olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi CMS’i kullanmalısınız?

Her iki platformun da kendine özgü avantajları olsa da uzman olmayanların hızlıca web sitesi sahibi olabilmesi için en uygun içerik yönetim sistemi WordPress’tir.

Ancak Pazar payı, kişiselleştirme potansiyeli ve içerik yönetimi açısından WordPress’in, bu karşılaştırmanın galibi olduğu düşünülse de Joomla, yalnızca bir site oluşturmanızı değil, siteniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı da sağlayacak esnekliktedir.

İlk aşamada öğrenilmesi biraz daha zor görünse de Joomla’nın dahili-yerleşik özellikler bakımından daha güçlü olduğu, farklı dilleri kullanan, yüksek hacimli trafiğe sahip uluslararası siteler için daha uygun olduğu göz ardı edilemez.

Ayrıca , hızlı yüklenen sayfalar oluşturmayı mümkün kılması büyük markalar tarafından tercih edilmesinin sebebi olabilir.

İki CMS ile de farklı amaçlarda her tür web sitesini hazırlamak ve yönetmek mümkündür ancak blog tarzında basit bir web sitesi amaçlıyorsanız WordPress’i, sosyal ağ oluşturma gibi bir hedefiniz varsa ve sitenizin kontrolünde derinlemesine söz sahibi olmak istiyorsanız Joomla’yı tercih etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.