WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Dünya’nın en çok kullanılan web sitesi oluşturma yazılımı olan WordPress, gelişmiş seo araçlarını kullanabilmenizi mümkün kılar.

Yüz binlerce geliştiricisi olan WordPress, teknolojik gelişmelere ve Google algoritmalarına bağlı olarak güncellenir. WordPress sitenizin SEO ayarlarını yapabilmek için plugin denen bazı eklentiler kurmanız gerekir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress ile yapılmış bir sitede en çok dikkat edilmesi gereken unsur kalıcı bağlantı ayarlarıdır.

SEO çalışmalarınızın ilk adımı “url rewrite” olarak bilinen bu sistemle sitenizin linklerinin hangi şekilde ifade edileceğini belirlemelisiniz.

Örneğin, sitenizin herhangi bir sayfasının “/pageid?=12” gibi değil, “/seo-ayarlari” şeklilnde görüntülenmesini bu ayarlarla sağlayabilirsiniz. Bu ayarı sık sık değiştirmeniz arama motoru görünürlüğünü etkileyeceğinden tavsiye edilmez.

Detaylı SEO Ayarları

WordPress üzerinde kullanılan ve Yoast, All in one Seo Pack, Seo Framework gibi SEO eklentilerinin ücretsiz versiyonları detaylı SEO ayarları yapmanız için yeterlidir. Ancak ileri düzey SEO ayarlarına ihtiyaç duyuyorsanız, bu eklentilerin ücretli sürümlerini almanızda yarar var.

Tüm SEO eklentileri; sayfalarınıza anahtar kelimeler, meta başlıkları ve meta açıklamaları eklemenizi sağlar. Ayrıca Yoast gibi eklentiler içeriğinizde iyileştirme yapmanız gereken noktalar için uyarılar sunar.

Yoast, site haritalarının yanı sıra çok daha detaylı unsurlar ayarlayabilme olanağı sunan, en popüler SEO aracıdır. Ancak kullanması ve öğrenmesi biraz zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.