WordPress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress dünyanın en çok kullanılan web sitesi yazılımıdır. Bir çok avantajı kullanıcılara tamamen ücretsiz biçimde sunan bu yapı, aynı zamanda gelişmiş seo özelliklerini de kullanabilmenizi mümkün kılar. Her şeyden önce wordpress, yüz binlerce geliştiricisi olan ve düzenli olarak teknolojik gelişmeler ve google algoritmalarına bağlı olarak güncellenir. Hatta Google wordpress’in standartlarını algoritmasına ekleyebilir dahi. Zira çok büyük kurumsal siteler dahil milyonlarca wordpress tabanına sahip site bulunur. Elbette Google’ın bu siteleri görmezden gelmeyeceği gibi, sitelerin de bu yazılımı seçmesinde WordPress Seo uyumluluğunun etkisi vardır.

WordPress Seo Ayarları

WordPress normal koşullarda herhangi bir seo ayarlama altyapısıyla birlikte sunulmaz. Sitenizin seo ayarlarını yapabilmek için wordpress üzerine eklentiler kurmanız gereklidir. WordPress sağlıklı kodlarla size bu altyapıyı sunarak diğer her işlemi eklentilerle yapmanız için geliştirilmiş bir yazılımdır. Seo için gerekli olan link yapısı gibi bazı temel ayarların ardından sayfalarınız ve diğer ayarlarla ilgili olarak pluginleri kullanmanız gerekecektir.

Kalıcı bağlantı ayarları

WordPress ile yapılmış bir sitede en çok dikkat edilmesi gereken unsur kalıcı bağlantı ayarlarıdır. “url rewrite” ohlarak bilinen bu sistem sitenizin linklerinin hangi şekilde ifade edileceğini belirlemekte kullanılır. Örneğin, sitenizin herhangi bir sayfasının “/pageid?=12” gibi değil, “/seo-ayarlari” şeklilnde görüntülenmesini buradan yaparsınız. Ki bu ayar seo konusunda birinci eylem olmalıdır. Bunun yanında bu ayarı sık sık değiştirmeniz arama motoru görünürlüğünü etkileyeceğinden tavsiye edilmez.

Detaylı Seo Ayarları

WordPress üzerinde kullanılan ve sadece Seo için geliştirilen, Yoast, All in one Seo Pack, Seo Framework gibi yazılım eklentileri bu ihtiyacı karşılayabilmek için yeterlidir. Ancak belirtmek gerekir ki çok ileri düzey seo ayarlarına ihtiyaç duyuyorsak, bu pluginlerin ücretli sürümlerini almamız gerekecektir. Ancak ücretsiz sürümler de en azından hatalar yapmamızın önüne geçebilir.

Tüm Seo pluginleri sayfalarınıza anahtar kelimeler, meta başlıkları ve meta açıklamaları ekleyebilmenizi mümkün hale getirir. Ayrıca Yoast gibi eklentiler sayfanızın seo bakımından pek çok detayını iyileştirebilmeniz için size yol gösterir. Metnin hazırlanması, görsellerin yerleştirilmesi ve alt bilgilerinin girilmesi, metnin başlığının link denkliği, metnin içerisinde anahtar kelime kullanımı gibi bir çok özelliği size Yoast sunmaktadır.

Mevcut şartlar altında Yoast sektörün rakipsiz lideridir ve size site haritalarının yanı sıra çok daha detaylı unsurlar ayarlayabilme olanağı sunar. Ancak belirtmek gerekli ki Yoast kullanımı çok kolay bir uygulama değildir. Sistemi öğrenmek biraz zamanınızı alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
WordPress Site Hızlandırma Teknikleri
Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli…