WordPress SEO Eklentileri

WordPress siteler için geliştirilmiş SEO eklentileri, stabil Google kurallarına göre çalışmaktadır. WordPress sitenizde manuel olarak SEO yapmanız sizin tercihiniz olabilir fakat WordPress eklentileri ile işlerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Bu eklentilerin genel ve önemli bir özelliği, sitenizin kaynak tüketimini zorlamamasıdır. Öneride bulunacağımız 2 eklenti için ortak özellikleri sıralayalım.

 • Blog yazıları için anahtar kelime desteği.
 • Blog yazı analizi SEO uyumluluğu bilgilendirme
 • Otomatik XML oluşturucu.
 • Arama görünümü düzenleme seçeneği
 • İçerik görünümünü düzenleyiciler
 • Sosyal medya görüntüleme
 • Otomatik RSS oluşturucu
 • Google Search Console desteği
 • Yandex, Bing, Google desteği
 • Anahtar kelime, Meta, Title ve URL desteği vermektedir.

Eklentilerin ortak özelliklerinin yanında birbirinden farklı özellikleri de mevcut. Eklenti olarak tavsiyemiz YOAST SEO adlı eklentidir. Birçok kullanıcının kullandığı bu eklenti, sadece SEO konusunda değil site alt yapısında da gerekli ve yararlı iyileştirmeler yapmaktadır.

Önemli Not: Yazıda kurulumu yapılan eklenti örnek olarak alınmıştır. Eklenti kurulumu yapmadan önce, kurmak istediğiniz eklentinin indirilme sayısını, güncelleme sürümlerini ve temanıza uyumluluğunu kontrol ediniz.

Eklenti kurulumu için alttaki adımları takip ediniz.

Yoast SEO Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

1- WordPress admin panelinize giriş yapınız. ( siteadi.com/wp-admin.php )

2- Yönetim panelindeki sol menü de bulunan “Eklentiler >> Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız.

3- Sağ tarafta üst tarafta arama bölümüne “Yoast SEO” yazarak devam edin. Alt tarafta çıkacak olan eklentilerden seçili olanı yükleyiniz. (Eklenti yüklerken, güncellenme süresi, kurulum sayısı, ranking değeri ve tema sürümünüze uyumluluğuna dikkat ediniz.)

4- Hemen yükle diyerek kurulum işlemini başlatın daha sonra “Etkinleştir” butonu aktif olacaktır aktifleştirdikten sonra “Yüklü Eklentiler” sayfasına yönlendirileceksiniz. “YOAST SEO” eklentisinin altındaki “Ayarlar” sekmesine tıklayınız, veya sol menüde en altta eklenti ile gelen “SEO” menüsüne tıklayınız.

5- Açılan sayfa YOAST SEO nun genel ayarlar bölümüdür. Eklentiyi kurduğunuzda YOAST SEO aracı otomatik olarak ayarları standart olarak yapmaktadır. Eklentinin genel ana ayarları default olarak yapıldığı için sizin ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Blog yazısı yazarken Anahtar kelime ve etiketlere dikkat etmeniz yeterlidir.

 • Search Appearance: Google üzerinde web sitenin “TITLE” görünümünü ayarlayabilirsiniz
 • Arama Konsolu: Google Search Console doğrulaması yapabilirsiniz.
 • Sosyal: Sosyal medya hesaplarınızı yazabilirsiniz.
 • Araçlar: Yoast SEO eklentisinin geliştirdiği “içeri aktar/dışarı aktar, Dosya düzenleyici, Toplu düzenleyici” gibi araçları kullanabilirsiniz.

6- Blog yazısı yazarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermektedir. Ana anahtar kelime ile birlikte SEO yapılandırmasını yapan YOAST yazdığınız yazının, SEO konusunda ne kadar etkili olacağını puanlandırmaktadır. Hatalı olan cümleleri, kelimeleri hata olarak göstermektedir.

All in SEO Pack Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

1- WordPress admin panelinize giriş yapınız. ( siteadi.com/wp-admin.php )

2- Yönetim panelindeki sol menü de bulunan “Eklentiler >> Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız.

3- Sağ tarafta üst tarafta arama bölümüne “All in SEO” yazarak devam edin. Alt tarafta çıkacak olan eklentilerden seçili olanı yükleyiniz. (Eklenti yüklerken, güncellenme süresi, kurulum sayısı, ranking değeri ve tema sürümünüze uyumluluğuna dikkat ediniz.)

4- Hemen yükle diyerek kurulum işlemini başlatın daha sonra “Etkinleştir” butonu aktif olacaktır aktifleştirdikten sonra eklentinin ara yüzüne yönlendirileceksiniz. Eklentinin ara yüzünde yararlı dökümanlar bulunmaktadır. Genel ayarları görebilmek için“All in One SEO” sol menüde en üstte görebilirsiniz.

5- Eklentinin genel ayarlar bölümüne giriş yapınız. Yoast SEO gibi otomatik olarak default yapılandırmada çalışmaktadır. Dilediğiniz gibi yapılandırabilirsiniz.

Not: Turhost Web Hosting olarak tasarım ve yazılım desteğimiz bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans göstermek ve kullanıcıların sayfalarımızda rahatça gezinmesini sağlamak için oldukça önemli…
Devamı

SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Seo içerisine birçok unsuru alan kapsamlı bir çalışmadır. Seo uzmanları, web sitelerinin tasarımından, performans iyileştirmelerine, backlink uygulamalarında içerik…