WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?


WordPress, admin, editör ve kullanıcılar için farklı şekillerde yapılandırılabilen ve farklı yeti seviyelerine sahip kullanıcı ara yüzlerine sahiptir. Bu ara yüzler üzerinden veri girişleri yapılabilir, site yönetilebilir veya yetki seviyesine göre seo ayarlarını yapabilirsiniz. Dilerseniz kullanıcılar için şifre ile girilen kullanıcı hesabı yönetim birimleri de oluşturabilirsiniz. WordPress’in bu tarz ara birimlerine giriş yapabilmek için elbette kullanıcı adı ve şifre gerekecektir. Pekiyi wordpress şifresini unutursanız ne yapacaksınız? WordPress şifreleme nasıl yapılır?

Admin Paneli Üzerinden Sıfırlama

WordPress “siteadi.com/wp-login” giriş ekranında yer alan parola hatırlatma sekmesi, unuttuğunuz şifrelerinizi sıfırlayabilmeniz için size bir bağlantı gönderebilir. Buradaki sekmeye kullanıcı kaydı yaparken kullandınız e-posta adresinizi girmeniz işlemin tamamlanması için yeterlidir. E-posta adresinize bir sıfırlama iletisi gönderilerek işlem kısa sürede tamamlanabilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için wordpress’in e-posta gönderebiliyor olması gerekir. Ve tabii kaydolurken kullandığınız geçerli bir e-posta adresi yoksa veya bu e-posta adresini de unuttuysanız, bu şekilde şifre sıfırlama olanağınız kalmamış demektir. Bu seviyede şifre değişikliği yapabilmeniz için veritabanına erişebiliyor olmanız gerekir.

Mysql Veritabanı Üzerinden Sıfırlama

WordPress php ile yazılan ve veritabanı olarak Mysql kullanan bir web sitesi yazılımıdır. Mysql kullanabiliyorsanız, sitenin verileri ile her türlü işlemi phpmyadmin üzerinden yapabilirsiniz. Şifre değişikliği de bunlardan bir tanesidir. Unuttuğunuz wordpress şifrelerini sıfırlama işleminizi yapabilmek için öncelikle veri tabanı yönetim ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Bu işlemi hosting servis sağlayıcısının size verdiği panellerden yapabilirsiniz. Yönetim panelinde veritabanı veya mysql veri tabanı olarak belirtilen sekmeye giriş yaptıktan sonra, phpmyadmin sekmesine tıklayın. Site sizi farklı bir sekmede veya yeni bir pencerede veritabanına götürecektir.

DİKKAT: phpmyadmin üzerinde yapacağınız işlemler sitenizin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle diğer girdileri, eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz her hangi bir işlem yapmadan bizlere ulaşınız.

Phpmyadmin ekranına giriş yaptıktan sonra sol menüden sitemin veri tabanını seçelim. Açılacak menü içerisinde “User” satırına gidin ve tıklayın. Ana ekranda kullanıcıların listelendiği bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada sizin kullanıcı isminizi bulun. Bu noktada veri tabanına “password” girişi yapmanız gerekir. İlgili alanda şifrelenmiş bir yapı göreceksiniz. Sizin de şifre girişinizi bu şekilde yapmanız gerekir. Hangi şifreyi kullanıyor olursanız olun. MD5 gibi bir kodlama yöntemi ile bu şifreyi sıfırlamanız gerekir. Arama motoru üzerinde bir arama yaparak “MD5 creator” sonuçlarından uygun sayfaya gidin. Buradaki ekrana kullanmak istediğiniz şifreyi girin ve şifreleyin. Oluşturulan MD5 kodunu kopyalayıp, phpmyadmin sayfasındaki kullanıcı isminizin password kısmına girin. İşlem tamamlandı, mysql sorguyu otomatik olarak kaydetti ve şifreniz değiştirildi.

 

WordPress şifrenizi unuttuysanız eğer destek sayfamızda hazırladığımız detaylı dökümanımızıda inceleyerek değişiklik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlgili alana aşağıdaki bağlantıdan ilerleyebilirsiniz.

WordPress Şifremi Unuttum, Ne Yapabilirim?


Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir