WordPress Web Sitenizin Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Düşürülebilir?

WordPress Web Sitenizin Yüksek CPU Kullanımı Nasıl Düşürülebilir?

WordPress, en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Ücretsiz olması ve oldukça geniş bir uygulama ve tama yelpazesine sahip olması nedeniyle birçok web sitesi sahibinin tercihidir.

Bununla birlikte WordPress ile oluşturulmuş sitelerde, yoğun trafik olmasa da yüksek CPU kullanımı; hosting hesaplarının askıya alınması ya da sayfalarının geç yüklenmesine neden olabilir. WordPress hosting hesabınızda işlemci kullanımını minimal seviyede tutmak için:

  • Gereksiz Eklentileri (Plugin, Widget) Kaldırın!

WordPress’te en çok kaynağı eklentiler tüketir. WordPress sürümlerine paralel olarak güncellenmezlerse düzgün çalışmamaya başlar. Bu nedenle sadece güvenilir eklentileri yüklemeniz ve kullanılmayanları kaldırmanız önemlidir.

Fazla sayıda eklenti ve uygulama sunucunun aşırı yüklenmesine neden olacaktır.

  • Eklentileri Son Sürüme Güncelleyin!

Eklentileri güncellemek her zaman kolay olmayabilir. Güncellemeler sonucu yaptığınız değişiklikleri kaybedebilirsiniz. Bu nedenle eklentilerinizi destek sayfalarına göz atarak dikkatlice güncelleyiniz.

  • Veritabanı Tablolarını Düzenli Olarak Optimize Edin!

Yüksek performans için belirli aralıklarla PhpMyAdmin veritabanı yönetim panelinize giriş yaparak veritabanı tablolarınızı optimize edin. Optimize edilmeyen tablolar işlemci kullanımını arttırır ve sunucunun aşırı yüklenmesine neden olur. Tablolarınızı gözden geçirerek gereksiz verileri de silebilirsiniz.

  • Temalarınızı Dikkatli Seçin!

Temalar da aşırı işlemci kullanımına neden olabilir. Çok fazla temanız varsa kullanılmayanları kaldırın veya güncelleyin. Temalar ne kadar komplike olursa işlemciye o kadar yük bindirmektedir.

Sade ve optimize edilmiş temalar daha iyi çalışır ve daha az kaynak tüketir.

Bazı temalar eklentilere sahip olabilir, bu durumda temalar ile birlikte eklentilerini de güncellemeyi unutmayınız. Nispeten daha az sorguları olan, hafif temalar kullanmaya özen gösteriniz.

  • WordPress’i Güncel Tutun!

Eski sürümü kullanmaya devam etmek meydana gelebilecek güvenlik açıklarına karşı korunmasız kalmanıza neden olabilir. Yeni sürümler her zaman güvenlik ve optimizasyon bakımından daha iyidir. Mevcut güncellemeleri en kısa sürede yüklemeyi unutmayınız.

  • PHP veya Veritabanı Sorgularınızı Azaltın!

PHP yazılımları ve Veritabanı sorguları da aşırı işlemci kullanımına neden olabilir. Web sitenizi önbellekleme (caching) bir yere kadar faydalı olabilir ancak belirli PHP/Veritabanı sorguları için işe yaramayacaktır. Bu nedenle uygulamalarınızın dökümantasyonlarını dikkatlice okuyunuz ve gereksiz seçenekleri kullanıma kapatınız.

  • Index.php Dosyanızdaki Yükü Azaltın!

Günün en yoğun saatlerinde, index.php dosyanızda ve ana sayfanızda bulunan içerikler sunucu üzerinde büyük bir yük oluşturabilir. Bu nedenle index.php dosyanızı basit tutmaya, gönderi sayısını ve yüksek çözünürlüklü resim adedini azaltmaya çalışın. Web sitenizdeki medya dosyaları için CDN hizmeti kullanmanız çok daha iyi olacaktır.

  • WP-Cron Görevini Kapatın!

WP-Cron zamanlanmış görevini kapatın veya her saat başı çalışacak şekilde yapılandırın. Bu işlem CPU üzerinden büyük bir yükü kaldıracaktır. WP-Cron tüm zamanlanmış görevleri yönetir ve bazı web siteleri için gerekli olmamasına rağmen etkin bir şekilde çalışmaktadır.

  • Aşırı CPU Kullanan Eklenti ve Uygulamalardan Kaçının!

Genelde yedekleme ve güvenlik eklentileri aşırı CPU kaynağı tüketir. Ancak güvenilir ve kaliteli bir sağlayıcının uygulamalarını ve eklentilerini kullanınız.

  • Önbellek Uygulamaları Kullanın!

Çeşitli önbellek uygulamaları (örneğin W3 Total Cache) ve eklentileri kullanarak CPU, veritabanı ve trafik kullanım oranlarınızı büyük oranlarda düşürebilir, sayfalarınızın görüntülenme hızlarını arttırabilirsiniz.

WordPress W3 Total Cache eklentisinin kurulum adımlarını görüntülemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.