Yapay Zeka (AI) Destekli Siber Saldırılar

Yapay Zeka (AI) Destekli Siber Saldırılar

Yapay zeka (AI) destekli siber saldırılar hayal edemeyeceğimiz yıkıcı etkiler yaratma kapasitesiyle ve “etik anlayış” geliştirmekten yoksun doğasıyla büyük endişe kaynağı olma yolunda ilerliyor.

Yüz tanımadan, sanal asistanlara kadar gün içinde karşılaştığımız çok sayıda cihazda yapay zeka kullanılmaktadır. Yapay zekanın alt kümesi diyebileceğimiz Makine öğrenmesi (ML) olarak bilinen tekniğe dayanan bu tip teknolojiler; zaman ve enerjiden tasarruf etmek için tekrarlanan görevlerin otomatikleşmesine, işletmelerin daha iyi ürünler geliştirmesine, sağlık hizmetlerinde devrimlere katkıda bulunabilecek ve doğal kaynakları korumaya yardımcı olabilecek önemli bir potansiyele sahiptir.

Makine öğrenmesi, verileri analiz edip kalıplar belirleyebilen ve minimum insan müdahalesi ile kararlar alabilen, kendi kendine öğrenme teknolojisi olarak tanımlanabilir. Yapay zekanın bu heyecan verici alt alanı hakkında detaylı bilgi için Makine Öğrenmesi (Machine Learning) Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri; büyük avantajlar sağlamalarının dışında siber suçlular tarafından gerçekleştirilen saldırıları iyileştirmek adına kötüye de kullanılabilir. Örneğin siber korsanlar spam saldırıları için botnet kullandığında saldırı başarısız olursa, botlar kendi hatalarından öğrenebilirler ve ikinci denemeleri ilkinden daha isabetli ve verimli olur, üçüncünün başarı oranı ise oldukça yüksek olacaktır. Çünkü modern AI, insanlar kadar öğrenme yeteneğine sahiptir. Ne kadar çok veri tüketirse, o kadar bilgili olur ve giderek daha karmaşık işlemleri nefes kesici bir hızla gerçekleştirmeyi başarabilir.

Yapay Zeka (AI) Destekli Siber Saldırı Nedir?

Yapay Zeka (AI) Destekli Siber Saldırılar, Yapay Zeka (AI) Destekli Siber Saldırı Nedir?
Siber suçluların şu anda kullandığı tüm teknikler, yapay zekanın yardımıyla geliştirilebilir olduğundan şirketlerin karşılaştığı tehditlerin gelişmişlik düzeyi sürekli olarak artmaktadır.

Yapay zeka destekli siber saldırılar, geleneksel siber saldırıların yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileriyle zenginleştirilmiş oldukça tehlikeli türleridir.

Yapay zeka siber saldırıları otonom olarak gerçekleşebilir, operasyonlarını gizleyebilir ve düzenli faaliyetlerde bulunabilir. AI, saldırıların hızını ve hacmini artırmada, kişileri taklit etmede ve siber güvenlik önlemleri tarafından ilişkilendirilmeyi ve algılanmayı zorlaştırmada son derece etkilidir.

AI’nın büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde analiz etme yeteneği, saldırının hedeflenen kuruluşa en iyi şekilde uyarlanmasında büyük rol oynar. AI, birden fazla kaynaktan bilgi çekerek gelişmiş saldırıları özelleştirebilir. Özellikle profesyonel suç ağları tarafından yürütülen bu tür siber saldırılar, kuruluşların güvenlik önlemlerini alt üst edecek hıza ve yetkinliğe sahip olabilir.

Normalde siber suçlular bir kurbana saldırdığında para veya hassas bilgileri çalmak, zengin olmak, itibara zarar vermek gibi hedefler söz konusudur. AI bu tip görevleri çok daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlayabilir. Parolaları kırabilir, pasaport verilerini ve finansal kimlik bilgilerini çalabilir, organize hizmet reddi saldırıları yapabilir. Hatta ulusal güvenlik sistemi, enerji santralleri veya sağlık veri tabanlarını hedefleyerek binlerce insanın banka hesaplarına, elektriğe veya temel tıbbi hizmetlere erişimi kaybetmesine neden olabilir.

Bu kötü amaçlı saldırılar, kendi keşfettiği zayıf noktaları hedefleyerek veya neden olduğu hasarı en üst düzeye çıkarmak için bir sistemin güvenilir öğelerini taklit ederek, bulaştığı ortama kolaylıkla uyum sağlayabilir.

Yapay zeka destekli kötü amaçlı yazılımlar, siber tehditlerden koruma çözümlerinin algılamasını önlemek için kendi kendini yok etme veya kendi kendini duraklatma yeteneğine de sahiptir.

AI ve ML’nin Siber Suçlarda Kullanım Örnekleri

AI ve ML'nin Siber Suçlarda Kullanım Örnekleri
AI destekli siber saldırılar; ulusal güvenlik sistemi, enerji santralleri veya sağlık veri tabanlarını hedefleyerek binlerce insanın banka hesaplarına, elektriğe veya temel tıbbi hizmetlere erişimi kaybetmesine neden olabilir.

Yapay zeka destekli siber saldırılar söz konusu olduğunda, kimlik avı ve spam, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Kötü amaçlı yazılımlar daha kolay hareket etmek için AI ile güçlendirildiğinde, kendisini ele vermeden dahili sistemleri araştırabilir ve kendi iletişimlerini harmanlamak için ağ trafiğini analiz edebilir.

Dahası siber suçlular bir makine öğrenmesi yöntemi olan “derin öğrenme”yi (Deep Learning) kullanarak kullanıcının tanıdığı veya güvendiği bir kişinin sesini taklit eden ses dosyaları oluşturabilir. Deepfake denen bu teknoloji bir kişiye ait görüntü, ses kaydı veya videoyu değiştirerek milyonlarca dolara mal olan dolandırıcılıklara neden olabilir. Örneğin İngiltere merkezli bir şirketin CEO’su “deep fake” yüzünden meslektaşıyla konuştuğuna inanarak bir tedarikçinin banka hesabına 220.000 € aktarmıştır. Mart 2019’da gerçekleşen bu olayda saldırganlar yakalanamamıştır. Siber risklerin en yenisi deepfake, artık gözlerimize ve kulaklarımıza güvenemeyeceğimizin göstergesidir. Deepfake Nedir? adlı yazımızdan yapay zekanın siber suçluların elinde nasıl bir tehdite dönüştüğünü anlayabilirsiniz.

Siber suçluların bu gelişmiş teknolojileri kötüye kullanabileceği diğer örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Siber suçlular, makine öğrenimi ve yapay zeka kullanarak bir insanın yazmış olabileceği algısı yaratan içerikler oluşturabilir ve bu içerikleri kimlik avı ve spam e-postaları oluşturmak için kullanabilir. Bu içeriklerin çeşitli dillerde oluşturulabilmesi küresel çapta siber suçların kapsamını artırabilir. Saldırganlar ayrıca manipülatif kampanyalarının oluşturulması ve yayılması için AI ve ML’yi kullanabilir.Hangi tür içeriğin daha etkili olacağını belirlemek için de birtakım algoritmalar kullanabilirler.
  • AI destekli saldırılarda sahte e-postaları, güvenilir kişilerden gelen gerçek e-postalardan ayırt etmek zordur. Bu saldırıların, kimliğine bürünülen kişinin tarzını benimseyen yanıtlar oluşturması ve önceki yazışmalara atıfta bulunması zor değildir.
  • Kötü amaçlı yazılımlar, insanların ve geleneksel güvenlik araçlarının algılayamayacağı derinlikte eylemler gerçekleştirebilir. Örneğin virüslü cihaz tarafından kullanılan toplam bant genişliğine bağlı olarak, boyutu dinamik olarak değişen bir yük gönderebilirler.
  • Siber suçlular, yanlış bilgi üretmenin yanı sıra, yapılandırılmamış belgelerden yapılandırılmış verileri çıkarmak için AI ve ML’yi kullanabilir. Örneğin, veri dökümlerinden veya güvenliği ihlal edilmiş ağlardan kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler elde edebilirler. Kredi kartlarını, telefon numaralarını ve adresleri rastgele metinlerde tanımlayabilen uygulamalar geliştirip daha hedefli ve karmaşık veri kazıma tekniklerine başvurabilirler.
  • Yakın zamanda siber suçluların, güvenlik önlemlerini devre dışı bırakmak için derin sinir ağlarını kullanarak yapay zeka destekli fidye yazılımlarıyla karşımıza çıkabileceği öngörülmektedir. Bu yazılımlar; kritik altyapı ve temel hizmetleri yöneten şirketler, şehirler ve hükümetleri savunmasız hale getirebilir. Siber suçlular, ağın boyutu ve e-posta görüşmeleri gibi bir dizi parametreye dayalı olarak fidyelerin miktarını en doğru şekilde belirlemek için de makine öğrenmesini kullanabilirler.
  • Otomatik aramalar şeklinde gerçekleştirilen istenmeyen çağrılar, en yaygın tüketici şikayetleri arasında yer alır. Dolandırıcılar, ML ve AI gibi gelişmiş teknolojilerle otomatik arama sistemlerine akıllı otomasyon ekleyebilir ve hangi tür kurbanların dolandırılma olasılığının daha yüksek olduğunu keşfedebilir.
  • Yapay zeka destekli saldırılarda veriler dünya çapında milyonlarca kullanıcıdan toplanabilir. Bu saldırılar, örneğin LinkedIn verilerini araştırarak şirketinizde çalışan veya şimdiye kadar çalışmış olan her bir çalışanı bulabilir. Daha sonra çalışanların ev ağlarının her birine saldırıp içlerinden birinin şirket ağına bağlanmasını bekleyebilir.

Yapay Zeka Destekli Siber Saldırılardan Korunma Yolları

Makine öğrenimi ve yapay zeka destekli bilgisayar korsanlığı tekniklerinin yaygınlaşmasıyla birlikte siber güvenlik uzmanları yapay zekayı ateşe ateşle karşılık verecek şekilde çözümün bir parçası haline getirmeye çalışmaktadır.

Siber suçla mücadele alanında, yapay zeka, insanların erişemeyeceği olağanüstü kısa zaman dilimlerinde milyarlarca veri noktasını hızla ayrıştırarak, kurumsal siber güvenlik önlemlerinde etkili olabilir.

Otonom yanıt olarak bilinen savunma amaçlı yapay zeka, günlük işleri etkilemeden devam eden saldırıları kesintiye uğratabilir. Yeni ve anormal davranış kalıplarını tanımlayabilir ve fidye yazılımını durdurabilir. Veri seti büyüdükçe ve karar verme konusunda daha fazla geri bildirim aldıkça, daha fazla deneyim kazanabilir ve ağınızı savunma görevinde daha iyi hale gelebilir.

Nesnelerin interneti de oyunda olduğundan ve ağı tehlikeye atma konusunda zayıf halkalar oluşturduğundan yapay zeka destekli siber saldırılara karşı önlem almada günlükleri izlemek ve davranışsal anormalliklere karşı uyanık davranmak son derece önemlidir.

Yapay Zeka Destekli Siber Saldırılardan Korunma Yolları
Yapay zeka destekli kötü amaçlı yazılımlar, siber tehditlerden koruma çözümlerinin algılamasını önlemek için kendi kendini yok etme veya kendi kendini duraklatma yeteneğine de sahiptir.

Yapay zeka, ağ izlemede normal davranış için bir temel oluşturup sunucu erişimi ve veri trafiğindeki tutarsızlıkları anında belirleyebilir, izinsiz girişleri erken tespit edebilir. Bu nedenle AI ile savaşmak için günlüklerinizi izlerken sonsuz değişkenler içerebilen yapay zeka ve makine öğrenmesi yazılımlarından faydalanmanız önerilir.

Ek olarak yapay zeka destekli siber saldırılardan korunma konusunda aşağıdaki önlemler alınabilir:

  • Bu yeni saldırıların daha önce bilinmeyen teknikleri ve araçları kullanması muhtemeldir, bu nedenle kodunuzdaki riskleri anlamak her zamankinden daha önemlidir. Yazılım kodunuzu hatalar, kötü amaçlı yazılımlar ve davranışsal anormallikler için analiz ettiğinizden emin olmalısınız.

  • En zayıf halka “insan” unsurudur, siber güvenlik eğitimlerine rağmen, çalışanlar ciddi risklere sebep olabilecek kimlik avı e-postalarına tıklamaya devam etmektedir, hatta çalışanların şirket otoparkında bulduğu USB’leri şirket bilgisayarlarına takmaları gibi yöntemlerle başarılı olan siber saldırılara rastlanmıştır. Bu nedenle sıkı güvenlik politikaları uygulanmalı ve düzenli siber güvenlik eğitimleri ile personel güncel tehditlere karşı uyarılmalıdır.

Özet

Siber suçluların elinde yapay zeka, tüm ülkelerin ve kuruluşların üstesinden gelmek için hazırlıklı olmaları gereken ciddi bir tehdide dönüşmüştür.

Siber saldırılarda birincil saldırı taktiği olarak henüz ana akım olmasa da yapay zeka (AI) ve makine öğrenmesinin; siber saldırıların hacmini ve karmaşıklığını artıracağını öngörmek zor değildir.

Siber suçluların şu anda kullandığı tüm teknikler, yapay zekanın yardımıyla geliştirilebilir olduğundan şirketlerin karşılaştığı tehditlerin gelişmişlik düzeyi sürekli olarak artmaktadır.

AI’nın öğrenme ve uyum sağlama becerisi, yüksek düzeyde özelleştirilmiş ve insanı taklit eden siber saldırıların yaygınlaştığı bir çağı başlatabilir. Yapay zeka destekli siber saldırılar yıkıcılığı tahmin edilemeyecek sonuçlar getirme potansiyeli nedeniyle hükümetler ve şirketler tarafından ciddiye alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.