Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

Bugün Yapısal Veri Nedir?, SEO için Neden Önemlidir? sorularını Google arama sonuçlarında ön plana çıkmak isteyenler için yanıtlıyoruz.

Bildiğiniz gibi normalde tüm web siteleri arama sonuçlarında (SERP) aşağıdaki gibi URL, başlık etiketi ve meta açıklama içerecek şekilde listelenir.

Google SERP

Ancak normal arama sonuçlarından daha dikkat çekici olan ve bu yüzden de daha yüksek organik tıklama oranına yol açabilecek bir listeleme türü daha söz konusudur: Zengin Sonuç anlamına gelen Öne Çıkan Snippet (Rich Snippet).

Rich Snippet, zengin sonuç, öne çıkan snippet
Yapılandırılmış veriler, SERP’lerde web sitenizin içeriğini öne çıkan snippet ile vurgulamaya yarar.

Arama motorlarında rakiplerinize göre önemli sayılabilecek avantajlar elde etmenizi sağlayan bu özellik yapısal verilere göre oluşturulur. Yapısal veriler bir sayfanın HTML’sine eklenen ve arama motorlarının anlayacağı formatta yazılmış kod parçalarına denir.

Bir web sayfasının içeriğini sınıflandırmak için kullanılan standart bir format olarak da tanımlayabileceğimiz yapısal veriler Google’ın bilgilendirici, geniş pasajlar oluşturarak sitenizi arama sonuçlarında en üstte sıralamasına yardımcı olur.

Google Asistan ile arama yapıldığında öne çıkan snippet’ler sesli olarak da okunabilir. Backlinko verilerine göre, sesli arama yanıtlarının % 40,7’si Öne Çıkan Snippet’lerden gelmektedir.

Yapısal veriler, arama motorlarının kolaylıkla işleyebileceği şekilde içeriğinizin koda dönüştürülmesini ve web sitenizin arama sonuçlarında öne çıkmasını sağlar.

Position zero (Sıfır konumu / sıfırıncı konum) olarak bilinen zengin pasaj konumunun SERP’lerde rekabet etmenin yeni yolu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sonuç sayfasında diğer sitelerden daha çekici pasajlara sahip olmak daha fazla tıklamaya yol açacaktır, ancak zengin snippet’ler bir sıralama faktörü değildir. Hatta web sitenize kolaylıkla yerleştirebileceğiniz bu veri kodlarını eklemiş olsanız bile Google her zaman sayfanızı sıfır konumunda göstermeyebilir.

Schema.org Nedir?

Schema.org Nedir?
Schema.org, arama motorları tarafından desteklenen tüm yapılandırılmış veri türlerini içeren geniş bir kod koleksiyonudur.

Schema.org, 2011’de Google, Microsoft (Bing), Yahoo! ve Yandex’in katkısıyla ortaya çıkmış olan yapılandırılmış veriler için ortak kelime dağarcığı sağlama girişimi olarak tanımlanabilir.

Yapısal verilere dair kod biçimlerinin sınıflandırıldığı Schema.org/Product‘ı inceleyerek örneğin, bir restoranın web sitesindeki rezervasyon sistemi, menü ve derecelendirmelere dair bilgileri yapılandırılmış hale getirebileceğiniz kodlara ulaşabilirsiniz. Böylece sitenizde sattığınız ürünün renk ve boyut gibi bilgilerinin de snippet’inizde gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Schema.org’dan kod örneklerini kopyalayabilir, özel tercihlerinize göre bunları uyarlayabilirsiniz. Dilerseniz bunun için SEO araçlarını da kullanabilirsiniz.

JSON-LD Nedir?

JSON-LD, Schema.org’un sunduğu Microdata veya RDFa gibi bir kod yazma şeklidir ve diğerlerinden daha çok kabul görür, Google’ın da tercihidir. Kodun derinliklerine inmenizi gerektirmediği için teknik bilgi sahibi olmayanlar açısından da en iyi seçimdir. Yapılandırılmış verilerin işleyiş şeklini anlamak ve JSON-LD örnekleri için Google Arama Merkezi dökümanlarını incelemeniz önerilir.

Google’ın Yapısal Verilerle İlişkisi

Arama sonuçlarında pasajınıza daha fazla ayrıntı ekleyen yapılandırılmış verilerle fiyat, yorum sayısı, derecelendirme veya pişirme süresi gibi önemli bilgiler sayfayı ziyaret etmeden görünür hale gelir. Bu da tıklamalar konusunda ikna edici olabilir. Örneğin, SERP’de ikinci sırada yer alan ancak birincisinden daha ucuz olan bir ürün daha fazla kişi tarafından tıklanabilir.

Uçuş bilgileri, makaleler, kitaplar, ürünler, iş ilanları, etkinlikler gibi farklı kullanım durumlarına göre çok sayıda rich snippet türü bulunur. Örneğin, bir haber makalesi, “Başlıca Haberler” bandında görselleriyle öne çıkarılabilir. Hangi tür pasajların hangi kodlarla desteklendiğini görmek için Google’ın Arama Galerisi‘ne göz atabilirsiniz.

En sık kullanılan zengin sonuç kategorilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kuruluş: Bu kategori bir kuruluşla ilgili adres, logo ve iletişim bilgilerini içeren Bilgi Grafiği (Knowledge Graph) oluşturulmasına yardımcı olur. Böylece Google’ın daha alakalı arama sonuçları sunması kolaylaşır.
Google SERP - Rich snippet - Kuruluş, bilgi grafiği, bilgi paneli
  • İncelemeler (Reviews): Beş yıldız üzerinden derecelendirmeler şeklinde görüntülenen incelemeler, kullanıcıların kararında etkili olabilmektedir.
Google SERP - Rich snippet - İnceleme
  • Tarifler: Bir yemeği hazırlama süresinden malzemelerine, kalori bilgisinden görsellerine çoğu detayı web sayfasından SERP’e taşır. Yapılandırılmış veriler olmadan, Google ve diğer arama motorları tarifin ne kadar sürede hazırlanacağı ve adımlarını anlamakta güçlük çeker.
Google SERP - Rich snippet - Tarif
  • Başlıca Haberler (Top Stories): Bir sitenin, arama sonuçlarında en çok okunan haberler bandında görünmesine izin verir.
  • Video: Arama motorları sayfanızdaki videoları “izleyemez”. Bu nedenle, yapısal verileri kullanarak videolarınızın neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olmanız önerilir.
Google SERP - Rich snippet - Videolar
  • Etkinlikler: Tarih, saat, konum bilgileri içeren bu rich snippet türü, hızlıca bilgi almak isteyenler için büyük bir kolaylık sunar.
Google SERP - Rich snippet - Etkinlikler

Yapılandırılmış Verilerin SEO Açısından Önemi

Yapılandırılmış veriler arama motorlarının sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu anlamasını kolaylaştırmakla kalmayıp arama sonuçlarınızın tıklanma olasılığını artıracak şekilde daha çekici zengin pasajlara dönüşmesini sağladığı için önemlidir. Tıklama oranlarının yüksek olması, daha üst sıralarda listelenmeye yol açar: Google’daki ilk konum için ortalama tıklama oranı % 30 civarındadır ve ilk sayfanın en altında yer alan 10. sıra için bu oran % 2’lere kadar düşer.

Rich Snippet denen ve yapısal veriler ile oluşturulan geniş pasajlar anlamsal aramaları destekler, sıradan arama sonuçlarından sıyrılır ve tıklama oranını artırır.

Ayrıca söz konusu pasajda makalenizde yer alan bilgilerin bir parçasını görüntülendiğinden ziyaretçilerin web sitenizde hayal kırıklığına uğrama olasılığı düşüktür. Bu, sitenizde daha uzun süre kalma ihtimali olan ziyaretçilerin sitenize gelmesi açısından önemlidir ve hemen çıkma oranını düşürebilir.

Öne Çıkan Snippet’ler için optimizasyon yapmamak, sektörünüzde bir otorite olarak konumlanma fırsatını rakiplere sunmanız anlamına gelebilir. Bu nedenle yapılandırılmış verilerin nasıl uygulandığını öğrenmeniz önerilir. Ancak yapılandırılmış verilerin bir sıralama faktörü olmadığı, Google botları için yararlı olsa da SEO’nuzu doğrudan etkilemediği unutulmamalıdır. Bu nedenle yapılandırılmış verileri, uzun vadede sıralamanızı iyileştirebilecek, marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmaya yarayan bir yardımcı gibi düşünebilirsiniz.

Yapılandırılmış Veriler Nasıl Kullanılır?

Yapılandırılmış Veriler Nasıl Eklenir?

Yapılandırılmış verileri kullanmak için doğru kodu bulmanız, uyarlamanız ve bunu sitenize yerleştirmeniz gerekir. Peki nasıl?

Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı‘nı kullanarak Google’a web sayfanızdaki öğeleri tanıtabilir ve oluşturulan HTML dosyasını indirebilirsiniz. Bu aracı kullanırken Google’ın sıraladığı kategorilerden birini seçip “Etiketlemeyi Başlat” a tıklayın. Sonraki sayfada soldaki bölmeden sayfanızdaki öğeleri ad, başlık, tarih gibi etiketlere göre seçerek işaretlemeniz ve sağ üst köşedeki HTML Oluştur butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada “JSON-LD”nin seçili olmasına dikkat edin çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi JSON-LD Google’ın tercih ettiği yapısal veri türüdür.

Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı

Elde ettiğiniz kodu web sitenize manuel olarak eklemeyi seçerseniz web sitenizin zarar görmemesi için çok dikkatli olmanız gerekir. Herhangi bir kodla uğraşmak istemezseniz ve WordPress kullanıyorsanız, her bir sayfa ve makale için içeriğin türünü arama motorlarına bildirmenizi kolaylaştıran Yoast SEO gibi eklentiler kullanarak yapılandırılmış verilerin web sitenize otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz.

yapısal veri eklentisi

Web sitenize dahil ettiğiniz yapılandırılmış verilerin Google Arama sonuçlarına eklenmeye uygun olması için Yapılandırılmış Veri Genel Yönergeleri‘ne uyulması önemlidir. Bu kuralları ihlal eden sitelerin, Google Arama’da daha düşük sıralamalarda yer alabileceği veya “zengin sonuçlara uygun değil” olarak etiketleneceği Google tarafından duyurulmuştur.

zengin sonuçlar testi

Dilerseniz sayfanıza yapısal veri kodlarını ekledikten sonra sayfada hangi zengin sonuç türlerinin bulunduğunu, yapılandırılmış verilerinizle ilgili hataları veya önerileri gösteren Zengin Sonuç Testi‘ni de çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, müşterilerinize HTML ile biçimlendirilmiş e-postalar gönderiyorsanız İşaretleme Yardımcısını, Gmail’in verilerinizin kullanışlı biçimlerde sunabilmesini sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Özet

Yapılandırılmış veriler ya da yapısal veriler arama motorlarının bir web sayfasında yayınlanan içeriğin tam olarak ne hakkında olduğunu anlamasına yarar. Böylece bir sayfa zengin pasajlar şeklinde arama sonuçlarının en üstünde sıralanabilir. Bu zengin sonuçlar yalnızca, bir sayfa; yapılandırılmış veriler içerdiğinde görüntülenebilir.

Özetle organik trafiği artırmak ve hemen çıkma oranını düşürmek isteyenlerin Yapısal veri nedir? sorusunun yanıtlarıyla SEO çalışmalarını güçlendirmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.