Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret SEO

Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret SEO

Potansiyel müşteriler kazandırması ve dönüşümler sağlaması nedeniyle SEO’yu anlamak artık işletmeler için büyük bir zorunluluktur.

SEO; sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olan dijital pazarlama stratejisidir. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlayan SEO; organik trafik elde etmek için web sitenizle ilgili bazı düzenlemeler yapmanızı gerektirir. Bu düzenlemeler; satışlarını, marka bilinirliğini ve sektörel itibarını artırmak isteyen işletmelerin E-Ticaret SEO Nedir? sorusunu sormasını gerektirir:

E-Ticaret SEO Nedir?

Google gibi bir arama motorunda arama yaptığımızda açılan sonuç sayfasına SERP denir. E-ticaret SEO, ürün sayfalarınızın SERP’lerdeki ilk on organik arama sonucu arasında görünmesini sağlayarak satışlarınızın artmasına yardımcı olur.

Arama sonuçlarından pay kapmanızı sağlayan E-Ticaret SEO; potansiyel müşterilerin kullandığı arama terimleri için olabildiğince üst sıralarda listelenmenizi amaçlar.

E-Ticaret SEO stratejileri; site yapısı, teknik SEO, anahtar kelime araştırması, içerik stratejisi, sayfa içi SEO ve link oluşturma gibi temel SEO tekniklerinin; kullanıcı deneyimine odaklanmasıyla başarıya ulaşır.

E-ticaret SEO; uyguladığınız anda hızlı sonuçlar veren basit bir strateji değildir. Tüm dijital pazarlama uygulamalarında olduğu gibi, zamana ihtiyaç duyar. Sitenizde tutarlı trafiğin oluşması bir yılınızı alabilir.

E-Ticaret SEO Neden Önemli?

E-Ticaret SEO Nedir? , E-ticaret SEO Neden Önemli?, seo
Online alışverişlerin neredeyse yarısının bir Google araması ile başladığı biliniyor.

Organik aramalar öyle önemli bir satış kanalı haline geldi ki artık kimse trafiğin yüzde 92’sinin Google aramasının ilk sayfasında görünen web sitelerine gittiğini gösteren araştırmalara şaşırmıyor.

Ancak elbette ki trafik her zaman satışa olumlu etki etmiyor. Satın almaya hazır nitelikli trafiği mağazanıza yönlendirmek önemli. Arama motorlarından gelen ve diğer tüm dijital pazarlama kanallarını gölgede bırakan trafiğin değerlendirilebilmesi de e-ticaret SEO’nun oyuna girmesini gerektiriyor.

E-ticaret SEO doğru uygulandığında; hedeflenen organik trafiği yani ürünlerinizi satın almayı düşünen ziyaretçileri web sitenize çeken dev bir mıknatısa dönüşür. Üstelik E-ticaret SEO’ya yatırım yapmak; marka bilinirliğinin, sektörel otoritenin ve itibarın artmasına katkıda bulunduğundan, online mağazanıza gelen ücretsiz trafiğin yıllar boyunca sürmesini sağlar.

Ayrıca büyük markalar dijital pazarlama bütçelerinin çoğunu hızla SEO’ya kaydırsa da online mağazaların çoğunun hala arama motoru optimizasyonuna gerektiği gibi yatırım yapmadığı bir gerçek. Bu; küçük işletmelerin ve yeni girişimlerin bile etkili bir e-ticaret SEO yaklaşımı ile birçok rakibi geçebileceği anlamına geliyor.

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru şirketlerinin; sıralamaları belirlerken kullandıkları algoritmaları, formülleri ve kriterleri tam olarak açıklamamaları, genellikle yeni başlayanların e-ticaret SEO’nun nasıl uygulanacağı konusunda kendilerini büyük bir karışıklığın içinde bulmalarına neden olur.

Başarılı e-ticaret SEO stratejileri; tüm ziyaretçileriniz için sorunsuz, kolay ve ilgi çekici alışveriş deneyimine sahip olabilecekleri online bir mağazaya sahip olmanız anlamına gelir. Kullanıcı deneyimini iyileştirdiğinizde arama motoru sıralamalarınızın yükselmesi tesadüf değildir.

Bu nedenle, sizi ilk sayfaya neyin taşıyacağı ile ilgili teorileri ve tartışmaları derinlemesine incelemek yerine, herkes tarafından başarının anahtarı olduğu kabul edilen temel e-ticaret SEO uygulamalarını açıklamaya çalışacağız:

Site Yapısı

Site Yapısı, seo, e-ticaret seo
Site yapısı etkili bir e-ticaret SEO stratejisinin en temel parçasıdır.

Bir işletmenin nasıl yapılandırıldığını anlamak için organizasyon şeması ne kadar önemliyse site mimarisi de e-ticaret siteniz için benzer şekilde önemlidir. Site yapısı hiyerarşiyi ve sayfalar arasındaki ilişkileri gösterir.

Basit bir site yapısı, arama motorlarının sitenizde gezinmesini ve müşterilerinizin satın alma yolculuğunu kolaylaştırır. Ayrıca içeriğinizi arama motorlarının anlayacağı şekilde düzenlediğinden üst sıralarda listelenme potansiyelinizi etkiler.

Bu nedenle, kategori sayfalarını optimize etmek ve bağlantılar oluşturmak için saatler harcamadan önce sitenizin hiyerarşisini tanımlamak çok önemlidir. Bu ilerde ürün gruplarınızı genişletmenizi de kolaylaştıracaktır.

site hiyerarşisi, web sitesi mimarisi, site yapısı, seo

E-ticaret sitelerinin site mimarisi oluşturulurken ana sayfadan ürün sayfasına gitmek için mümkün olduğunca az tıklama gerektiren tasarımlara odaklanması önerilir. Ayrıca mimariyi ana sayfadan ürün sayfalarına mantıklı bir yolda ilerleyecek şekilde hedeflenen anahtar kelimelere dayandırmak gerekir.

Böylelikle kullanıcıları satın almak istedikleri ürünlere çeken anahtar kelimeler için daha iyi sıralamalar elde edilebilir.

E-ticaret sitenizin yapısını oluşturmak için;

  • Öncelikle web sitenizdeki tüm ürünlerin bir listesini yapın.
  • Ürünleri kategorilere göre düzenleyin. Kategoriler için seçtiğiniz anahtar kelimeler çok geniş olursa arama amacı ürünlerinizle eşleşmez. Örneğin sarf malzemeleri yerine ofis malzemeleri, mobilya yerine ofis mobilyaları gibi daraltmalar müşterilerinizin ürünlerinizi Google’da ararken kullanacağı sorguları temsil eder.
  • Ardından, her grubu daha genişten daha dara doğru sıralayın.

E-ticaret sitelerinin yapısını güçlendirmek için birlikte çalışan dört önemli kriteri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-URL Yapısı

URL bir web sitesine erişmek için kullanılan “http://www.siteadı.com/index.html” şeklindeki adreslere denir. URL yapısı, hiyerarşi ve içerik ilişkileri kurduğu için e-ticaret SEO açısından çok önemlidir. URL’nizdeki her klasör ve alt klasör, arama motorlarına sayfada neler olduğu ve URL’nin genel web sitesi ile ilişkisi hakkında içgörü sağlar.

URL Yapısı, seo, e-ticaret seo
Sitenizdeki birkaç sayfanın aynı anahtar kelimeyi hedeflediği durumlar, anahtar kelime yamyamlığı olarak bilinir.

Akıllı bir url yapısı içeriğinizi düzenlemek için bir dosyalama sistemi görevi görür. URL’lerinizin okunabilir, tutarlı, kısa, net (açıklayıcı) olması ve e-ticaret SEO performansını artıran hedef anahtar kelimelerinize odaklanması; ziyaretçileriniz için daha çekici ve akılda kalıcıdır. Ayrıca, Google’ın sitenizin erişilebilirliğini iyileştirmesine yardımcı olur.

Her bir URL’yi bir anahtar sözcükle eşlerken arama amacını ve arama hacmini göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta; iki URL’nin aynı terimi hedeflememesini sağlamaktır. Anahtar kelime yamyamlığı denen olay sitenizdeki birkaç sayfanın aynı anahtar kelimeyi hedeflediği durumlar için geçerlidir. Boşa harcanan bir fırsatı ifade eder, çünkü Google genellikle aynı anahtar kelime için her iki sayfayı da listelemez. Daha da kötüsü, kazanılan geri bağlantıların benzer sayfalar arasında bölünmesi muhtemeldir ve bu da sıralamayı zayıflatır. Ayrıca Google’ın, sizin açınızdan daha az nitelikli olan sayfayı SERP’de görüntüleme olasılığı da vardır.

URL yapısına dair detaylar için URL Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2-Breadcrumbs

Ekmek kırıntıları anlamına gelen breadcrumbs; Hansel ve Gratel’in dönüş yollarını bulmak için yollara ekmek kırıntıları bırakmalarından esinlenen bir terimdir.

Breadcrumbs, seo, e-ticaret seo
Breadcrumbs alışveriş yapanların tıklama oranlarını artırır ve arama motorlarının sitenizin hiyerarşisini anlamasına yardımcı olur.

Genellikle ürün sayfalarında sitenin üst kısmında yer alan ve tıklanabilir bağlantılardan oluşan Breadcrumbs; kullanıcıların URL’yi kontrol etmek zorunda kalmadan bir sitede tam olarak nerede olduklarını gösterir. Örneğin TV markalarını incelediğiniz bir alışveriş sitesinde şu şekilde bir yapı; kategoriler ve alt kategoriler arasında gezinmenizi kolaylaştırır:

Elektronik Ev Ürünleri > Ses ve Görüntü Sistemleri > TV’ler > LED Ekranlar

Breadcrumbs alışveriş yapanların tıklama oranlarını artırır ve arama motorlarının sitenizin hiyerarşisini anlamasına yardımcı olur. Breadcrumbs’ın, URL yapınızı taklit etmesi çok önemlidir. Breadcrumbs kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri Breadcrumbs Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

3- Site Navigasyonu

Site Navigasyonu, seo, e-ticaret seo
Site navigasyonunun birincil amacı, kullanıcıların sitenizdeki öğeleri kolayca bulmasına yardımcı olmaktır.

Site navigasyonu, site yapınızı arama motorlarına iletmenin bir başka yoludur, web sitenizdeki sayfalarınızı birbirine bağlayan bağlantılar olarak tanımlanabilir. Site navigasyonunun birincil amacı, kullanıcıların sitenizdeki öğeleri kolayca bulmasına yardımcı olmaktır.

Arama motorları, yeni sayfaları keşfetmek ve dizine eklemek için web sitenizin navigasyonuna göz atar. Bağlantılar, arama motorlarının içeriğinizi ve sayfalar arasındaki ilişkileri anlamasına yardımcı olur. Navigasyonunuza en önemli kategorilerinizi eklemeniz ve gezinmeyi kolaylaştırmak için destekleyici blog içeriğinden temel ürünlere ve kategorilere bağlantı vermeniz önerilir.

4-Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar, sayfalar arasındaki alaka düzeyini gösterir. Ayrıca, arama motorlarının hangi sayfalarınızın daha popüler veya daha yararlı olduğunu anlamalarına da yardımcı olurlar.

Dahili bağlantılarda aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Okuyucu için anlamlı ve faydalı olacak ürün veya sayfalarınıza bağlantı vermeniz, dahili bağlantı metninde tam eşleme ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmanız ve bozuk bağlantılar için kontroller yapmanız önerilir.

Ana Sayfa

En önemli kategori sayfalarınıza doğrudan ana sayfanızdan bağlantı verdiğinize emin olmalısınız.

Ana sayfanız, e-ticaret SEO stratejinizdeki en önemli sayfadır çünkü hem kullanıcılar hem de arama motorları için birincil giriş noktasıdır. Ana sayfanız, web sitenizin amacını ortaya koyar. Ne kadar farklı ürün satarsanız satın arama yapanlarla alakanızı Google’a tam olarak açıklamanız açısından son derece önemlidir. En önemli kategori sayfalarınıza doğrudan ana sayfanızdan bağlantı verdiğinize emin olmalısınız.

Kategori Sayfaları

Kategori sayfaları e-ticaret mağazanızın reyonlarıdır. Müşterileri satın almak istedikleri ürünleri bulabilmeleri için genel bölümlere yönlendirir. Kullanıcılar genellikle belirli ürünler yerine genel kategoriler aradıkları için kategori sayfaları, markanız hakkında bilgi sahibi olmayan yeni ziyaretçilerden gelen trafiği yakalamak adına büyük fırsatlar sunar. Burada önemli olan birden fazla benzer kategori sayfası oluşturarak SEO’nuzu sakatlamamanızdır.

Ürün Sayfaları

Ürün Sayfaları, seo, e-ticaret seo
Rekabette avantaj elde etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelerle, detaylı görsellerle ve kullanıcı yorumları ile ürün sayfalarınızı geliştirmenin yollarını aramalısınız.

İşletmenizin satış noktası olan ürün sayfanız; hem alışveriş yapanların dikkatini hızlıca çekebilmeli hem de ürünle ilgili bilgileri sonradan müşteriyi hayal kırıklığına uğratmayacak kadar detaylı sunabilmelidir.

Ürün sayfaları altın değerindedir. Daha spesifik anahtar kelimeleri hedeflediğinden, ne istediklerini zaten bilen dönüşüme hazır ziyaretçilerden trafik almayı amaçlar. Rekabette avantaj elde etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelerle, detaylı görsellerle ve kullanıcı yorumları ile ürün sayfalarınızı geliştirmenin yollarını aramalısınız.

Ayrıca ürün sayfası şablonunuzun ürün açıklamaları için ayrılan alanı sınırlamaması gerekir. Sattığınız her ürün için anlamlı ve kapsamlı ürün açıklamaları yazmanız gerekir. Ürün açıklamalarını okumayı kolaylaştırmak için madde işaretleri kullanılabilir.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler, bir ürün veya hizmet ararken müşteriler tarafından arama motorlarında sıklıkla aranan kelimelerdir. Ürünleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerin sitenizde kullanılması SEO optimizasyonunun temelidir.

E-ticaret sitenizin SEO başarısı için derinlemesine anahtar kelime araştırması şarttır. Anahtar kelime araştırması başlangıçtan itibaren doğru bir şekilde uygulanırsa, size çok zaman kazandırabilir.

Anahtar kelime araştırmanıza sektörünüz için önemli anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayan bir araç kullanarak başlayabilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini, Moz Anahtar Kelime Gezgini, SEMRush, Soovle, Jaaxy, KeywordTool.io, KWFinder, Ans, Google Arama Konsolu, Clearscope, Google Trendler gibi araçlar anahtar kelimelerin ortalama aylık aranma hacmi ve ortalama Tıklama Başına Maliyeti gibi özelliklerini de görmenizi sağlar.

Tıklama başı maliyet (TBM) bir anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğunu ortaya çıkarır. Belirli anahtar kelimeler TBM açısından çok pahalıysa, bu anahtar kelimeler için organik sıralama almaya çalışmalısınız. Rekabet düzeyi yüksek terimler için sıralama almakta zorlanıyorsanız, uzun kuyruklu anahtar kelimelerle trafik çekmeye çalışmalısınız.

Rakip Analizi

Rekabet Analizi, seo
Rakip analizinizi, rakipleriniz dışında anahtar kelimeleriniz için yarışan haber sitelerini ve blogları göz önünde bulunduracak kadar genişletmeniz önerilir.

Çoğu marka, rakiplerini zaten tanıyordur fakat daha önce hiç duymadığınız web siteleriyle rekabet ediyor olduğunuzu rekabet analizi ile anlayabilirsiniz. İçerik stratejisi birçok türde sorguyu hedeflediğinden organik arama dünyasında rakipleriniz bir kategoriden diğerine önemli ölçüde kayabilir.

Bu nedenle, önce rakiplerinizi belirlemeli ve hangi anahtar kelimeler için sıralama aldıklarını not etmelisiniz. Rakipleriniz SEO oyunlarının tepesinde yer alıyorsa, hali hazırda anahtar kelime araştırması yapmış olma ihtimalleri vardır. Bu güçlü rakiplerin alan adlarını favori SEO aracınıza girerek kaçırmış olabileceğiniz arama terimlerini (anahtar kelimeleri) görebilirsiniz. Rakiplerinizin içeriklerine ve geri bağlantı profillerine derinlemesine bir bakış, e-ticaret SEO stratejilerinizde etkili olacaktır.

Rakip analizinizi, rakipleriniz dışında anahtar kelimeleriniz için yarışan haber sitelerini ve blogları göz önünde bulunduracak kadar genişletmeniz önerilir.

Amazon gibi perakende dünyasının büyük bir parçası haline gelmiş siteler anahtar kelimeleri keşfetmeniz açısından değerli bir kaynaktır. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ortaya çıkarmak için anahtar kelimelerinizin bu büyük sitelerde nasıl kullanıldığını incelemeniz gerekir.

YouTube Analizi

YouTube, e-ticaret SEO için çok değerli anahtar kelimelerle yüklü, popüler bir dikey arama motorudur. Kitlenizin ilgi alanlarının yanı sıra arama davranışları hakkında da içgörü sağlar. YouTube Suggest, YT Kokpit, TubeBuddy, vidIQ, Ahrefs’in YouTube Anahtar Kelime Gezgini, KeywordTool.io YouTube Sekmesi gibi araçlar bu verilere ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Site Taraması

Teknik SEO denetimi yapmanın ilk adımı, site taraması yapmaktır. Bu amaçla sitenizi bir arama motoru botu gibi tarayan ContentKing ve Screaming Frog gibi araçlar işe yarayabilir. Teşhis amaçlı olan bu araçlar sitenizde dolaşırken sunucu hataları, URL hataları, yinelenen içerik sorunları ve yönlendirme zincirleriyle ilgili tarama hatalarını bulacak şekilde tasarlanmıştır.

Yinelenen İçerik

Online mağazalarda yinelenen içerik sorunlarına sık rastlanır. Yalnızca renge göre farklılık gösteren neredeyse birbirinin aynı olan ürün sayfaları, farklı diller için birden fazla site oluşturmak veya mobil için ayrı bir site kullanmak yinelenen içerik örnekleridir. Bunlar e-ticaret SEO için verimsizdir.

Bazı durumlarda, yanlış uygulanan filtreler ve navigasyon suçlu olsa da yinelenen içeriği kaldırmak veya birleştirmek amacıyla ana URL’yi Google’a tanımlamak için kanonik etiketleri kullanmalısınız. Bunun için Canonical URL Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Zayıf İçerik

En basit araştırmalarla bile site genelinde zayıf içerik sorunları yaşayanların URL’lerinin % 85’ini kaldırıp kalanları iyileştirdiğinde bir yıla varmadan sitenin organik trafiğini % 400 artırdığını gösteren çalışmalara rastlamak mümkündür.

E-ticaret SEO performansınız için birkaç tane yararlı sayfa; zayıf içeriğe sahip 100 tane sayfadan daha etkileyicidir.

Zayıf içerikleri silinebilir, yeniden yönlendirilebilir, kalmalı ama ete kemiğe bürünmeli gibi kategorilere ayırabilirsiniz. Bunları hayata geçirmek için, site mimarisi içindeki her sayfanın önemine göre güncellemeleri önceliklendirmeniz önerilir.

Tüm açıklamaların, resimlerin, ürün özelliklerinin ve diğer önemli bilgilerin açıkça tanımlandığından emin olmak için ürün sayfalarınızı dikkatlice gözden geçirmelisiniz.

Anahtar kelime doldurmadan uzak durmanız, daha iyi kullanıcı deneyimi sunan ilginç ve yararlı içerikler yazmanız markanızı farklılaştırırken sitenizin arama sıralamasını iyileştirecektir.

Filtreler

Filtreler, seo
Ürün filtrelerinin uygulanması, birkaç yüz yeni alt sayfanın oluşmasına yol açabilir ve teknik seo konusunda yardım almanızı gerektirebilir.

Tüm e-ticaret siteleri, müşterilerin istediklerini bulmalarına yardımcı olmak için bazı filtre kombinasyonları kullanır. E-ticaret sitelerinin kullandığı en yaygın filtreler; marka, fiyat ve boyuttur. Filtreler, kullanıcılara çok sayıda ürünü sıralamak için basit ve kullanımı kolay bir navigasyon sistemi sağlar.

Sitedeki konumlarını değiştirmeden filtreleri dağıtmak veya kaldırmak için yalnızca bir tıklama yeterli olmalıdır. Tasarım, belirli bir zamanda hangi filtrelerin etkin olduğunu açıkça belirtmelidir, ayrıca kullanıcılar, seçilen ürünlerin görüntülenmesi için uzun süre beklememelidir.

Mağazanızın boyutuna bağlı olarak, ürün filtrelerinin uygulanması, birkaç yüz yeni alt sayfanın oluşturulmasına yol açabilir. Bu nedenle bu web sitesi öğesini uygulamanın çocuk oyuncağı olmadığını ve teknik seo konusunda yardım almanız gerekebileceğini bilmelisiniz.

Footer denen web sitesi altbilgileri genellikle üst düzey sayfaların yanı sıra Hakkımızda, Gizlilik Politikası ve SSS gibi sayfalara bağlantılar içerir.

Bu bölümün geniş olması, web sitenizdeki öncelikli sayfaların bir haritasını sağlayarak ek bir navigasyon görevi görür. Müşterinizin ihtiyaç duyabileceği diğer sayfalara kolay erişim sağlayarak hem kullanılabilirliği hem de taranabilirliği artırabilir.

XML Site Haritası

XML site haritası, web sitenizin URL’lerinin bir listesidir. Sitenizde arama motorunun taramasını istediğiniz her sayfayı içerir. Arama motorlarına indeksleme amacıyla verdiğiniz kısa bir bilgi sayfası olarak da tanımlanabilir. Arama motorlarının sitenizde hangi içeriğin mevcut olduğunu ve ona nasıl ulaşılacağını anlamalarını sağlar.

Site haritanızı çeşitli şekillerde optimize ederken yüksek kaliteli sayfalarınıza öncelik vermeniz ve gönderiler, sayfalar ve yazarlar gibi alt site haritaları halinde düzenlemeniz önerilir. 404’ler gibi “önemsiz” sayfaları, yinelenen sayfaları veya kapalı sayfaları site haritanızın dışında tutmalısınız.

Site haritanızı Google’a göndermek için; önce Google Search Console‘da oturum açıp sol üst menüden web sitenizi seçmeniz gerekir. Sonrasında sol kenar çubuğundan “Site Haritaları”na tıklamalı ve Site Haritası URL’sini göndermelisiniz.

Site Haritaları 50.000’den fazla URL içeriyorsa ya da 10 MB’den büyükse bölümler halinde gönderilmelidir.

Mobil Optimizasyon

mobil optimizasyon, responsive tasarım, seo
Web sitenizinde kullanıcının cihazının ekran boyutuna uyum sağlamasına olanak tanıyan responsive tasarımları tercih etmeniz önemlidir.

Mobil aramaların sayısı büyük ölçüde masaüstü aramalarından daha fazla olduğundan, e-ticaret sitenizin ve ürünlerinizin bu cihazlar için optimize edilmesini sağlamak zorundasınız. Google sıralamanızı masaüstü sürümüne değil, mobil sitenizin içeriğine göre belirlemek için mobil öncelikli indekslemeyi kullandığından, sitenizin kullanıcının cihazının ekran boyutuna uyum sağlamasına olanak tanıyan responsive tasarımları tercih etmelisiniz.

Dilerseniz responsive tasarımın neden SEO için önemli olduğunu Responsive Tasarım Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Site Hızı

Web sitenizin hızı, arama motorlarının sıralamaları için önemli bir faktördür. Bunun nedeni, sayfa hızının kullanıcı memnuniyetini büyük ölçüde etkilemesidir. Temel e-ticaret SEO ipuçlarını uyguladığınızda, yalnızca arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmaya çalışmazsınız aynı zamanda sitenizin kullanıcı deneyimini de iyileştirmiş olursunuz.

Yavaş yüklenen sayfalar müşterilerin satın alma işlemini yarım bırakmalarına neden olur ve hemen çıkma oranlarını artırır. Google PageSpeed ​​Insights ve Pingdom gibi araçlarla sitenizin hızı hakkında bilgi alabilir ve anında düzeltilebilecek uyarılara göz atabilirsiniz. Site hızı için dikkat edilmesi gerekenleri Site Hızı Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sayfa Başlıkları

Sayfa Başlıkları, başlık etiketi, seo

Sayfa başlıkları, sayfa içi (on page) SEO açısından en güçlü sıralama faktörlerinden biridir, bu nedenle öncelikli anahtar kelimelerinizin bu başlıklara dahil edilmesi ve başlıkların bilgilendirici ve açıklayıcı olmaları önerilir.

Her sorgu için Google’ın sonuç sayfasındaki ilk 10 sitenin başlık etiketlerini analiz etmeniz ve ortak yönleri bulmanız gerekir. Yapılarında belirgin bir kalıp var mı? Anahtar kelimeyi başlığın ortasında mı kullanıyorlar? Rakiplerin başlıkları eşanlamlı kelimeleri veya alternatif ifadeleri içeriyor mu? gibi soruları göz önünde bulundurmalısınız.

Meta Açıklamalar

meta açıklama, seo

Meta açıklamalar sıralama sinyali olarak kabul edilmez. Asıl amaçları, arama yapanları sayfanızı seçmeye ikna etmektir. Organik girişler için “reklam metni” olarak tanımlayabileceğimiz meta açıklamalar hedef anahtar kelimelerinizi içerebilir. Önerilen minimum uzunluk 50 karakterdir, açıklamalarınızın 50 ila 156 karakter arasında olmasına dikkat etmelisiniz.

Görsel Alt Metni

Resimlerinize açıklayıcı, anahtar kelime açısından zengin alternatif metin eklemek, yalnızca e-ticaret SEO için değil erişilebilirlik açısından da gereklidir. Arama motorları resimleri göremedikleri için bu alternatif metne güvenmek zorundadır.

Görsel Alt Metni, seo

Alt metinlere eklenen anahtar kelimeler, sayfanın belirli bir sorgu için alaka düzeyini güçlendirir ve görselinizin Google Görseller’de görünme olasılığını artırır.

Sesli Arama İçin Uyum

E-ticaret siteleri için sesli aramanın yükselen bir trend olduğu bir gerçek. E-ticaret SEO stratejinizi bu trende uyarlarken sesli aramaların genellikle cümlelerden oluştuğunu unutmayın. Bunun için müşterilerinizin hangi soruları sıklıkla sorduğunu araştırın, bu soruları ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulun. Ayrıca Google’ın, sesli arama sorgularında kısa ve net yanıtları öncelikli olarak listelemeyi tercih ettiğini hatırlayarak metinlerinizi revize edin.

Geri Bağlantılar

Geri Bağlantılar, backlink,seo
Geri bağlantılarınızı artırmak için etkileyici pazarlama kampanyaları başlatmak ve nişinizdeki influencer’larla satış ortaklığı anlaşmaları yapmak gibi taktikleri kullanabilirsiniz.

Geri bağlantılar (backlinks), iyi bilinen etkili bir e-ticaret SEO stratejisidir. Bir web sitesinden sitenize bağlantı verilmesi anlamına gelir. Sitenize güvenilir, kaliteli siteler tarafından ne kadar çok bağlantı verilirse, Google sıralamanız o kadar yükselir.

Geri bağlantı alabilmek için; etkileyici pazarlama kampanyaları başlatmak, nişinizdeki influencer’larla satış ortaklığı anlaşmaları yapmak, ilgili nişlerdeki diğer web sitelerinde konuk yazarlık yapmak, sitenizi çeşitli dizin türlerine ve web sitesi listeleri içeren sitelere kaydetmek gibi taktikler kullanılabilir.

Organik trafik elde etmek, başarılı bir işletme kurmanın sadece ilk adımıdır; büyük sitelerde öne çıkarak, sosyal medyadan çok fazla trafik çekerek ve sürekli satın alacak sadık bir hayran kitlesi oluşturarak da trafik kazanma yollarını artırmanız önerilir.

Sıralama potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve doğal bir bağlantı profili oluşturmak için tek tip geri bağlantı taktiği yerine aşağıdakilerden birkaç tanesini bir arada kullanmanız önerilir:

  • Markalı ana sayfa bağlantıları
  • Blog gönderileri gibi destekleyici içeriğe bağlantılar (Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralama almanıza yardımcı olur. Dahası, bu gönderilerden gelen dahili bağlantılar kategori sayfalarınızın alaka düzeyini arama motorlarına aktarır)
  • Doğrudan kategori sayfası bağlantıları (en güçlü sinyalleri arama motorlarına gönderir)

Bu şekilde farklı geri bağlantı türleri, SEO stratejinizi destekler. Ayrıca rakiplerinizin backlinklerini keşfetmek için Moz Link Explorer, Ahrefs, Majestic veya SEMRush gibi araçları kullanabilirsiniz. Dilerseniz backlink alma yollarından bahsettiğimiz Backlink Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, müşterilerin yalnızca satın almaya hazır olduklarında değil, dönüşüm hunisinin tamamı boyunca etkileşimde kalmalarını sağlar. Daha da önemlisi içerik pazarlaması; kendiliğinden ürün sayfalarına gitmesi kolay olmayan kitleleri yönlendirir.

İçerik pazarlamasının avantajlarından biri, markanızın hedef kitlenizin ilgilendiği konulardaki uzmanlığını vurgulamasıdır. Ayrıca blog gönderileri gibi içerik sayfalarında bağlantılar oluşturmak çok daha kolaydır.

E-ticaret sitelerinin yararlı, kapsamlı içerikler sağlaması potansiyel müşterileri ürün sayfalarınızı ziyaret etmeye ikna edebilir. İçeriğinizi düzenli aralıklarla yayınlamak müşterilerin mağazanızın aktif olduğunu bilmesini sağlar.

Ayrıca sitenizde kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik (UGC) sayfaları (yorum, inceleme) ile etkileşime giren kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığının % 161 daha yüksek olduğunu da ekleyelim.

Güvenlik

Güvenlik, ssl, seo
SSL’in amacı; sunucu ile tarayıcı arasında iletilen tüm verilerin gizli kalmasını sağlamaktır.

E-ticaret siteniz SSL sertifikası içermiyorsa, hem Google tarafından “güvenli değil” olarak etiketlenir, hem de müşterilerin sitenizden alışveriş yapma ihtimali düşer. SSL sahibi sitelerde adres çubuğunda site URL’sinin solunda küçük kilit simgesi bulunur ve kullanıcılar sitede paylaşacakları kimlik, parola, kredi kartı gibi bilgilerinin şifrelenerek aktarılacağını bilir. SSL’in SEO ile ilişkisine dair detayları SSL Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Özet

E-ticaret SEO, online mağazanıza nitelikli ziyaretçiler çekmek için ürün sayfalarınızın Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz organik aramanın değerini vurgulayan taktiklerin; e-ticaret seo uygulamalarınızı kolaylaştırması dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.