Yeni Nesil Intel İşlemci Serisi – i9 Core X

Yeni Nesil Intel İşlemci Serisi - i9 Core X

Uzun süredir beklenen Intel’in yeni işlemci serisi i9 Core X, geçtiğimiz günlerde Tayvan’da gerçekleştirilen Computex fuarında görücüye çıktı. Özellikle AMD tarafından üretilen ve performans olarak Intel’e meydan okuyan Threadripper serisi işlemcilerden daha üstün özelliklere sahip olan i9-7980XE serisi, aynı zamanda dünyanın da en hızlı işlemcisi ünvanına sahip oldu.

Intel i9-7980XE serisi işlemcileri AMD Threadripper’dan üstü kılan en önemli özellik, 18 çekirdekli olmasıdır. AMD’ye işlemci sektöründe kolay kolay göz açtırmaya niyeti olmayan Intel, i9-7980XE işlemci serisinin dışında, 16, 14, 12 ve 10 çekirdekli işlemcileri kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. i9 Core X serisi işlemciler;  yeni soket R4 için tasarlanmış olup, 165W, 140W ve 112W güç tüketimine sahip olacak. Bu yeni 2.066 pinli soket sadece yeni X299 çipset ile uyumlu olacak.

Intel Core X serisine sahip olmak isteyen kullanıcıların 999$’dan başlayan ve 1.699$’a kadar ulaşan fiyatları göze alması gerekiyor.

Tayvan’daki fuarda adeta şov yapan Intel, i9 Core X işlemci serisinin dışında, i7 Core X serisinin de ilerleyen haftalarda piyasaya çıkacağını duyurdu. İ7 Core X serisinin raflardaki fiyatının 339 ila 599$ arasında olacağı açıklandı.

2017 yılında büyük yenilikler gerçekleştiren ve önemli gelişmelere ima atan Intel, yeni nesil işlemci serilerinde artık Turbo Boost Max özelliği ile işlemcileri daha yüksek performansta kullanılabileceğini açıkladı. Son olarak, gelişen işlemci teknolojisi ile uyumlu 100’ün üzerinde anakartın da üretim aşamasında olduğunu ve yakın zamanda piyasada olacağını duyurdu.

intel-i9-core-işlemci-turhost-blog

Bu gelişmelerden sonra gözler AMD’ye çevrildi. Threadripper serisi işlemciler ile piyasaya ağırlığını koyan ve kullanıcıların gözünde Intel’i vazgeçilmez olmaktan çıkaran AMD, bu yeni gelişmeler karşısında neler yapacağı merak konusu. Ancak her ne olursa olsun, bu büyük rekabetin, kullanıcılara yaradığı kaçınılmaz bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.