Yeni Nesil Domain Uzantıları Turhost’ta!

New gTLD olarak adlandırılan yeni nesil domain uzantıları, dünyada en çok tercih edilen .com, .net ya da .org gibi gTLD domain’lere alternatif olarak satışa sunulan alan adı uzantılarıdır.

İnternet kullanımının artması ile birlikte kayıt edilen domain sayılarındaki artış, alan adı sektörünü her geçen gün büyümesini sağlamış ve bu artış ile birlikte alternatif uzantılar satışa sunulmaya başlanmıştır.

.store, .blog, .site, .kim, .tech, .xyz ya da .club gibi alan adı uzantıları, web projelerinin içerikleri ve amaçlarına en uygun domainleri kayıt etme fırsatı sunmaktadır. Blog yazarlığı için .blog domain uzantısı, teknoloji içerikli projeler için .tech ya da e-ticaret siteleri için .store domain uzantıları, proje ile alan adını tamamlamakta ve daha akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Yeni domain uzantıları, .com ve .net gibi jenerik alan adı uzantılarında aradığı domainleri bulamayan kullanıcılar için de en iyi alternatifleri sunmaktadır.

New gTLD domain’ler, domain yatırımcılığı yapan ya da domain portföyüne jenerik domain’ler kazandırmak isteyenler için de binlerce kaydedilmemiş jenerik domain kayıt fırsatı sunmaktadır.

Yeni nesil domainler içesinde en popüler olan alan adı uzantısı .XYZ’dir. Satışa sunulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gören .XYZ domain’ler özellikle de Google’ın çatı firması olan Alphabet tarafından abc. xyz ile yayınlanmaya başlaması ile birlikte çok daha popüler oluştur. .XYZ domain uzantısına Turhost.com üzerinden 19,99$ yerine 0,99$’dan kayıt edebilirsiniz.

Yeni Uzantıların SEO’da Dezavantajı Var mıdır?

Yeni domain uzantılarının SEO çalışmalarına olumsuz bir etkisi yoktur! Bu konu pek çok domain sahibi tarafından tartışılmakta, ortaya farklı düşüncelere çıkmaktadır. Yeni nesil domain uzantılarının SEO’da avantajı ya da dezavantajı olduğuna dair Google tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Tabi Alphabet firmasının da abc.xyz domain’i üzerinden kayıt yaptığını düşünürsek, gerçekleştirmek istediğiniz web projesi için yeni nesil domain uzantılarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yeni Domain Uzantıları (New gTLDs) Kayıt Sayıları

Jenerik alan adı uzantılarına alternatif olarak kayıt edilen yeni domain uzantıları özellikle 2016 yılından itibaren büyük bir yükselişe geçti. Bir önceki yıla göre yaklaşık %110’luk bir artış sağlayan yeni domain uzantıları, 2017 Aralık verilerine göre 23.505.892 kayıt sayısına ulaşmış durumda.

Yeni domain uzantıları verileri şu şekildedir;

  • Toplam kayıtlı domain: 23.505.892
  • Registrars: 364
  • En çok kayıt edilen uzantılar: .XYZ – 2.636.000, .LOAN- 2.229.000, .TOP – 2.203.000, .CLUB – 1.216.000, .ONLINE – 776.532
  • Park sayfasında bulunan domainler: 14.695.633

En Uygun Domain Fiyatları Turhost’ta

.com ve .net domainlerde olduğu gibi yeni nesil domain uzantılarını da Turhost.com üzerinden kaydetmek istediğiniz alan adını sorgulayabilir, en uygun domain fiyatları ile kaydedebilirsiniz.

Siz de domain portfoyünüze jenerik domainler eklemek ya da .com ve .net uzantılarında kaydedemediğiniz alan adlarına en iyi alternatifleri bulmak için Turhost akıllı domain sorgulama sistemi üzerinden, hayalinizdeki domaini en hızlı şekilde kaydedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlarda İlginizi Çekebilir
Devamı
Domain Whois Sorgulama Nedir?
Whois sorgulama, alan adlarının kayıt tarihi, tescil firması, DNS’leri ve kayıt sahibinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sorgulama sistemidir.…